Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Do odlehlých oblastí vyjely očkovací týmy

Do odlehlých oblastí Moravskoslezského kraje vyjely mobilní očkovací týmy. Zatímco dnes se očkovalo v Jablunkově na Frýdecko-Místecku a v Osoblaze na Bruntálsku, ve středu budou zdravotníci ve Vítkově na Opavsku. Vakcinace je možná bez předchozí registrace, zájemcům stačí doklad totožnosti a kartička pojištěnce.

Vliv očkování na průběh pandemie

Živě Michal Křupka imunolog, Ústav imunologie LF UPOL a FN Olomouc.

Očkování dětí od 12 let

Od začátku prázdnin mají možnost se nechat naočkovat také děti a mladiství. Objednat se mohou do vybraných očkovacích center, kde je k dispozici pediatr - v Moravskoslezském kraji je to třeba Slezská nemocnice v Opavě, Havířov nebo Černá louka v Ostravě. V kraji je ve věkové kategorii do sedmnácti let naočkováno přes 3 870 lidí.

Vyšetřování střetu vlaků na Prostějovsku

Sobotní srážku lokomotivy a osobního vlaku v Němčicích nad Hanou na Prostějovsku vyšetřují policisté pro podezření z obecného ohrožení. Kvůli vyšetřování okolností nehody hledají cestující, kteří z místa nehody po střetu vlaků odešli. Příčinou byla pravděpodobně nedovolená jízda za návěstidlo, dva lidé se při nehodě zranili. V místě je stále omezený provoz.

Obchvat Frýdku-Místku se zpozdí

Stavba obchvatu Frýdku-Místku bude mít zpoždění. Firmy stavící jeho první etapu získaly přes sedm měsíců navíc na dokončení celého úseku. Kvůli pandemii koronaviru i nepřístupnosti části staveniště. Ještě na počátku roku přitom Ředitelství silnic a dálnic tvrdilo, že se zpoždění podařilo dohnat. Nový termín dokončení první etapy obchvatu je do 3. září 2022. Informace přinesl server Zdopravy.cz.

Lhůta pro podání kandidátních listin

Živě Tomáš Indrei, redaktor ČT.

Letní škola slovanských studií

Do Olomouce se sjelo na osmdesát cizinců z šest-a-dvaceti zemí světa. Na letní škole Slovanských studií Univerzity Palackého se učí česky. Oproti minulým rokům je účast kvůli pandemii nižší - vůbec poprvé chybí zájemci z Velké Británie, kteří nezískali povolení k vycestování.

Natáčení nového filmu Šnajdr

Z Prahy do Olomouce za svým režijním debutem v divadle. Taková je výchozí situace nové komedie s názvem Šnajdr. V Olomouci ji natáčí režisér Miroslav Krobot a do hlavních rolí obsadil herce Dejvického divadla Pavla Šimčíka, jeho babičku hraje Iva Janžurová. Nejvíce času stráví filmaři ve studentském klubu.

OU otevře očkovací centrum

Ostravská univerzita 16.srpna otevře očkovací centrum, a to v hlavní budově Lékařské fakulty. Vedení univerzity k tomuto kroku přistoupilo nejen kvůli plánovanému uzavření velkokapacitního očkovacího centra na ostravské Černé louce. Vakcínu na místě dostanou zaměstnanci, studenti i veřejnost.

Pátrání po lupiči v Havířově

Kriminalisté pátrají po muži, který v Havířově-Podlesí v sobotu kolem dvacáté hodiny přepadl s nožem v ruce prodavačku večerky - ta mu dala několik tisíc korun, muž pak odešel. Měl na sobě červenou čepici, černou mikinu s kapucí a červené boty - je štíhlý, vysoký zhruba 180 centimetrů a je holohlavý nebo s velmi krátce střiženými vlasy.

Úbytek komárů v Poodří

Obce v Poodří trápí komáři. Letos jich je podle zoologů ale méně. Jednotlivé obce totiž začaly situaci s předstihem řešit. Do tůní například aplikovali ekologický přípravek na likvidaci komářích larev. Komárům neprospívá ani letošní průběh počasí.

Počet sebevražd v ČR pod průměrem EU

Přibližně tři sebevraždy denně se stanou v Česku, ročně si vezme život kolem třinácti set lidí. Na jednu sebevraždu pak dle odhadů připadá až 20 pokusů o ni. Je to více než je celosvětový průměr a o něco měně než průměr v zemích Evropské unie. Sebevraždě se teď podařilo zabránit policistům v Ostravě.

Lenka Klodová v galerii PLATO

Ostravská galerie PLATO pokračuje ve svém celoročním cyklu Ó a ach, krása, ruina a strach. Projekt je založený na postupném přibývání uměleckých děl v rozsáhlém prostoru bývalých stavebnin. Novou instalací je výstava Lenky Klodové. Ve svých dílech se zaměřuje na tělesnost, nahotu, mateřství a stárnutí.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD