Trhá asfalt, drtí kosti. Americký akční thriller Quentina Tarantina (2007). Hrají: K. Russell, S. Poitierová, V. Ferlitová, J. Laddová, R. Dawsonová, Z. Bellová a další

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Známý režisér Quentin Tarantino miluje pokleslé žánry, na nichž od mládí vyrůstal a později se učil základům filmového řemesla. Dokládá to i jeho společný projekt s kolegou a přítelem Robertem Rodriguezem (Planeta Teror), v němž oba tvůrci chtěli oživit akční snímky sedmdesátých let. Tarantino druhou část plánovaného dvojprogramu nazval Auto zabiják. U nás se oba tituly hrály samostatně, a navíc v obráceném pořadí.

Děj filmu je rozdělen do dvou polovin. V první sledujeme zjizveného kaskadéra Mikea (Kurt Russell), jak ve svém speciálně upraveném voze s rozmyslem způsobí smrtelnou havárii, při níž zahynou čtyři dívky. O čtrnáct měsíců později se o něco podobného pokusí znovu. Trojice dívek od filmu, zkoušející na silnici legendární Dodge Challenger 1970 (který byl hvězdou klasického honičkového snímku Vanishing Point), se však jen tak lehce nedá. Rozzuřené amazonky, ozbrojené nejen silným automobilem, mu jdou tvrdě po krku.

Tarantino natočil bravurní honičku na úzkých venkovských cestách, v níž ukázal svoji nespornou řemeslnou zručnost i pochopení pro jednoduchost žánru, který se v přímočaré akci nezdržuje zbytečnými odbočkami. Stejně jako Rodriguez ve své epizodě (v níž si Tarantino zahrál postavu násilníka), byl i Tarantino svým vlastním kameramanem. Jedna z hlavních představitelek Zoë Bellová je skutečnou kaskadérkou, která mj. dublovala Umu Thurmanovou v Kill Billovi.

Originální názevDeath Proof
Stopáž110 minut
Rok výroby 2007
 ST HD *
ŽánrFilm