Matt Damon jako idealistický právník proti všemocné pojišťovně ve filmové adaptaci bestselleru Johna Grishama. Americký film.
Dále hrají: C. Danesová, J. Voight, M. K. Placeová, M. Rourke, D. DeVito, D. Stockwell, T. Wrightová, V. Madsenová, D. Glover, R. Scheider a další. Scénář a režie: Francis Ford Coppola.

Podle autora bestsellerů Johna Grishama (nar. 1955) vzniklo několik úspěšných filmových adaptací, k nimž bezesporu patří snímky Případ Pelikán (1993), Firma (1993), Čas zabíjet (1996) či Porota (2003). Bývalý právník se postupně stal jedním z nejúspěšnějších současných literárních autorů, což plně potvrdil i román "Vyvolávač deště" (1995). Jeho adaptace se v roce 1997 ujal proslulý režisér Francis Ford Coppola.

Příběh začínajícího právníka Rudyho Baylora, který neváhá zažalovat velkou zdravotní pojišťovnu, jež odmítla platit léčbu mladíka s leukémií, má všechny atributy působivého dramatu. Baylorův případ na první pohled vypadá prostě až průhledně. Čím více se však s ním seznamuje a poznává své klienty, tím více odkrývá kolosální řetěz pojišťovacích podvodů, v němž jde především o obrovské zisky, nikoliv však o zdraví lidí. Na jedné tu stojí mladý a nezkušený advokát se silným morálním kodexem a na druhé straně mocná instituce s týmem elitních právníků, ale ne s právě čistým štítem. Tento souboj Davida s Goliášem je vystavěn v duchu klasických soudních dramat a také dopadne tak, jak divák očekává.

Coppola sám Grishamovu předlohu scenáristicky upravil. Při její realizaci oslovil mladé hollywodské herce Matta Damona (Rudy Baylor) a Claire Danesovou (zneužívaná manželka Kelly Rikerová), ale i zkušené matadory Dannyho DeVita (protřelý právnický praktik Deck Schifflet) a Jona Voighta. Ten byl za postavu uhlazeného, ale zákeřného profesionála Drummonda nominován na Zlatý glóbus.

Napište nám