Mikulášská v Hrusicích

Zábavný večer s návštěvou malebné hospůdky, ve které probíhá oslava 120. výročí narození malíře Josefa Lady. Mezi gratulanty jsou: P. Zedníček, M. Dejdar, P. Nárožný, J. Bohdalová, M. Eben, J. Somr, Z. Svěrák, P. Liška, L. Skořepová, A. Rašilov, S. Laurinová, A. Goldflam a další. Scénář J. Chalupa. Režie A. Vomáčka

Zábavný pořad natáčený hned ke dvěma kulatým výročím jednoho z našich nejznámějších malířů, Josefa Lady.

Mikulášská v Hrusicích je především oslavou jeho nedožitých narozenin a současně i setkáním těch, kteří mají jeho umění rádi. Do staročeské hospody (postavené na KH) se dostaví jak pamětníci skuteční (např. vnuk Josefa Lady nebo vnuk Jaroslava Haška, ale také přímá pamětnice paní Jindřiška Burianová), tak i ladologové tak trochu fiktivní (za všechny jmenujme Petra Nárožného, Pavla Lišku a Arnošta Goldflama). Ochutnat skvělé pivo, které hostům natočí místní hostinský (Pavel Zedníček), přijdou i mnozí další, mezi nimi televizní zvídavý redaktor (Martin Dejdar). Bude se tu nejen povídat a ochutnávat horký ovar, zazní tu také písničky, v rámci pátrání po potomcích kocoura Mikeše se odehrají scénky, ve kterých diváci uvidí celou řadu typických ladovských postav (Luba Skořepová, Saša Rašilov, Sabina Laurinová, Ladislav Gerendáš, Ota Jirák, Miroslav Kořínek a další). Dojde i na rekonstrukci slavného Ladova obrazu Hospodská rvačka. Pokud se oslavy, třeba doma u televizní obrazovky, zúčastníte také, jistě si nenecháte ujít světovou premiéru alespoň krátkého úryvku z melodramu Předjaří v Hrusicích, který nastudoval sbor štamgastů, který vystupuje pod uměleckým jménem Nácíčkova opulentní snídaně.

Co ještě? Spolu s námi se podíváte i do Hrusic, dozvíte se, co si o Josefu Ladovi myslí některé významné osobnosti a možná… ale to opravdu jenom možná… možná přijde i Mikuláš s andělem a s čertem. No uznejte sami, u toho byste opravdu neměli chybět!

Ještě několik suchých údajů na závěr: dramaturg: Miloš Zvěřina, autor scénáře: Jiří Chalupa, produkce: Alexandr Nardelli, kamera: Božek Slavík, režie: Antonín Vomáčka.

Stopáž66 minut
Rok výroby 2007
 P ST
ŽánrZábava