25 minut

14. února

Obsah dílu

Nárůst počtu schválených hypoték — Hypotéky a ceny napříč regiony — Vláda schválila dočasný zákaz HHC — Bilance bezpečnostních opatření na železnici — Nesouhlasné stanovisko pro větrníky u Potštátu — Více pacientů s vážnějším průběhem chřipky — Obnova lesů po kůrovcové kalamitě — Kritický nedostatek krve ve FN Ostrava — AI ve školách — Mezinárodní protesty zemědělců — Výběr ze sociálních sítí — Podoba ostravského mrakodrapu — Nová kompozice pro Janáčkovu filharmonii

Části dílu

01:11
Nárůst počtu schválených hypoték
  Počet poskytnutých hypotečních úvěrů v lednu meziročně vzrostl o 99 procent. Úrokové sazby bank a stavebních spořitelen opět klesaly . Snížily se o jedenáct setin - na pět celých a padesát čtyři setin procenta, což je nejnižší hodnota od poloviny roku 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace. Klesající sazby hypoték oživují realitní trh. Zájem o koupi nemovitostí roste společně s jejich cenami.
  04:09
  Hypotéky a ceny napříč regiony
   Podle odhadů Asociace nájemního bydlení letos poroste Počet lidí žijících v nájmu, zvýší se i cena za byty. Jak drahé je vlastní bydlení a v jakých městech jsou byty nejlevnější? Shrnula Kristýna Prokešová.
   06:22
   Vláda schválila dočasný zákaz HHC
    Vláda dnes schválila dočasný zákaz prodeje výrobků s HHC. Psychoaktivní látka je obsažena třeba v želé bonbonech nebo sušenkách ve volně dostupných automatech. Za posledních 20 měsíců se jimi předávkovalo už 170 dětí a mladistvých, včetně těch z Olomoucka. Dočasný zákaz by mohl vstoupit v platnost od dubna. Trvat pak bude do ledna 2025.
    08:01
    Bilance bezpečnostních opatření na železnici
     Na jedné straně pokles projetých návěstí Stůj, na druhé, stále vysoký počet nehod na přejezdech. Tak vypadal podle Drážního úřadu rok 2023 na železnici. Úřady se proto letos zaměří na kontrolu vytipovaných křížení. Rok 2024 se ponese i v dalším zavádění evropského zabezpečovacího systému ETCS. Ten umí v případě nebezpečí zasáhnout automaticky. Testování systému na trati mezi Olomoucí a Uničovem se loni neobešlo bez problémů.
     09:43
     Nesouhlasné stanovisko pro větrníky u Potštátu
      Olomoucký kraj vydal nesouhlasné stanovisko k plánované stavbě dvou větrných elektráren u Potštátu na Přerovsku. Projekt by podle hejtmanství měl negativní dopad na okolí. Stanovisko kraje je důležitým podkladem pro rozhodování v územním a stavebním řízení, úřady se jím musí řídit. Proti záměru se už dříve postavila potštátská radnice, organizace Hnutí Duha i místní spolky. Podle investora by větrníky stály šest set metrů od nejbližší obytné zástavby, turbíny budou splňovat hlukové normy.
      10:21
      Více pacientů s vážnějším průběhem chřipky
       Epidemie chřipky v Moravskoslezském kraji nepolevila-naopak by měla dosahovat svého vrcholu. Podle hygieniků připadá na 100 000 obyvatel přes dva tisíce nemocných. Přibývá hlavně těch s vážnějším průběhem a nutností hospitalizace. V ostravské Fakultní nemocnici už je Barbora Ďulová. Báro, kolik tam mají pacientů s chřipkou?
