25 minut

14. února

Část: Kritický nedostatek krve ve FN Ostrava

Obsah dílu

Nárůst počtu schválených hypoték — Hypotéky a ceny napříč regiony — Vláda schválila dočasný zákaz HHC — Bilance bezpečnostních opatření na železnici — Nesouhlasné stanovisko pro větrníky u Potštátu — Více pacientů s vážnějším průběhem chřipky — Obnova lesů po kůrovcové kalamitě — Kritický nedostatek krve ve FN Ostrava — AI ve školách — Mezinárodní protesty zemědělců — Výběr ze sociálních sítí — Podoba ostravského mrakodrapu — Nová kompozice pro Janáčkovu filharmonii

Části dílu

01:11
Nárůst počtu schválených hypoték
  Počet poskytnutých hypotečních úvěrů v lednu meziročně vzrostl o 99 procent. Úrokové sazby bank a stavebních spořitelen opět klesaly . Snížily se o jedenáct setin - na pět celých a padesát čtyři setin procenta, což je nejnižší hodnota od poloviny roku 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace. Klesající sazby hypoték oživují realitní trh. Zájem o koupi nemovitostí roste společně s jejich cenami.
  04:09
  Hypotéky a ceny napříč regiony
   Podle odhadů Asociace nájemního bydlení letos poroste Počet lidí žijících v nájmu, zvýší se i cena za byty. Jak drahé je vlastní bydlení a v jakých městech jsou byty nejlevnější? Shrnula Kristýna Prokešová.
   06:22
   Vláda schválila dočasný zákaz HHC
    Vláda dnes schválila dočasný zákaz prodeje výrobků s HHC. Psychoaktivní látka je obsažena třeba v želé bonbonech nebo sušenkách ve volně dostupných automatech. Za posledních 20 měsíců se jimi předávkovalo už 170 dětí a mladistvých, včetně těch z Olomoucka. Dočasný zákaz by mohl vstoupit v platnost od dubna. Trvat pak bude do ledna 2025.
    08:01
    Bilance bezpečnostních opatření na železnici
     Na jedné straně pokles projetých návěstí Stůj, na druhé, stále vysoký počet nehod na přejezdech. Tak vypadal podle Drážního úřadu rok 2023 na železnici. Úřady se proto letos zaměří na kontrolu vytipovaných křížení. Rok 2024 se ponese i v dalším zavádění evropského zabezpečovacího systému ETCS. Ten umí v případě nebezpečí zasáhnout automaticky. Testování systému na trati mezi Olomoucí a Uničovem se loni neobešlo bez problémů.
     09:43
     Nesouhlasné stanovisko pro větrníky u Potštátu
      Olomoucký kraj vydal nesouhlasné stanovisko k plánované stavbě dvou větrných elektráren u Potštátu na Přerovsku. Projekt by podle hejtmanství měl negativní dopad na okolí. Stanovisko kraje je důležitým podkladem pro rozhodování v územním a stavebním řízení, úřady se jím musí řídit. Proti záměru se už dříve postavila potštátská radnice, organizace Hnutí Duha i místní spolky. Podle investora by větrníky stály šest set metrů od nejbližší obytné zástavby, turbíny budou splňovat hlukové normy.
      10:21
      Více pacientů s vážnějším průběhem chřipky
       Epidemie chřipky v Moravskoslezském kraji nepolevila-naopak by měla dosahovat svého vrcholu. Podle hygieniků připadá na 100 000 obyvatel přes dva tisíce nemocných. Přibývá hlavně těch s vážnějším průběhem a nutností hospitalizace. V ostravské Fakultní nemocnici už je Barbora Ďulová. Báro, kolik tam mají pacientů s chřipkou?
       12:17
       Obnova lesů po kůrovcové kalamitě
        Kůrovcová kalamita v Moravskoslezském kraji je podle lesních hospodářů u konce. TI se teď zaměřují na zalesňování a chystají obnovu zničených cest. Výrazně se proměnila i skladba lesů - zatímco pro ochránce přírody je to dobrá zpráva, problém by to mohl znamenat pro zpracovatele dřeva.
        15:05
        Kritický nedostatek krve ve FN Ostrava
         Více k tématu zástupce primáře Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava, Martin Kořistka
         16:43
         AI ve školách
          Umělá inteligence - stále samozřejmější součást školní výuky - od základního po vysoké školství. Kromě žáků nebo studentů s ní v hodinách pracuje taky víc a víc učitelů. Chtějí, aby děti a mladí lidé uměli nástroje umělé inteligence smysluplně použít.
          19:56
          Mezinárodní protesty zemědělců
           Zemědělské organizace střední a východní Evropy vyzvaly zemědělce k protestům proti agrární politice Evropské unie. Hromadné demonstrace by se měly konat 22. února.
           20:06
           Výběr ze sociálních sítí
            Se zraněním skončil v nemocnici řidič Mercedesu, který dnes o půl třetí ráno narazil na nezabezpečeném železničním přejezdu u Kostelce na Hané do jedoucího nákladního vlaku. Podle policie se v tu chvíli řidič příliš nevěnoval řízení, protože si zapaloval cigaretu. Řidič jel ve směru od Prostějova, v tu stejnou chvíli po železniční vlečce couval nákladní vlak s deseti vagony - mířil do nedalekého areálu firmy. ((6x FOTO POSLÁNO NA GRAFIKU, zdroje jsou HZS OLK a Policie ČR)) ************** Stavebníci začali s částečnou demolicí bývalého obchodního centra Marica v Ostravě-Porubě. Zároveň taky s přípravnými pracemi na jeho přestavbu. Dlouhá léta chátrající objekt, ve kterém přebývali bezdomovci, se má během dvou a půl roku proměnit v bytový komplex s jednapadesáti byty včetně garážových stání. Vzniknout má také 32 garážových stání.
            20:59
            Podoba ostravského mrakodrapu
             Vítěz mezinárodní architektonické soutěže na podobu mrakodrapu, který má vzniknout v centru Ostravy, bude znám v dubnu. Je to o měsíc později, než se původně předpokládalo. Na návrzích pracuje pět architektonických studií, kterým byl termín prodloužen. Aby mohla lépe rozpracovat podněty a připomínky města a investora. Jde především o dopravní napojení stavby. Objekt by měl být jednou z dominant krajské metropole.
             21:29
             Nová kompozice pro Janáčkovu filharmonii
              Kapky, mlha, déšť, název hudební kompozice IJENA Mikysky. Napsal ji přímo pro Janáčkovu filharmonii Ostrava, která ji provede ve světové premiéře. Jeho dvanáct minut dlouhá skladba je inspirovaná mimo jiné i asijským tradičním písmem.
              Přehrát celé video
              Stopáž25 minut
              Další díl
              15. února

