Chat

Vladimír Kučera
Diskusně-publicistický cyklus Historie.cs se věnuje významným okamžikům československých a českých moderních dějin po roce 1918. Novinář a publicista Vladimír Kučera je jeho moderátorem a hlavním scenáristou.
Premiéra vždy v pondělí od 22.15 na ČT2.
Záznam chatu z pondělí 8. října 2007
Anonym111: „Dobrý den. Kolik vážíte a kolik vám je let?“
Vladimír Kučera: „Dobrý den. Zajímavá otázka na úvod. Váhu tajím veřejně i sám před sebou, ba i před samotnou váhou. Jsem ročník 1947.“
J.Chládková: „existuje srovnatelný novinář K.H.Borovskému v moderních dějinách?“
Vladimír Kučera: „Myslím, že Karel Havlíček Borovský je příliš vysoká meta pro nás, současné novináře.“
míša: „Dobrý den, jaké publikum chcete Vaším pořadem Historie.cs oslovit?“
Vladimír Kučera: „Byli bychom rádi, kdybychom oslovili publikum, jemuž se komicky říká "široké". Nicméně to je poněkud nadlidský úkol.“
pavel: „Pěkný den přeji. Kolik dílů pořadu Historie.cs je naplánováno ve vysílání. Děkuji“
Vladimír Kučera: „Pořad je i ve vysílacím schématu na příští rok. Témat zatím máme tolik, že vysílat bychom mohli hodně dlouho.“
andrea: „Jak náročná je příprava a následné natočení jednoho dílů a kolik členů má tým, který se na natáčení podílí? Kolik času jednomu dílu věnujete vy osobně? Děkuji“
Vladimír Kučera: „Vím, že to bude znít komicky, ale myslím na to pořád. A ještě komičtější nejspíš bude, že jsem přesvědčen, že tak to cítí i ostatní. Ale asi je to pravda. Minimálně to cítím ze skutečnosti, jak kolegové otravují skrze nejmenší detaily i v nejneuvěřitelnějších časech. Štáb je standardní. Obsah vymýšlí cca 5 -- 6 lidí, tzn. vedoucí projektu pan Franěk, dramaturg pan Poledne, alternující režiséři Romanov a Křístek a také naše asistentka Marika Siraková a oni s lecčíms přicházejí i lidé, kterým by vlastně stačilo dělat jenom to svoje, například poučená produkce. A potom taky já.“
Nina: „Dobrý den, jaký máte vztah k historii Československa? Jaké historické téma Vám připadá nejzajímavější?“
Vladimír Kučera: „Otázka je velmi složitá. Dějepis mě bavil vždycky. Jinak bych ani takovýto pořad nedělal.“
Adam: „Dobrý den, zajímalo by mne proč je vysílací čas pořadu Historie.cs tak pozdě večer, nedal by se vysílací čas posunout na brzší hodinu? Děkuji“
Vladimír Kučera: „Do konce roku se bude vysílat v tomto čase. Podle neoficiálních zpráv by měl být příští rok přesunut na dobu kolem 21. hodiny.“
Lenka: „Dobrý den, prozradíte pár známých osobností, které budou v dalších dílech pořadu Historie.cs? Děkuji“
Vladimír Kučera: „Náš pořad stojí na renomovaných historicích. Osobnosti z jiných oblastí se objevují pouze, pokud to téma vyžaduje. Kupříkladu dnes to bude Jan Ruml.“
Lenka: „Pěkný den, je Vám blízské moderování publicistického poředu? Netoužíte moderovat pořad jiného rázu? Děkuji“
Vladimír Kučera: „Myslíte například nějaké Vyvolené, případně estrádu? To bych vám ani sobě nepřál.“
Marie: „Dobrý den, do jakých periodik jste publikoval a publikojete? Do kterých byste rád publikoval? Děkuji“