       12:17
       Obnova lesů po kůrovcové kalamitě
        Kůrovcová kalamita v Moravskoslezském kraji je podle lesních hospodářů u konce. TI se teď zaměřují na zalesňování a chystají obnovu zničených cest. Výrazně se proměnila i skladba lesů - zatímco pro ochránce přírody je to dobrá zpráva, problém by to mohl znamenat pro zpracovatele dřeva.
        15:05
        Kritický nedostatek krve ve FN Ostrava
         Více k tématu zástupce primáře Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava, Martin Kořistka
         16:43
         AI ve školách
          Umělá inteligence - stále samozřejmější součást školní výuky - od základního po vysoké školství. Kromě žáků nebo studentů s ní v hodinách pracuje taky víc a víc učitelů. Chtějí, aby děti a mladí lidé uměli nástroje umělé inteligence smysluplně použít.
          19:56
          Mezinárodní protesty zemědělců
           Zemědělské organizace střední a východní Evropy vyzvaly zemědělce k protestům proti agrární politice Evropské unie. Hromadné demonstrace by se měly konat 22. února.
           20:06
           Výběr ze sociálních sítí
            Se zraněním skončil v nemocnici řidič Mercedesu, který dnes o půl třetí ráno narazil na nezabezpečeném železničním přejezdu u Kostelce na Hané do jedoucího nákladního vlaku. Podle policie se v tu chvíli řidič příliš nevěnoval řízení, protože si zapaloval cigaretu. Řidič jel ve směru od Prostějova, v tu stejnou chvíli po železniční vlečce couval nákladní vlak s deseti vagony - mířil do nedalekého areálu firmy. ((6x FOTO POSLÁNO NA GRAFIKU, zdroje jsou HZS OLK a Policie ČR)) ************** Stavebníci začali s částečnou demolicí bývalého obchodního centra Marica v Ostravě-Porubě. Zároveň taky s přípravnými pracemi na jeho přestavbu. Dlouhá léta chátrající objekt, ve kterém přebývali bezdomovci, se má během dvou a půl roku proměnit v bytový komplex s jednapadesáti byty včetně garážových stání. Vzniknout má také 32 garážových stání.
            20:59
            Podoba ostravského mrakodrapu
             Vítěz mezinárodní architektonické soutěže na podobu mrakodrapu, který má vzniknout v centru Ostravy, bude znám v dubnu. Je to o měsíc později, než se původně předpokládalo. Na návrzích pracuje pět architektonických studií, kterým byl termín prodloužen. Aby mohla lépe rozpracovat podněty a připomínky města a investora. Jde především o dopravní napojení stavby. Objekt by měl být jednou z dominant krajské metropole.
             21:29
             Nová kompozice pro Janáčkovu filharmonii
              Kapky, mlha, déšť, název hudební kompozice IJENA Mikysky. Napsal ji přímo pro Janáčkovu filharmonii Ostrava, která ji provede ve světové premiéře. Jeho dvanáct minut dlouhá skladba je inspirovaná mimo jiné i asijským tradičním písmem.
              Přehrát celé video
              Stopáž25 minut
              Další díl
              15. února

