Seniorů ohrožených ztrátou bydlení nebo žijících v nevyhovujících podmínkách v Moravskoslezském kraji přibývá. Mohou za to rostoucí ceny bytů společně s nízkými příjmy lidí.
Podle ministerstva zdravotnictví počty nakažených ve školách nerostou, plošně testovat tak žáky dál nebude. Kromě škol se nákaza koronavirem podle hlavní hygieničky aktuálně nejvíce šíří také ve firmách.
Vedení Olomouce připravuje rozšíření parkovacích zón z centra až na sídliště a zdražení. Část řidičů to ale kritizuje, třeba kvůli nedostatku alternativ pro odstavení auta.

Obsah dílu

Přibývá seniorů v nouzi

Seniorů ohrožených ztrátou bydlení nebo žijících v nevyhovujících podmínkách v MS kraji přibývá.
Mohou za to rostoucí ceny nájemného společně s nízkými příjmy lidí. V azylových domech se proto ocitá stále více lidí starších 60 let. Nárůst je výrazný i v noclehárnách.

Přibývá seniorů v nouzi

Podíl seniorů žijících pod prahem chudoby přibývá. Až 1/6 starších 65 let pobírá důchod nižší, než je 60 % mediánu příjmů v Česku. Průměrná výše penze přitom letos překročila hranici 15 tis. Kč. Nejvyšší důchody pobírají v průměru senioři v Praze, Středočeském a MS kraji, nejnižší penze jsou naopak na Karlovarsku nebo Olomoucku

Přibývá seniorů v nouzi

Živě Jan Klusáček, analytik iniciativy Za bydlení.

Výbuch domu v Koryčanech

Dva dobrovolní hasiči zemřeli při výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku. Potvrdil to hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. Další zraněné z místa odvezli záchranáři. Exploze se ozvala po poledni v budově u hlavní silnice mezi Kroměříží a Kyjovem. Hasiči na místo jeli po oznámení unikajícího plynu. Dům vybuchl ve chvíli, kdy už tam byli. Na místě zasahují členové USAR týmu z Ostravy.

Pokus se solí neporušil zákon

Letní pokus vědců a rybářů se solným roztokem na řece Bečvě, kterým se po podnětu zabývá Česká inspekce životního prostředí, nebyl porušením vodního zákona. K tomuto závěru dospěl odbor životního prostředí a zemědělství Zlínského kraje. Rybáři a vědci se experimentem snažili přispět
k objasnění loňské otravy řeky, podle odboru nebyl v tomto případě chlorid sodný závadnou látkou.

Testování ve školách a firmách

Výsledky plošného testování na COVID-19 ve školách prokázaly nákazu ve 438 případech, celkově bylo provedeno přes 3 mil. testů. Podle MZ ČR počty nakažených ve školách nerostou, plošně testovat tak žáky dál nebude. Kromě škol se nákaza koronavirem podle hlavní hygieničky aktuálně nejvíce šíří také ve firmách.

Jednání o zvýšení parkovného v Olomouci

Živě Martin Laštůvka, redaktor ČT.

Architekti představili mrakodrap

Tvar do písmene X nebo přesýpací hodiny. Tak popisují architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof
vzhled nejvyššího mrakodrapu v zemi. Stát má v Ostravě v sousedství nákupního centra Karolina.
Pozemek od města koupil za 62 mil. Kč investor, společnost RT Torax. Kvůli aktualizovanému návrhu, který počítá s další změnou okolí samotné stavby, dnes architekti i investor projednávali úpravy kupní smlouvy se zastupiteli města.

V sobotu začínají Dny NATO

Živě Kristýna Prokešová, redaktorka ČT.

Vědci využívají kvantový počítač

Už rok se v superpočítačovém centru na VŠB-TUO vědci připojují ke kvantovému počítači. Tyto stroje budoucnosti na rozdíl od klasických počítačů dokáží dělat výpočty mnohonásobně rychleji. V této souvislosti na univerzitě otevírají nový studijní předmět.

Mural na Moravském divadle

Stěna budovy Moravského divadla stojící v centru Olomouce prošla velkou proměnou. Italský výtvarník Ozmo na ní vytvořil během týdne velkoplošnou nástěnnou malbu s divadelní tematikou.
Mural si objednalo Moravské divadlo ke 100. výročí své existence. Vznikl v rámci olomouckého Street Art Festivalu.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD