Celý širý svět
Robert E. Howard (1906-1936) byl autorem řady povídek s různými mytickými postavami, které byly publikovány v laciných časopisech, jakým byl např. Weird Tales (Podivné příběhy). Jeho nejznámější kreací se stal barbarský bojovník Conan, hrdina více než čtyřiceti povídek. Tento prakticky zapomenutý autor žánru "fantasy" se dočkal "literární rehabilitace" na počátku 70. let, kdy se na amerických univerzitách začali studovat autoři laciné sešitové literatury (pulp fiction) jako protipól zavedených literárních hodnot a směrů. Opožděné popularity se dočkal v 80. letech, kdy vznikly v Hollywoodu i u nás známé filmy na motivy jeho předloh, Barbar Conan (1981, Conan the Barbarian; r. John Milius) a Ničitel Conan (1984, Conan the Destroyer; r. Richard Fleischer), v nichž legendárního hrdinu ztělesnil Arnold Schwarzenegger. V 90. letech se Howardovy povídky objevily i v českých překladech.
Film Celý širý svět (1996) vznikl podle vzpomínkové knížky Novalyne Price Ellisové, nazvané One Who Walked Alone (1985, Ten, který kráčel sám), v níž autorka popsala s odstupem celého půlstoletí svůj vztah s podivínským autorem. Seznámila se s ním v roce 1934, vedena nejprve zvědavostí a vlastními literárními ambicemi. Jejich hluboké přátelství nedostalo šanci překročit rámec platonického vztahu, neboť Howard se úzkostlivě uzavíral do ulity vlastní fantazie a jeho citový život byl omezen na oidipovský vztah k těžce nemocné matce. V závislosti na jejím zhoršujícím se zdravotním stavu propadal Howard stále hlubším depresím, jež ukončil vlastní rukou u jejího smrtelného lože.
Debutující autoři snímku, scenárista Michael Scott Myers (který byl středoškolským studentem Novalyne Price Ellisové) a režisér Dan Ireland nepodlehli poněkud depresivní tématice a vytvořili působivé drama neobvyklého vztahu dvou protikladných osobností, které sice nenašly sílu ke společné cestě, ale dokázaly se navzájem obohatit. Největším kladem filmu je jeho herecké obsazení. Howarda hraje Vincent D´Onofrio (nar. 1959), který se ve filmu zdařile uvedl rolí "šíleného rekruta" Gomera Pyla Lawrence v Kubrickově dramatu Full Metal Jacket (1987) a který patří k předním představitelům amerického nezávislého filmu (např. zavražděný autor v Altmanově Hráči) i hollywoodských snímků (Orson Welles v životopisu "nejhoršího režiséra všech dob" Ed Wood nebo odpudivý mimozemšťan Edgar v populární sci-fi komedii Muži v černém). Jeho protihráčkou je jedna z nejvýraznějších osobností současného amerického filmu Renee Zellwegerová (nar. 1969), která po několika pozoruhodných hereckých kreacích v nezávislých snímcích (např. Láska a pětačtyřicítka) zazářila jako partnerka Toma Cruise v úspěšném příběhu sportovního agenta Jerry Maguire.
Celý širý svět byl uveden na řadě světových festivalů, odkud si odvezl různá ocenění, mj. Cenu za ženský herecký výkon na MFF v Mar del Plata (R. Zellwegerová), Cenu za mužský herecký výkon na MFF v Seattlu (V. D´Onofrio) a Cenu za kameru na MFF ve Fort Lauderdale (Claudio Rocha). Scenárista Michael Scott Myers a Renee Zellwegerová byli také za svoji práci nominováni na Americkou nezávislou cenu (Independent Spirit Award).