Koncert z Dvořákovy síně pražského Rudolfina.
Hraje Český národní symfonický orchestr pod taktovkou L. Peška. Slovem provází a s dirigentem hovoří B. Vítek. Kamera J. Lebeda. Režie S. Vaněk.

Gustav Mahler se narodil 7. července 1860 v Kalištích u Humpolce jako druhé ze dvanácti dětí majitele lihovaru. O svých čtyř let žil v Jihlavě, kde začal chodit do gymnázia, krátce potom pokračoval v Praze. V patnácti letech šel na konzervatoř do Vídně, kde při absolutoriu získal první cenu v klavíru i skladbě. Byl znamenitým dirigentem, působil také krátce u německé opery v Praze. Jeho mezinárodní kariéra začala v roce 1888, kdy se stal ředitelem Královské opery v Budapešti, po třech letech odchází do Hamburku, kde se seznámil s manželi Foerstrovými. Následovala vedoucí angažmá v Dvorní opeře ve Vídni (1897), po deseti letech rezignoval a odešel do Ameriky, kde v Metropolitní opeře mj. uvedl premiéru Smetanovy Prodané nevěsty s Emou Destinnovou. Symfonie č. 5 cis moll vznikala na počátku 20. století v sousedství s vokálních cyklů Písně o mrtvých dětech a Pět písní na slova básní Fridricha Rückerta. Čtvrtá věta obsahuje slavné adagietto, které s velkým uměleckým účinem použil italský režisér Luchino Visconti ve svém snímku Smrt v Benátkách (1971). Koncert uvádí rozhovor mzikologa Bohuslava Vítka s dirigentemLiborem Peškem, kteří si povídají o struktuře tohoto díla.

Český národní symfonický orchestr, který je interpretem tohoto díla, byl založen v roce 1993 trumpetistou Janem Hasenöhrlem. Těleso se skládá z osmi desítek zkušených hudebníků, kteří zde nalézají jedinečný prostor k širokému interpretačnímu uplatnění. Kmotrem, který stál u kolébky ČNSO, byl legendární dirigent Zdeněk Košler. V letech 1996 - 2006 převzal šéfdirigentskou taktovku Američan Paul Freeman, pak ho vystřídal Libor Pešek. Ten je také dirigentem celovečerní 5. symfonie cis moll Gustava Mahlera, kterou Česká televize natočila v pražském Rudolfinu v únoru 2007.

Napište nám