              Přehled dílů

               
              Stopáž25 minut

              17. dubna

              Spor o větrníky u Moravského Berouna — Budoucnost větrné energetiky — Vývoj kolem heřmanické haldy — Gabriela Lefenda novou ředitelkou TS Ostrava — O Hanácká kasárna v Olomouci není zájem — Hejtman Bělica opustil některé sněmovní orgány — Zločin a trest v Bílovci — Razantní pokles teplot — Péče o děti s autismem — Baletní pocta českým skladatelům

              17. 4. 2024 na ČT1
              Stopáž25 minut

              16. dubna

              Nová trasa pro horská kola v Mostech

              16. 4. 2024 na ČT1
              Stopáž25 minut

              15. dubna

              Stojírenství pořád v krizi — Vývoj kondice průmyslových podniků — Prasečí hlavy před Androvým stadionem vyšetřuje policie — Výročí zahájeno ostravsko-opavské operace — Hlasování věřitelů o restrukturalizaci Liberty — Nemocniční pavilon z konejnerů — Inaugurace olomouckého arcibiskupa — Uzavírka Kovonského mostu — Výběr ze sociálních sítí — Bilance potravinové sbírky — Přijímací zkoušky na střední školy — 50. let výročí založení HaDivadla

              15. 4. 2024 na ČT1
              Stopáž25 minut

              12. dubna

              Přijímací řízení na střední školy — Začaly přijímací zkoušky na střední školy — Zemědělci sázejí, stará úroda je ve skladech — Projektový záměr dostavby Severního spoje — Sbírka na Ukrajinu na Právnické fakultě UPOL — Ostravsku chybí pěstouni — Modernizace elektrárny Dlouhé stráně — Omezení dopravy na D1 — V Olomouci vrcholí přípravy inaugurace — 185 let Třineckých železáren — Začal krnovský filmový festival KRRR!

              12. 4. 2024 na ČT1
              Stopáž25 minut

              11. dubna

              Méně stavebních úřadů — Města redukují počet stavebních úřadů — Hradisko má potíže s pitnou vodou — Nový tým v šumperské nemocnici — Nová základna záchranářů ve Zlatých Horách — Hokejová horečka v Třinci — Přibývá asistentů prevence kriminality — Česká pošta snižuje ztrátu — Balíkovna v Mošnově čeká na rozhodnutí — Výběr ze sociálních sítí ČT — Začal festival Jeden svět

              11. 4. 2024 na ČT1
              Stopáž25 minut

              10. dubna

              Majitel Liberty jednal s vládou — Schůzka s majitelem Liberty zklamáním — Obce a DIAMO jednaly o těžbě plynu — Vedlejší větev kauzy Bečva před soudem — Výstava o osudu H. Píky — Nebezpečný úsek silnice na Prostějovsku — Další kamery do vozidel Dopravního podniku — Boris Jirků vystavuje v Galerii Chagall

              10. 4. 2024 na ČT1
              Stopáž25 minut

              9. dubna

              Tameh čeká reorganizace — Jan Světlík čelí obvinění — Nové dálkové lety z mošnovského letiště — Podvodníci okradli seniory — Polovina klíšťat v Olomouci nakažena — Návrat sousoší do Staré Vody — Letní teploty vystřídá prudké ochlazení — Čajovna u knihovny končí — Těšínské divadlo projde rekonstrukcí

              9. 4. 2024 na ČT1
              Stopáž25 minut

              8. dubna

              Bezpečnostní opatření šampionátu v hokeji — Změny ve vedení společnosti Renarkon — Věřitelé Liberty hlasovali o restrukturalizaci — Dítě se vzácnou nemocí léčí v Darkově — Počasí a teploty trhají rekordy — Zabavené zvony míří zpět do obcí — Volební urny pro eurovolby — Archiv Vítkovických železáren slouží 70 let

              8. 4. 2024 na ČT1
              Stopáž25 minut

              5. dubna

              Spor o návrh rozpočtového určení daní — Spor o návrh rozpočtového určení daní — Zaměstnanci Liberty budou dostávat 70 % mzdy — Rekonstrukce náměstí SNP v Ostravě — Otevření centra telemedicíny v Havířově — Skupina November 2nd má cenu Anděl — Tresty v kauze zakázek Vlastivědného muzea — Výběr ze sociálních sítí ČT — ČT uvede druhou řadu Stínů v mlze — Vzpomínky Marie Szottkové pro Paměť národa

              5. 4. 2024 na ČT1
              Stopáž25 minut

              4. dubna

              Oprava Sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci — Památky Unesco v Česku — Olomouc opraví Sloup Nejsvětější Trojice — Začínají uzavírky hlavních silnic — Další uzavírky hlavních silnic — Ostrava podepsala smlouvu na koncertní sál — Řidičáky na zkoušku — Sovy pálené v jablunkovském klášteře — Nový domov pro handikepované v Zábřehu — V Ostravě vyvíjí nový typ vytápění budov — Výběr ze sociálních sítí ČT — Nové rehabilitační oddělení v Nemocnici Třinec — Výstava obrazů o hrozbách kyberprostoru

              4. 4. 2024 na ČT1

              Události v regionech (Ostrava) na sociálních sítích

              Napište nám