Televizní komedie podle slavné divadelní hry Pavla Kohouta, uvedené na četných světových scénách. Neuvěřitelný příběh právníka, jehož pražský byt se uprostřed noci stane bojištěm, v němž se to hemží špióny a generály. To vše ke zděšení jeho ženy a za zvědavého přihlížení sousedů.
Hrají J. Dulava, S. Stašová, P. Šimčík, O. Navrátil, J. Šťastný, I. Řezáč, Z. Žák a další. Kamera M. Kubala. Režie I. Pokorný.

Slavnou divadelní aktovku Válka ve třetím poschodí, uvedenou na mnoha světových jevištích, napsal spisovatel a dramatik Pavel Kohout za jedinou noc: 21. srpna 1970, dva roky poté, kdy do tehdejšího Československa vtrhly sovětské tanky.

Ústředním tématem divadelní hry stejně jako jejího televizního zpracování je - manipulace mocí. Taková manipulace, tedy ochota manipulovat i být manipulován, je odedávna v lidské povaze. Kdyby se hrdina Kohoutova příběhu vzbouřil hned na začátku a vyhodil ze dveří svého bytu prvního manipulátora, vyhnul by se všem komickým i tragickým událostem, které následují.

Hra vychází z politické reality sedmdesátých let u nás. Její televizní podoba však byla posunuta směrem k dnešku. Mechanismy zpracovávání individua státní mocí zůstávají v platnosti stále, takže Válka ve třetím poschodí je i v roce 2000 aktuální a svěží jak myšlenkou, tak komediálně laděným příběhem.

Jedné noci navštíví spícího právníka doktora Bláhu a jeho manželku několik nečekaných návštěv za sebou, od listonoše přes šéfa rozvědky, až po generála. Informují našeho hrdinu, že k němu přijíždí německý vinař Müller, aby mu vyhlásil ?soukromou válku ve třetím poschodí". Absurdní situace s mnoha komediálními prvky se postupně mění v tvrdou realitu, která dostává čím dál tragičtější tóny.

Autorem televizní úpravy a současně režisérem hry je Ivan Pokorný.

V hlavních rolích manželů Bláhových se představí Jaromír Dulava a Simona Stašová.

Česká televize uvede televizní hru k prvnímu výročí vstupu České republiky do NATO.

Hrají: Jaromír Dulava, Simona Stašová, Pavel Šimčík, Oldřich Navrátil, Jan Šťastný, Ivan Řezáč, Zdeněk Žák, Michael Ophelders, Georg Krapp, Alexandr Hemala, Jan Drbohlav, Petr Lacina, a další ...

Autor předlohy: Pavel Kohout

Autor televizní úpravy: Ivan Pokorný

Dramaturg: Jiří Bednář

Režie: Ivan Pokorný

Kamera: Martin Kubala

Architekt: Kateřina Kopicová

Zvuk: Miroslav Eliáš

Střih: Miroslav Pergl

Napište nám