Proč jsou oběťmi radikalizace islámu ženy, když korán hlásá rovnost mužů a žen před Bohem? Francouzský dokument (2007). Režie L. Salmi

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V těch zemích arabského světa, kde se k moci dostanou islámští fundamentalisté a radikální vykladači islámského práva, se život může vrátit k mnoha téměř středověkým praktikám. Ženy bývají prvními oběťmi této radikalizace islámu – nesmějí chodit na veřejnosti samy, nesmějí pracovat, musejí být celé zahalené. To vše se děje ve jménu islámu a jeho proroka Mohameda.

Film Leily Salmi a antropologa Maleka Chebela ukazuje prostřednictvím výpovědí mnoha odborníků, mužů i žen, oč je tato situace paradoxnější, protože korán a učení proroka Mohameda ve svých základech oslavuje lásku a sexualitu a hlásá rovnost muže a ženy před Bohem. Tvůrci se rozhodli ukázat tento „osvícený“ islám – vyprávějí Mohamedův život prostřednictvím jeho žen. První byla Chadídža, bohatá, o 15 let starší vdova, která dlouho byla jeho jedinou manželkou. Ona v něm odhalila proroka islámu. Po její smrti další lásky a manželky. Obraz vášnivého, tolerantního muže, který v mnohém způsobil revoluci v zákonech patriarchální společnosti, i tak lze vnímat zakladatele islámu, proroka Mohameda.

Originální názevLe prophete Mahomet et les femmes
Stopáž48 minut
Rok výroby 2007
 ST
ŽánrDokument