52 minut o výtvarném umění – Portrét: Sklo má povahu a osud člověka, říká Václav Cigler – Talent měsíce: Marek Kvetán vítěz Ceny NG – Sběratel: Básník Aleš Nevečeřal – Artfór a Artipy

Obsah dílu

Přehrát vše
Lednový Artmix představí v Talentu měsíce vítěze soutěže a držitele Ceny NG 333. Je jím třiatřicetiletý slovenský umělec Marek Kvetán. Jeho světélkující magický koberec využívá nová média při tvorbě výtvarného objektu a provokuje různé názorové interpretace.

Při hledání zajímavého sběratele umění jsme objevili básníka Aleše Nevečeřala, který vydával svou básnickou sbírku v soukromé edici jako bibliofilii, takže texty básní na ručním papíře ilustrovali známí grafici. Seznámení s výtvarníky ho přivedlo ke sbírání umění, což je občas korunováno nečekanými úspěchy, jak uvidíte.

Artfór je z dílny Federica Díaze. Všichni autoři a vydavatelé výtvarných knih, zejména monografií, se snaží upoutat už obalem publikace. Diázovu knihu vezmete do ruky a začnou se dít věci…

Portrét je věnován sochaři a sklářskému výtvarníkovi Václavu Ciglerovi."Dělám sklo, které nechce být uměním, ale prostředkem dívání a pozorování,“ říká o svém díle. Václav Cigler je dobře známý po celém světě. Jeho umění není snadné pochopit, ale podíváme-li se na jeho umělecké výtvory znova, řeknou nám pokaždé něco navíc, něco nového.
Stopáž52 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrMagazín