Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Zájem o očkování, kontroly roušek

V Moravskoslezském kraji v posledních dnech vzrostl zájem o očkování. I proto se vedení kraje spolu s magistrátem rozhodli, že zatím nezruší největší očkovací centrum na Černé louce v Ostravě. To mělo podle původních plánů skončit příští pátek. Protože je nákaza právě v tomto regionu nejhorší, zaměřují se nejen městští strážníci na dodržování hygienických opatření.

Zájem o očkování, kontroly roušek

Živě Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje.

Dopravní podnik zvažuje zdražování

Zdražování energie výrazně navýší náklady ve veřejné dopravě. Městské dopravní podniky i provozovatelé příměstské dopravy očekávají, že jejich výdaje mohou v příštím roce vzrůst v řádech sta milionů korun. O řešení, jak budou zvýšené náklady dopravci krýt, zatím podniky nerozhodly, klíčová budou jednání s městy.

Prázdniny všude nevyhlásí

Mnozí moravskoslezští školáci i na počátku příštího týdne usednou do školních lavic. Přestože krajští hygienici doporučili, aby ředitelé prodloužili prázdniny o dva dny volna, mnohé školy ho nevyhlásily - třeba v Orlové. To v Ostravě se zavře asi pětina škol, ve Frýdku-Místku kromě dvou zařízení přistoupily k nařízení ředitelského volna všechny základní školy, kterých město zřizuje 12.

Textilku čeká bourání

V areálu bývalého textilního závodu Slezan v Těšínské ulici ve Frýdku-Místku začnou v pondělí přípravné práce předcházející plánované demolici některých objektů. V budoucnu by tam měla být nová městská čtvrť. Město před pěti lety uzavřelo memorandum o spolupráci s akciovou společností Slezan Holding, která areály vlastní a spravuje. Chystané úpravy se tak nedotknou žádné z industriálních budov, které jsou memorandem chráněny před zásahy a bouráním.

Nedostatek aditiva AdBlue

Silniční doprava v Evropě je v ohrožení - může za to nedostatek aditiva AdBlue. Potřebuje ho většina nových nákladních vozů, autobusů ale i osobních aut. Do problémů by se mohla dostat odpadová společnost na Třinecku. V posledním týdnu stoupla cena kapaliny na troj až šestinásobek. Ministerstvo dopravy plánuje o situaci jednat, ve hře je i nákup AdBlue do hmotných rezerv.

Policisté kontrolují hřbitovy

Blíží se Památka zesnulých a městští policisté proto začali posilovat hlídky v okolí hřbitovů. Kontrolují parkoviště a také prostranství kolem jednotlivých památníků. Na některých hřbitovech úřady až do půlky listopadu prodlužují i otevírací dobu.

Seminář pro malé živnostníky

Vedení Frýdku-Místku pořádá semináře pro malé a začínající živnostníky. Na takzvané Akademii pro podnikatele by se měli naučit například to, jak založit vlastní e-shop nebo jak spravovat sociální sítě. Pomůže jim to lépe se adaptovat na změny na trhu, které přinesla doba koronaviru.

Začal Mezinárodní festival outdoorových filmů

Živě Jiří Kráčalík, ředitel Mezinárodní festival outdoorových filmů.

Začaly Polské dny

Vzpomínkový večer na Poláka Ryszarda Siwiece, který se upálil na protest proti okupaci Československa v roce 1968 - právě tak začal v Ostravě festival Polské dny. Komě diskuse mohli návštěvníci vidět také divadelní inscenaci Studia G s názvem Planu. Její tvůrci se inspirovali osudem muže, který vlastní obětí burcoval proti tyranii.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ZJ ST HD