Britský dokument o významném polském skladateli. Slovem provází a ukázky z Chopinovy tvorby hraje maďarský klavírista András Schiff.

Letošní 150. výročí úmrtí Fryderyka Chopina (zemřel 17. října 1849 v Paříži) si kromě světové veřejnosti připomíná také Česká televize, která předkládá českým divákům dokument britského režiséra a producenta Mischy Scorera. Pro BBC Worldwide natočil tento televizní tvůrce s vynikajícím klavíristou maďarského původu Andrasem Schiffem jako průvodcem životopisný film o polském básníku klavíru, jehož tvorba patří k zlatému fondu klavírního repertoáru. Přínosem dokumentu je skutečnost, že Schiff ze svých rozsáhlý koncertních zkušeností vysvětluje divákům populárně přístupnou formou zákonitosti chopinovské poetiky i technické pianistické problémy, které Chopinova tvorba přináší.

Fryderyk Chopin (1. 3. 1810 Želazowá Wola? 17. 10. 1849 Paříž), jehož učitelem klavíru byl Čech Vojtěch Živný, navštívil naši zemi několikrát, zejména v době, kdy se nemohl vzhledem k vydanému zatykači na jeho osobu vrátit do své vlasti, která v té době byla rozdělena mezi tři státy - Prusko, Rusko a Rakousko. V Čechách poznal Prahu, kde navštívil Václava Hanku, dále Teplice, Karlovy Vary, Děčín a především Mariánské Lázně. Zde v roce 1836 strávil léto v penziónu ?U bílé labutě" (dnešní Dům Chopin na Hlavní třídě). Ve stejném domě tehdy bydlila s rodinou jeho největší, celoživotní láska Maria Wodzińská, která však na příkaz rodičů odmítla Chopinovu žádost o ruku. Na území Čech vzniklo také několik Chopinových skladeb - nejznámější z nich Valčík As dur, op. 34, č. 1, zvaný ?Děčínský", byl inspirován právě tímto vztahem. Britský dokument vypráví také o Chopinově vztahu k francouzské spisovatelce George Sandové, k jejím dětem i o skladatelově pobytu na Mallorce, kde zkomponoval slavná preludia, a na spisovatelčině zámku Nohant.

Napište nám