Dokument o krásném uměleckém a lidském vztahu syna Rafaela a otce Jana, významného houslového virtuosa, od jehož narození uplyne 140 let (1999). Scénář J. Pilka. Režie M. Suchánek

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Do prachu hudebních archivů zapadlo jméno Jan Kubelík (1880-1940), jméno českého houslisty, který byl na počátku 20. století jednou z prvních opravdových hvězd hudebního nebe. Tento muž již jako 24letý získal vyznamenání od řady evropských panovníků a králů, hrál na světově proslulé Stradivariho housle „Emperor“ z roku 1715, jejichž cenu nelze penězi vyjádřit. Koncertoval ve všech kontinentech, při opakovaných turné v USA chodilo na některé jeho koncerty tisíce posluchačů. Jeho vánoční koncert v San Francisku na náměstí poslouchalo 100 tisíc posluchačů. O jeho honorářích psali tehdejší noviny jako o fantastických sumách, které neměly v tehdejším hudebním světě obdoby. Vinou své manželky však nečekaně přišel o všechen majetek po špatné obchodní transakci při koupi zámku Rotenturm v Dolním Rakousku. Ani tato událost však neotřásla jeho hudební genialitou a nadále se věnoval společně se svým synem Rafaelem koncertní činnosti.

Z jeho dětí se právě nejvíce proslavil syn, Rafael Kubelík (1914-1996). Již v 19 letech dirigoval Českou filharmonii v Praze, ve 22 letech se stal jejím stálým dirigentem a v 28 letech po Václavu Talichovi jejím šéfdirigentem. Když v roce 1948 začala v Československu komunistická diktatura, Kubelík na protest opustil svoji vlast. Jeho talent se brzy prosadil nejen při hostování u nejlepších světových orchestrů, ale i ve funkci šéfdirigenta v Chicago Symphony Orchestra, vedl operu Covent Garden v Londýně, stál v čele Metropolitní opery v New Yorku, 18 let působil na místě šéfdirigenta Bavorského rozhlasového orchestru v Mnichově, se kterým také ukončil v roce 1986 svoji aktivní koncertní činnost a věnoval se pouze komponování. V roce 1990 po obnovení demokracie v Československu přijel po dlouhých letech emigrace zpět do vlasti. Zde opět po 42 letech dirigoval Českou filharmonii.

Díky unikátním archivním materiálům a výpovědím ještě žijících pamětníků se v tomto filmu podařilo zrekonstruovat a představit tyto dramatické životní osudy a vyjímečnost jména Kubelík v hudební historii 20. století i naznačit možné pokračování legendy.

Stopáž50 minut
Rok výroby 2000
 ST 4:3
ŽánrHudba