V roce 1958 havarovalo letadlo s hráči Manchester United na cestě z pohárového utkání v Bělehradu. Slavný Bobby Charlton přežil, ale mnozí nadějní fotbalisté anglické reprezentace pro MS 1966 na domácí půdě už na trávník nikdy nevyběhli. Z britského cyklu Zažili skutečnou katastrofu

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Let: British European Airways č. 609
Linka: München Riam Airport – Manchester International Airport
Letoun: Airspeed AS.57 Amabassador 2
Datum nehody: 6. 2. 1958
Počet obětí: 23/44

Klikněte pro větší obrázek Na konci padesátých let dvacátého století patřil Manchester United mezi nejlepší fotbalové týmy Anglie. Dvakrát za sebou vyhrál mistrovství a v té době se chystal bojovat o Evropský pohár. V roce 1958 zvítězil v Manchesteru v prvním zápase proti Rudé Hvězdě Bělehrad 2:1. Remíza v druhém utkání by mu stačila na postup do dalšího kola. Manažer klubu a jeho mladý tým byli odhodláni vyhrát nejvyšší evropskou fotbalovou soutěž. A tak se 4. února vydali do Bělehradu.

Klikněte pro větší obrázek Zápas dle očekávání vyhráli. Po noci plné oslav vyrazil tým následující den, 6. února, z Bělehradu zpátky do Manchesteru. Na palubě se kromě hráčů a trenérů, nacházeli sportovní novináři, funkcionáři a fanoušci. Let probíhal hladce, jen bylo třeba přistát v Mnichově a doplnit palivo.

Klikněte pro větší obrázek V Německu, kam dorazili ve 14.17, panovalo špatné počasí, silně sněžilo a mrzlo. Po natankování byl kapitán letadla v 15.20 připraven ke startu. Ten se ale nezdařil. Po několika vteřinách stroj začal ztrácet výkon a kapitán rozhodl vzlet zrušit. Vzápětí se piloti pokusili o druhý start. Nezdařil se ale ani druhý pokus. Po druhém neúspěšném pokusu vyzval personál pasažéry, aby se vrátili do terminálu, a letadlo nechali zkontrolovat.

Klikněte pro větší obrázek Starosti kapitánovi dělaly námrazy, na chvilku uvažoval o ometení křídel od sněhu. Nakonec od toho upustil. Spolu s technikem se shodli, že je s letadlem všechno v pořádku a že není důvod let odkládat. Nebyl ani důvod zbavovat křídla námrazy, protože byly pokryty jen minimální vrstvou sněhu.

Po čtvrt hodině byli cestující opět vyzváni k nastoupení na palubu a před piloty stál třetí pokus o vzlet. Po startu opět letoun začal ztrácet výkon, náhle klesla rychlost a piloti už nestačili zareagovat. Přišel veliký náraz...

Originální názevExperience
Stopáž51 minut
Rok výroby 2006
 ST 4:3
ŽánrDokument