Morricone Conducts Morricone
Ennio Morricone (1928) patří k nejvýznačnějším filmovým skladatelům. Proslavil se hudbou k "žánrovým" filmům: "spaghetti-westernům", dobrodružným a špionážním filmům, gangsterkám a krimi, thrillerům a hororům. Nejznámější z nich se stala jeho westernová hudba, kterou zprvu tvořil pod pseudonymy (Dan Savio, Leo Nichols) - zde také navázal spolupráci s obratným režisérem Serge Leonem (například Pro hrst dolarů, Tenkrát na Západě).
Od konce šedesátých let začal pracovat také s neitalskými režiséry a od poloviny sedmdesátých let je z Itálie zván až do Hollywoodu. Za celou svou dosavadní kariéru spolupracoval Morricone téměř se všemi významnějšími italskými režiséry, stejně jako s mnoha význačnými neitalskými tvůrci, a celkový počet jeho děl pro film přesáhl počet 350. Mezi italskými režiséry, kteří s ním spolupracovali, byli dále např. A. Bevilacqua, R. Castellani, L. Cavaniová, L. Comencini, D. Damiani, M. Ferreri, P. Festa Campanile, M. Monicelli, E. Olmi, V. Patroni Griffi, F. Quilici, F. Rosi, F. Rossi, S. Samperi, P. Squitieri, bratři Tavianiové, F. Vancini, L. Zampa, F. Zeffirelli nebo V. Zurlini; za svého "dvorního" skladatele si ho vybrali např. G. Montaldo (11 společných filmů), R. Faenza (8), E. Petri (7), P. P. Pasolini (7), již zmíněný S. Leone (6), G. Tornatore (5), G. Pontecorvo (3, tj. všechny filmy od 1965) a konečně M. Bolognini, s nímž Morricone vytvořil jednu z nejdelších spoluprací mezi režisérem a skladatelem ve filmové historii vůbec - spolupracovali spolu na šestnácti filmech a podobný vztah má obdobu snad jen u věrných "tandemů" F. Fellini - N. Rota a S. Spielberg - J. Williams.
Z francouzských režisérů lze jmenovat H. Verneuilla, F. Giroda nebo E. Molinara, z amerických B. De Palmu, B. Levinsona, T. Malicka, J. Boormana, M. Nicholse, E. Dmytryka, W. Friedkina či B. Forbese a z režisérů jiných národností J. Kawalerowicze, A. Petrovice, M. Von Trottaovou, R. Joffého, S. Fullera, R. Polanského, M. K. Kalatozova, P. Almodóvara, M. Schella nebo P. Fleischmanna.