Beatlemanie
Publicistický film BBC sestříhaný z archivních záběrů nabízí unikátní, dosud nezveřejněný obrazový materiál.
Téměř deset let vyvolávali Beatles davové šílenství u fanoušků po celém světě. Podnikli několik turné po Evropě i po Americe, vydávali singly, které se umístily na prvních příčkách hitparád, natočili nejprodávanější alba a odehráli 1400 koncertů. S využitím amatérských záběrů a výpovědí týmu, který kapelu doprovázel během cest, vznikl velmi osobní portrét slavné kapely z období absolutního vrcholu v šedesátých letech. Členové Beatles jsou zachyceni v nezvykle civilním duchu, čitelné jsou i jejich osobní vztahy a "role", které hráli uvnitř kapely."
The Beatles jsou zřejmě nejproslulejší kapelou dvacátého století. Slovo The Beatles je anglická přesmyčka slov brouk (beetle) a tlouci (beat). Toto označení uzavřelo v roce 1960 proces hledání nejzajímavějšího názvu pro hudební skupinu, která se věnovala nejen hudebním stylům jako je rock'n'roll, pop nebo psychedelický rock, ale také ožehavým politickým otázkám. Domovem této všestranně úspěšné hudební skupiny je anglický Liverpool.
Od roku 1997, kdy vyšla "Revoluce v hlavě" - důkladná encyklopedie písní skupiny - doplňuje nakladatelství Volvox Globator komplexní obraz Beatles publikací Barryho Milese "Beatles 1960-1970 Den po dni" i dalšími překlady tlustých faktografických děl: třeba "Encyklopedie Beatles" byla podrobným slovníkem lidí, kteří se skupinou měli něco společného, před třemi lety vydaná kniha "Beatles 1970-2000 Den po dni" mapovala formou diáře dění po rozpadu souboru.
Publikace Barryho Milese se tedy vrací do "éry Beatles". Miles je jistě povolaným autorem: s Beatles se poprvé setkal v roce 1965, pak s nimi udělal řadu rozhovorů a pracoval pro jejich vydavatelství Apple. Později napsal knihu "Po mnoha letech" (česky vyšla roku 2001), založenou na obsáhlém interview s Paulem McCartneym. "Den po dni" je ovšem faktografická publikace, v níž osobní svědectví hraje jen minimální roli, důležitější je pečlivá práce s archivy.
Milesova kniha poprvé vyšla už před deseti lety. Stručná redakční poznámka v českém vydání však praví, že její podoba teď byla podstatně rozšířena a "rozsáhle využívá publikace Johna Robertsona The Complete Guide To The Music Of The Beatles a zahrnuje do značné míry další materiály poskytnuté Peterem Doggettem". Pro každého, kdo se o Beatles opravdu zajímá a nemá doma plnou knihovnu zahraničních publikací, to však je vynikající souhrn informací a jedna z nejdůležitějších knih svého druhu.