25 minut

7. červen

Obsah dílu

Spor o příspěvek na péči — Jan Souček novým generálním ředitelem ČT — Hejtmanu Vondrákovi hrozí odvolání — Opravy ukrajinských tanků T-64 — Pošta v Temenici zůstává — Unikátní čištění odpadních vod — Jaromír Nohavica slaví 70 — Soud kvůli otravě Bečvy — Konference o podnikání v krizi — Začínají samosběry jahod — Startuje festival CIRKULUM

Části dílu

01:05
Spor o příspěvek na péči
  Vláda řeší novelu zákona o sociálních službách - ta dosud nebyla projednána, v připomínkovém řízení se teď ale Ministerstvo financí zabývá příspěvkem na péči. Národní rada osob se zdravotním postižením požaduje zvýšení a valorizaci příspěvku, Ministerstvo financí zase požaduje větší kontrolu jeho využití.
  03:42
  Jan Souček novým generálním ředitelem ČT
   Novým generálním ředitelem České televize je ředitel brněnského studia ČT Jan Souček. S jedenácti získanými hlasy ve třetím kole porazil dosavadního šéfa Petra Dvořáka. Souček se funkce ujme 1. října, kdy Dvořákovi vyprší druhé funkční období. Mandát je šestiletý. Veřejnoprávní televize hospodaří zhruba ze sedmimiliardovým rozpočtem.
   04:33
   Hejtmanu Vondrákovi hrozí odvolání
    Moravskoslezští zastupitelé by na svém zítřejším zasedání měli jednat o odvolání hejtmana Iva Vondráka z čela kraje. O možných změnách ve vedení už hnutí ANO informovalo i koaliční partnery. Ivo Vondrák teď nechtěl situaci komentovat. Hejtman v prezidentské volbě stejně jako před časem odvolaný ostravský primátor Tomáš Macura podpořil Petra Pavla na úkor svého tehdejšího stranického šéfa a bývalého premiéra Andreje Babiše.
    05:03
    Opravy ukrajinských tanků T-64
     Státní podnik VOP CZ ze Šenova u Nového Jičína zahájí v nejbližší době opravy tanků T-64 ukrajinské armády. Tanky, které byly desítky let ve skladech, po modernizaci zamíří přímo do bojů na Ukrajině. Smlouva vychází z memoranda mezi VOP CZ a ukrajinským státním koncernem Ukroboronprom z letošního února.
     07:26
     Pošta v Temenici zůstává
      V Šumperku zůstane - i přes původní plány zrušit ji - poštovní úřadovna v části Temenice. Vedení Šumperka se pobočku rozhodlo provozovat v režimu Partner Plus a veškeré provozní náklady hradit z rozpočtu města. Odhadem půjde až o milion korun ročně. Pošta původně plánovala zrušit ke konci června tři ze současných čtyř poboček ve městě, pro téměř pět-a-dvacet tisíc obyvatel měla zůstat v provozu jen hlavní pošta v centru.
      07:55
      Unikátní čištění odpadních vod
       V Moravském Berouně na Olomoucku spustili do provozu novou technologii čištění odpadních vod. Speciální kontejner by měl odstranit zbytky některých typů léků, na které současné čistírny nestačí. Město tak chce ochránit hlavně pramen minerální vody Ondrášovka.
       10:05
       Jaromír Nohavica slaví 70
        Ostravský patriot, milovník scrabblu a mistr slova. Jaromír Nohavica má dnes sedmdesát. Pro někoho kontroverzní osobnost, pro jiné osobitý písničkář a geniální textař. První koncert měl ve třinácti. Dnes je držitelem mnoha ocenění. Doma má šest Andělů včetně ceny pro zpěváka dvacetiletí a je i členem síně slávy. Mnoho jeho písní zlidovělo.
        12:58
        Soud kvůli otravě Bečvy
         Společnost Energoaqua, která je obžalovaná z otravy řeky Bečvy v roce 2020, při noční směně před havárií žádnou závadnou odpadní vodu nevypustila. U vsetínského okresního soudu, jenž se případem zabývá, to dnes řekl pracovník velínu čistírny odpadních vod podniku Ivo Petříček. Kromě firmy Energoaqua je v kauze obžalovaný její ředitel Oldřich Havelka.
         13:24
         Konference o podnikání v krizi
          V Ostravě jednali významní podnikatelé. V rámci Idea Fóra řešili současné největší ekonomické problémy a předali si praktické rady k úsporám a investicím ve firmách. Za poslední tři roky museli místní zaměstnavatelé řešit řadu zásadních problémů a výzev.
          15:37
          Začínají samosběry jahod
           Na jahodových plantážích v České republice začal samo sběr jahod. Podle pěstitelů je i přes chladnější jaro letošní úroda dobrá. Ceny se pohybují od sedmdesáti do osmdesáti korun za kilogram. Třeba jahodárna v Olomouci-Slavoníně nezdražovala už dva roky.
           20:49
           Startuje festival CIRKULUM
            Na Slezskoostravském hradě vyrostla dvě velká šapitó. Začíná Festival CIRKULUM. Až do neděle nabídne divákům akrobacii, fantazii a taky humor. Největší hvězdou sedmého ročníku je světově oceňovaný provazochodec David Dimitri.
            Přehrát celé video
            Stopáž25 minut
            Další díl
            8. červen

            Přehled dílů

             
            Stopáž26 minut

            25. září

            Začíná topná sezóna — Rozvoj komunitní energetiky — Radim Dragoun novým vrchním státním zástupcem — Požár neobydleného domu v centru Ostravy — Počet cizinců v Olomouckém kraji se zvýšil — Debata o transparentnosti radnic — Nový CT skener v Městské nemocnici Ostrava — Debata o ostravském koncertním sále — Oprava hlavního silničního tahu v Olomouci — Filharmonici upozornili na financování kultury

            25. 9. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            22. září

            Vyšší daň pro těžký průmysl v Ostravě — Vyšetřování výbuchu v Otinovsi — Rozsvícené bunkry připomenou mobilizaci — Parkování na náměstí Republiky v Olomouci — Spor o předčasné splacení úvěru — Věřitelé schválili reorganizační plán NWT — Stav chmelnic po srpnových bouřkách — Varhany pro Katedrálu Božského Spasitele — Výběr ze sociálních sítí ČT — Mezinárodní týden neslyšících — Stavba roku Moravskoslezského kraje

            22. 9. 2023 na ČT1
            Stopáž26 minut

            21. září

            Výbuch domu v Otinovsi — První participativní bydlení v Česku — Potenciál participativního bydlení — Nová vozovna tramvají v Olomouci — Trest za vraždu varhaníka — Petice proti likvidaci bioodpadu — Nové inovační a technologické centrum UP — Povinné školní plavecké kurzy — Aktuální cena pohonných hmot — Obrazy Jakuba Tomáše v galerii Crears

            21. 9. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            20. září

            Aktuální sklizeň a pohyb cen potravin. — Pohyb cen potravin. — Roste počet rodin v nouzi — V Přerově začal platit zákaz žebrání. — Změna pravidel pořádání festivalů v Ostravě. — Další kameny zmizelých v ulicích Ostravy. — Investice OKD do nového zařízení. — PŘEHLED ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ: Práce vojenských pyrotechniků. / Kamion vyvrátil značku, zasáhl seniora na kole. — Potrubní pošta v Nemocnici Frýdek-Místek. — Street art festival v Olomouci.

            20. 9. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            19. září

            Zasypání Dolu Frenštát. — Budoucnost bývalého Dolu Frenštát. — Zařízení pro propuštěné vězně. — Kramný podle VS nepředložil nové skutečnosti. — Rezignace starostky Města Libavá. — Nové distribuční centrum v Kojetíně. — Unikátní záběry rysího páru. — Zemřela hokejová legenda Zdeněk Návrat. — Změny v ostravské dopravě. — PŘEHLED ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ: Vandal ničil v Ostravě zaparkovaná auta. / Revitalizace parku v Ostravě-Hrabůvce. — Možné sloučení Moravské filharmonie a divadla. — Evropský týden mobility.

            19. 9. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            18. září

            Armádní drony

            18. 9. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            15. září

            Ostravská huť dluží státu 1,5 miliardy — Úprava autobusových linek v Olomouci — Ostravské univerzity zastřeší Noc vědců — Dny NATO i s letouny F35 — Kudy na Dny NATO — Základna dronů v Miroslawci — Příprava Dnů NATO vrcholí — Opakované komunální volby v Hrčavě — Arcidiecézní charita Olomouc pomáhá Ukrajině — Výběr ze socálních sítí ČT — Antikolizní systém v ostravských tramvajích — Porubská sbírka cílí na konkrétní příběhy

            15. 9. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            14. září

            Přívalový déšť škodil na Prostějovsku — 40 poškozených domů v Třebomi — Likvidace následků bouřky v obci Dzbel — Přilétá technika na Dny NATO — Blažek se setkal s Dragounem — Začal příjem přihlášek na studium stomatoloie — Koncept rodinné porodnice v Karviné — V Olomouci soutěžili dopravní policisté — Projekt Stravenka ve Frýdku-Místku — Výběr ze sociálních sítí ČT — Výuka aditivních technoloií na VŠB — Vodu v krajině budou zadržovat tůně

            14. 9. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            13. září

            13. 9. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            12. září

            Řidiči poškozují výškové brány na mostě přes Moravu

            12. 9. 2023 na ČT1

            Události v regionech (Ostrava) na sociálních sítích

            Napište nám