Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Obcím chybí pediatři

Některé obce a města v Moravskoslezském kraji marně shánějí dětské lékaře - aktuálně například Orlová. Pediatrů je málo a v regionu je polovina z nich v důchodovém věku. Podle některých je dětské lékařství jako obor pro současné studenty málo atraktivní, příprava se navíc protahuje o nutné atestace.

Obcím chybí pediatři

Živě Michal Pukovec, předseda moravskoslezských pediatrů.

Pozitivních covid případů přibylo

Některé nemocnice na severu Moravy a ve Slezsku zakazují návštěvy - kvůli zhoršování epidemické situace. Ta je v MS regionu nejhorší v zemi. Jen za včerejšek tady hygienici zaznamenali téměř pět set nově nakažených. Nemocnice znovu otevírají další kovidová oddělení. Plánovanou péči ale zatím neomezují.

Pfizer do ordinací v pondělí

Vakcína Pfizer/BioNTech by mohla být u praktických a dětských lékařů od pondělí. U distributora si mohou objednávat balení po 30 dávkách. Lékaři v ordinacích dosud očkovali zejména vakcínou AstraZeneca, kterou ale Česko dál neobjednává, případně Modernou. Podle dat ministerstva zdravotnictví dosud očkovali praktičtí lékaři zhruba tři čtvrtě milionu lidí, aplikovali jim přes milion a tři sta tisíc dávek vakcíny.

Hrozí zdražení kremací

Kvůli rychle rostoucím cenám energií - především plynu - zdraží kremace. Zvýšení ceny oznámila už nejméně jedna pohřební služba, další tak učiní do konce roku. Uvedl to předseda Sdružení pohřebnictví v České republice Ladislav Kopal. Podle něj se ceny zvednou nejvýše zhruba o tisíc korun.

Potvrzené tresty za rasový útok

Krajský soud v Olomouci dnes potvrdil podmíněné tresty manželům z Přerova, kteří podle dřívějšího rozsudku okresního soudu napadli v roce 2019 sedm romských dětí v Lipníku nad Bečvou. Muž dostal podmínku na 14 měsíců, jeho žena o dva měsíce méně. Oba dál vinu odmítají. Rozsudek je ale pravomocný.

Karel Kryl má nároží

Budovu ostravského studia Českého rozhlasu zdobí pamětní deska věnovaná písničkáři Karlu Krylovi. Vzniklo tak nové nároží. Při připomíná, že právě v budově rozhlasu v šedesátých letech Kryl nahrál své první písně. A pracoval tam i jako redaktor.

Hrozí dražší mléko?

Méně krav v tuzemských chovech, přesto více nadojeného mléka - jeho produkce v Česku stoupá už dvě dekády. Zemědělce ale trápí stále stejná výkupní cena, jak za mléko, tak za maso. Podle nich za to může dotační politika i tlak obchodních řetězců.

Krádeže nedostatkových kol

Téměř 30 ukradených jízdních kol a k tomu dvě koloběžky. Devět-a-dvacetiletý muž je bral v Ostravě. Škoda přesáhla devět set tisíc korun. Kol je momentálně v obchodech nedostatek. A tak kradené zboží prodal během několika dnů.

Výcvik hasičů v nepropustném terénu

Profesionální i dobrovolní hasiči z Moravskoslezského kraje cvičili v Dobroslavicích na Hlučínsku. Trénovali zásah v neprostupném lesním terénu. V terénu bylo devět jednotek a víc než dvacet vozidel těžké techniky.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ZJ ST HD