              Přehled dílů

               
              Stopáž25 minut

              24. května

              24. 5. 2024 na ČT1
              Stopáž25 minut

              23. května

              Nepravomocný trest vězení za dotační podvod

              23. 5. 2024 na ČT1
              Stopáž25 minut

              22. května

              Šestý neúspěšný prodej Hanáckých kasáren

              22. 5. 2024 na ČT1
              Stopáž25 minut

              21. května

              10 let od rozsudku v kauze metanol — Kauza Metanol PSA — Dražba Hanáckých kasáren — Lékařskou fakultu povede Rastislav Maďar — Zájem fanoušků nad očekávání — Holubi ničí úrodu — Kauza Bečva znovu před soudem — Výběr ze sociálních sítí — 27. ročník Divadelní Flóry v Olomouci

              21. 5. 2024 na ČT1
              Stopáž25 minut

              20. května

              20. 5. 2024 na ČT1
              Stopáž25 minut

              17. května

              Budoucnost zařízení pro vězně na Sv. kopečku — Další zařízení pro propuštěné vězně — MS v ledním hokeji čeká závěrečný týden — Nová budova městské policie ve Frýdku-místku — Policisté zachránili muže ze zakouřeného bytu — Studentský Majáles v Ostravě — Energocentrum pro skleníky s rajčaty — Představení gobelínů pro útulnu Maměnka — Oprava silnice mezi Hvězdou a Ovčárnou — Výběr ze sociálních sítí — Rozkvetlé rododenrony v Arboretu Nový Dvůr — Olomoucká muzejní noc nabídne 60 institucí — Nové varhany v kostele v Ostravě

              17. 5. 2024 na ČT1
              Stopáž25 minut

              16. května

              ČSOP proti stavbě gigafactory u Dolní Lutyně — Plán na stavbu gigafactory u Dolní Lutyně — Zesílená bezpečnostní opatření na MS v hokeji — Brankářem polského hokejového týmu je Čech — Ceny pohonných hmot klesly — Začíná ústní část maturit — Větší zájem o zápis dvouletých dětí do MŠ — Cvičení na radnici v Jeseníku — Začaly samosběry jahod — Výběr ze sociálních sítí — Policisté dopadli pachatele vloupání do aut — Výročí první české školy na Jablunkovsku

              16. 5. 2024 na ČT1
              Stopáž25 minut

              15. května

              Výsledky příjímacích zkoušek na střední školy — Výsledky příjímacích zkoušek na střední školy — Výsledky příjímacích zkoušek na střední školy — MS v ledním hokeji: zápasy Česka s Dánskem a Slovenska s Polskem — Odklad nástupu do Liberty do konce června — Nález starých mincí v Opavě — Další jednání zastupitelů o Bauhausu v Ostravě — Vědci testují zadržování vody v krajině — Mezinárodní soutěž řemeslných oborů — Tanec a architektura na Divadelní Floře

              15. 5. 2024 na ČT1
              Stopáž25 minut

              14. května

              Ubytování fanoušků hokeje v Ostravě a okolí — Návštěvnost MS v ledním hokeji v Ostravě — Další program MS v hokeji v Ostravě — Liberty navrhla odborům snížení mezd — ČSOP odmítá stavbu gigafactory u Dolní Lutyně — 8 let vězení za vraždu otce a zranění matky — Lopatky pro vodní hamr do skanzenu — Největší lákadla Colours of Ostrava 2024 — Spor mezi developerem a Prostějovem u soudu — Výběr ze sociálních sítí ČT — Operace syndromu krčního žebra novou metodou — Malíř Andrej Dúbravský v galerii Telegraph

              14. 5. 2024 na ČT1
              Stopáž25 minut

              13. května

              Čtvrtý den MS v hokeji v Ostravě — MS v hokeji: policisté řeší falešné vstupenky — Speciální hokejové vlaky ze Slovenska — Další program MS v hokeji v Ostravě — Včelaři už vytáčejí první med — Výstavba bytů v Olomouckém kraji ožívá — Stavba prodloužení Porážkové do 2 let — Debata o návratu turnerských symbolů do Krnova — Rekonstrukce hlediště amfiteátru Horečky — Výuka funkčního dýchání na základní škole — Výběr ze sociálních sítí ČT — Bezplatné vyšetření znamének a skvrn na kůži — Hra o zkáze Ostravy

              13. 5. 2024 na ČT1

              Události v regionech (Ostrava) na sociálních sítích

              Napište nám