52 minut o výtvarném umění – Výstava měsíce: Sutiny Jiřího Sozanského – Reportáž: 5. bienále Industriální stopy: Co jsme si zbořili, Industriální propojení, Uhlí je naše moře -Talent měsíce: Designér Petr Novák - Portrét: Jan Merta – Artfór a Artipy

Obsah dílu

Přehrát vše
Fenoménem poslední doby jsou industriální památky. Co s nimi? Zbourat tam, kde „překážejí“, zachovat či propojit s moderní architekturou? 5. mezinárodní bienále IDUSTRIÁLNÍ STOPY 2009 se bude zabývat konverzí industriální architektury i ukázkami možností využití těchto objektů, které nám bohužel i nadále mizí před očima. Z nejzajímavějších akcí letošního bienále vám přineseme reportáž.

Portrét je přichystán s Janem Mertou, jedním z nejvýznamnějších současných českých umělců. V hlavním výstavním prostoru Wannieck Gallery v Brně je do konce ledna 2010 připravena velká výstava jeho obrazů a soch. Malíř ji charakterizuje následovně: „Moje výstava se nazývá Výstava a větví se do čtyř témat.
Za prvé jsou to Ševely regionu, které se rozpínají od jednotlivostí v blízkosti (portréty) až po obecnosti v dálce (např. Červený slum). Regionem chápu přinejmenším rameno naší galaxie, tedy Mléčnou dráhu.
Jedenáct plastik tvoří soubor 11 alegorií. Pokud jde o tvorbu plastik, jedná se u mě o záležitost sporadickou, která však tvoří zcela integrální součást mého vyjadřování. 11 alegorií poskytuje prostor i humoru a ironii.
Liberec II reaguje na mé dětství. V roce 2006 jsem vystavoval první soubor s názvem Liberec v Liberci a dnes vůbec není v dohledu, kolik Liberců ještě přijde. Je to silná inspirace.
11 moralit, které byly poprvé vystaveny u Karla Tutsche Na bidýlku, je série 11 dvojic obrazů-textů a obrazů-zobrazení.“

Jako Talent měsíce jsme vybrali designéra Petra Nováka, který nekonvenčním přístupem ke svým projektům zaujal i v USA. Houpací křeslo, které pohybem vyrábí elektřinu dostačující pro LED lampičku na něm upevněnou, je vtipné, ekologicky šetrné a tvarově zajímavé.

V listopadovém Artmixu ještě uvidíte Sutiny Jiřího Sozanského jako Výstavu měsíce, otevření nového muzea moderního umění MUMO v pražské Nerudovce a samozřejmě zábavný ARTFÓR.
Stopáž52 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrMagazín