52 minut o výtvarném umění – Fenomén: České plody civilizace na Expu 2010 v čínské Šanghaji – Výstava měsíce: Roky ve dnech – Portrét: Kurt Gebauer a jeho sošné ženy – Artfór a ARTIPY

Obsah dílu

Přehrát vše
Jako výstavu měsíce jsme zvolili Roky ve dnech v Galerii hl. města Prahy. Věnuje se časovému období, které bývá neprávem opomíjeno – českému umění v letech 1945–1955. Jsou to dvě základní časové etapy, jejichž předěl představuje politický puč v roce 1948 a jeho důsledky v českém umění. Těšte se na zajímavá srovnání.

Fenoménem je Expo 2010 v čínské Šanghaji, v současné době jedna z nejsledovanějších světových událostí. A český pavilon si na návštěvnost opravdu nemůže stěžovat. Kdo z našich umělců se podílí na expozici, jaká díla a umělecké doprovodné programy tu vidí celý svět – o tom se dozvíte více v naší reportáži.

Portrét je věnován Kurtu Gebauerovi, umělci, který pracuje netradičně s mnoha materiály – textilem, umělou pryskyřicí, kamenem, kovem či světlem. Často tvoří v prostoru města nebo krajiny. Mohli bychom ho zařadit jako multimediálního umělce bez elektronických médií.

V Artfóru se podíváme, jak Marie Glückaufová spojuje sklo s barevnými kamennými valouny jednoduchého tvaru a výsledkem jsou drobné vtipné stylizace.

Jako Talent měsíce představíme mladou konceptuální umělkyni Danielu Baráčkovou a výběr výstav v ARTIPECH jsme tentokrát svěřili Jiřímu Davidovi.
Stopáž52 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín