V Česku bude od půlnoci platit nouzový stav. Vláda v demisi ho na dnešním jednání schválila s platností na 30 dní. Ještě v úterý se přitom kabinet s hejtmany shodl na tom, že nouzový stav není nutný.
Pocit nejistoty v původním zaměstnání přivádí během pandemie koronaviru stále více lidí do kurzů na sanitáře. Na práci ve zdravotnictví se tam rekvalifikuje také řada kuchařů nebo číšníků.
Ani jeden z obyvatel domu v Ostravě Hrabůvce, kde vybuchla v únoru varna pervitinu, se na Vánoce nevrátí domů. Opravy totiž ještě nezačaly.

Obsah dílu

Vláda schválila vyhlášení nouzového stavu

Živě Natálie Flajžíková, redaktorka ČT.

Růst počtu nakažených a obsazení nemocnic

V MS kraji včera přibylo téměř 2 400 nakažených koronavirem. Je to více než před týdnem, kdy byl ve středu státní svátek. Nejvíce případů na 100 tis. obyvatel zůstává na Frýdecko-Místecku a Karvinsku. V nemocnicích zbývá 1/5 volných lůžek na ARO a JIP. Krnovská nemocnice oznámila, že kvůli vysokému počtu covidových pacientů zastavuje všechny plánované operace.

Situace v nemocnicích na jihu Moravy

Volná kapacita dochází nemocnicím na jihu Moravy. 10 lidí přepravil z Brna do Prahy velkokapacitní vůz Fénix, 2 vrtulník. V Jihomoravském kraji je v nemocnicích 900 pacientů, nejvíce v Česku. Lůžka se rychle plní i v zařízeních ve Zlínském kraji, kde chybí i personál.

Výzva pro studenty LF OU

Děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar vyzval studenty, aby pomohli přetížené nemocnici v Uherském Hradišti anebo jakékoliv jiné. Studenti Všeobecného lékařství ve třetím a vyšším ročníku se mají hlásit na sekretariátu děkana. Výuka jim bude kompenzována.

Na Slovensku platí uzávěra

Na Slovensku začala o půlnoci celostátní uzávěra, tamní vláda ke kroku přistoupila kvůli rekordním přírůstkům nově nakažených a přetíženým nemocnicím. V nich se s COVIDem-19 léčí především neočkovaní. Lockdown má v zemi trvat 2 týdny, slovenský kabinet ale chce navzdory názoru odborníků situaci vyhodnotit už po 10 dnech.

Výstraha před sněhem a náledím

V OL, MS a Zlínském kraji má od zítřejšího rána vydatně sněžit. Hlavně v nižších polohách bude sníh rychle tát a na silnicích může vznikat náledí nebo zmrazky. Upozornění meteorologů platí do sobotního dopoledne.

Tresty za drogy potvrzeny

Vrchní soud v Olomouci potvrdil 5 z 6 členům organizované mezinárodní skupiny obchodníků s narkotiky tresty od 4 do 15 let. Nejvyšší trest si odpyká 66letý Srb Branko Pindovič, jeho krajanovi Lukovi Polugovi soud jako jedinému snížil trest z 10 na 8 let. Během 2 let měli prodat více než jednu tunu a 300 kg marihuany. Obchodovali také s kokainem a extází. Vydělali až půl miliardy korun.

Kurzy pro dobrovolný nemocniční personál

Pocit nejistoty v původním zaměstnání přivádí během pandemie koronavirustále více lidí do kurzů na sanitáře. Na práci ve zdravotnictví se tam rekvalifikuje také řada kuchařů nebo číšníků. V nemocnicích teď vidí větší perspektivu než v restauracích, jejichž provoz opakovaně omezují protiepidemická opatření.

Dům po výbuchu stále není opraven

Ani jeden z obyvatel domu v Ostravě Hrabůvce, kde vybuchla v únoru varna pervitinu, se na Vánoce nevrátí domů. Opravy totiž ještě nezačaly. Všech 15 lidí, kteří se z domu museli odstěhovat, tak zatím nadále zůstává v náhradních bytech.

Festival positivJE v Jeseníku

Živě Kamil Kavka, zakladatel festivalu.

Vrcholí sklizeň cukrové řepy

Na polích vrcholí sklizeň cukrové řepy. Zemědělci hlásí rekordní úrodu, nejlepší za posledních 60 let.
Plodině přálo hlavně počasí, řepa měla dostatek slunce a srážek. Díky tomu obsahuje větší množství
cukru než v předchozích letech.

Velký dar u ostravské radnice

Místo sochy Ikara vánoční umělecká instalace. Uprostřed Prokešova náměstí v Ostravě před novou radnicí je Velký dar výtvarnice Eriky Bornové. Víc než 10 metrů vysoký dřevěný objekt bude na náměstí stát 6 týdnů. Vyráběli ho v dílnách Národního divadla moravskoslezského.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ZJ ST HD