Vladimír Kučera: „Nyní publikuji v DNES. A také na některých webových stránkách. Velmi vzpomínám na doby, kdy jsme založili a pak zkrachovali s deníkem Prostor. A kam bych rád? Všude tam, kde moje články lidé četli.“
Josef: „Dobrý den, zajímalo by mne jaké stanovisko jste zaujal k demonstrativnímu upalování mučedníků Československého státu, např. Jana Palacha? Děkuji“
Vladimír Kučera: „O Janu Palachovi bych nerad diskutoval v takto omezeném prostoru. Nicméně předpokládám, že by se našla řada lidí, kteří by proti vašemu termínu "demonstrativní sebevražda" postavili pojem oběť.“
Josef: „dobrý den, zajímal by mne Váš názor. Stále si lámu hlavu se zákazem propagace nacistických stran, to je samozřejmě v pořádku, ale proč není zakázána propagace i komunistických stran. Myslím si, že je to stejné zlo. Děkuji“
Vladimír Kučera: „Upřímně řečeno, s tímto zakazováním se vnitřně peru stále. Ovšem chtěl bych doufat, že naše společnost je už tak silná, že by žádné zákazy nepotřebovala a uměla se s tím vyrovnat sama a spontánně.“
Michala: „Dobrý den, Váš pořad se mi moc líbí, je jen škoda, že je vysílán relativně pozdě večer. Většinou jsem v tuto hodinu v posteli:o) Hezký den.“
Vladimír Kučera: „Na toto téma už jsem odpověděl.“
Ondřej: „Dobrý den, kde vznikla myšlenka ke vzniku pořadu Historie.cs? Děkuji“
Vladimír Kučera: „S myšlenkou na podobný pořad si pohráváme už léta a nyní se naštěstí ve správný čas a na správném místě sešli lidé, kteří měli podobnou touhu. Od některých zástupců vedení ČT až po realizátory.“
Zdeněk: „ač jsem byl za minul.rež.coby syn živnostníka režimem dost postižen a těšil jsem se na změnu,bohužel díky sočast.zákonům a leg.jsem zjistil, že demokracie u nás zatím není a "zelenou " mají lumpové a obyč. poctiví lidé opět bojují s právem. Rodiče přišli o živnost a majetek díky komunistům a já na stará kolena/64roků/ jsem přišel o chalupu a ten lump,který mne o ni připravil a má podle rozsudky dluhy splácet,chodí po svobodě protože/údajně/ nic nemá, tak mi nic platit nemůže a je v pohodě.Já žiju se ženou na práškách a se života nic nemáme.A takových jako jsme my je v tomto /dem.státě?/mnoho. Kde se máme dovolat spravedlnosti. Na soudy nemáme a ani na to už nemáme nervy.“
Vladimír Kučera: „Vážený pane, váš případ je smutný a ještě smutnější je to, že -- jak vy sám říkáte -- není jediný. Bohužel, my, novináři, můžeme pro to udělat jedinou věc: mluvit o tom a nedopustit, aby se zapomnělo.“
Jana: „Dobrý den, díl o Trabantech byl zajímavý, napadlo mě jestli jste tento vůz někdy řídil nebo vlastnil. Děkuji“
Vladimír Kučera: „Díky za pochvalu, ale Trabanty se vysílají až dnes večer. Nejsem motorizován, ale trabantem jsem se svezl mnohokrát v mládí na stopu při svých bouřlivých "on the road".“
P. Šikula: „Zdravím, zajímalo by mne jaká je sledovanost pořadu Historie.cs. Příjde mi totiž, že je škoda jej vysílat až po desáté hodině. Děkuji“
Vladimír Kučera: „V průměru nás sleduje asi 150 tisíc diváků. O vysílacím čase už jsem hovořil.“
ivka kukca: „Dobrý den pane Kučero...Můj manžel se ptá jestli jste moderoval i něco jiného než historii..A že máte manzělku????“
Vladimír Kučera: „Moderoval. Manželku mám.“
David K.: „Dobrý den pane Kučero, sdílí Váš zájem o historii také Vaše rodina a blízcí?“
Vladimír Kučera: „Sdílejí. Dokonce i má dvanáctiletá vnučka. Doufám, že jí to vydrží.“
Marie: „Děkuji :-) Publikoval jste i do zahraničních periodik?“
Vladimír Kučera: „Jenom pokud někde přeložili něco z češtiny. Ohledně honorářů nic moc.“
Milan P.: „Připravujete také nějaké skandály o kterých se před revolucí nepublikovalo, něco o čem veřejnost dodnes nemá dostatek informací? Děkuji“
Vladimír Kučera: „Pokud myslíte například případ Šejna nebo kauzu Zapadlo, potom nechystáme jejich samostatné zobrazení, ale určitě se objeví v některé části jako ilustrace atmosféry ve společnosti.“
Zdeněk: „nemyslíte,že i kdyby se v té době upálilo 10 takovýchto obětí, tak to bylo zbytečné, protože v Rusku vládl Brežněv a tito lidé,kteří takto demonstr. mohli v životě dělat daleko prosp. opozici a bojovat proti totalitě.“
Vladimír Kučera: „To je legitimní názor. Nicméně společenství potřebují svoje symboly. Rád bych v této souvislosti připomněl "Palachův týden" v lednu 1989. Byl jedním z impulsů k rozšíření odporu proti režimu.“
Chvatěrubský P.: „Pěkné odpoledne, pořad Historie.cs se mi velice líbí, je to dobrý nápad jak mladým lidem interpretovat náš život před revolucí. Dnešní generace nemá ani tušení. Jsem rád, že se této "výchově" současné generace věnujete.“
Vladimír Kučera: „Co odpovědět? Děkujeme.“
Markéta Glatzová: „Žádost o autogram Vážený pane Vladimíre Kučero, jsem Váš velký fanoušek a potěšilo by mne, kdybyste mi mohl poslat 1 nebo 2 Vaše podepsané fotografie.Nejlépe s věnováním:-) Měla bych velkou radost, kdybyste mi mohl toto přání splnit a ráda bych Vám už nyní srdečně poděkovala za Vaší ochotu. Přeji Vám i nadále hodně úspěchu. Se srdečným pozdravem Markéta Glatzová Adresa: Glatzová Markéta Jana Čapka 3077 Frýdek-Místek 738 01 CZ O mně: Jméno a příjmení: Markéta Glatzová Věk: 13let Popis: vlasy hnědé, očí hnědozelené,... Jinak už nevím, co dalšího napsat :-)“
Vladimír Kučera: „POkud vydržíte pohled na moji tvář, pošlu.“
iqservice@emil.cz: „Pěkně zdravím, víte že TGM byl naším nejinteligentnějším prezidentem ? Důležitým mezníkem je vyhlášení nezávislosti 18.10. 1918 a doto datum je pro rozvoj státu důležitějším okamžikem než 28.10.1918, listinná podstata obnovy státu už byla dána chartou t. j. listinnou podobou, která koreponduje s předchozími jevy státu.K.B.“
Vladimír Kučera: „Nevím, zda byl TGM naším nejinteligentnějším prezidentem. Ani jemu ani osotním jsem jejich IQ neměřil a pokud vím, nepokusil se o to nikdo. Asi si podobné informace páni prezidenti schovávají.“
Ing.Fr. Krýsl , krysl.fr@volny.cz: „Vážený zabývám se pomocí šlechtici Bertholdu Thun-Hohensteinovi, jehož otec byl uveden ve Vašem pořadu o šlechtických rodech v září 2007. Zajímalo by mě v kterých archivech jste dokumenty nalezli.“
Vladimír Kučera: „Vaši žádost předáme odborníkům.“
Katka: „Zdad ne?“
Vladimír Kučera: „Jaksi jsem nepochopil souvislost vaší otázky. Odpusťte. Jinak děkuji vám i všem, kdož napsali a na shledanou dnes večer za volantem trabantů z roku 1989. Zdraví Vladimír Kučera“