Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Změny protiepidemických opatření

Od neděle platí volnější protiepidemická pravidla. Změny se týkají koncertů, festivalů, počtu diváků na sportovních akcích, ale také návštěv koupališť, bazénů a zoologických zahrad. Třeba tam jsou opět přístupné vnitřní pavilony, a to až do 75 % jejich kapacity. Návštěvníci však stále musí dodržovat rozestupy metr a půl a nosit respirátor.

Nižší návštěvnost památek

Živě s Dagmar Šnajdarovou, mluvčí Národního památkového ústavu z územního odborného pracoviště v Kroměříži.

Očkovací centra v krajích

Vedení Moravskoslezského kraje rozšiřuje možnosti, jak se nechat naočkovat proti koronaviru bez předchozí registrace. Do odlehlejších částí regionu vyjedou očkovací týmy a k dispozici budou nejen lidem, kteří v nich žijí. Na severu Moravy a Slezska je aktuálně třicet míst, kde se lidé mohou nechat očkovat.

Techno-party u Rýmařova

Přibližně osmnáct set lidí se o víkendu účastnilo u Rýmařova techno-party. Akce probíhala na soukromém pozemku, starostové okolních obcí i hygienici o ní byli podle policejního mluvčího informováni. Policie na místě nemusela řešit závažnější přestupky, s hlavním organizátorem techno-party úřady zřejmě povedou řízení kvůli porušování nočního klidu. Účastníci během dneška z místa postupně odjížděli.

DP prodává Ekova Electric

Ostravský dopravní podnik dokončil prodej společnosti Ekova Electric. 100 % akcií převedl firmě
Škoda Transportation za cenu, která přesáhne 320 mil. Kč. Vedení dopravního podniku tímto už nebude podnikat v oblasti vývoje a výroby vozů, chce se soustředit na službu městské hromadné dopravy.

Rekonstrukce silnice I/56

Silničáři začali opravovat cestu na hlavním tahu z Ostravy na Slovensko. Mezi Frýdkem-Místkem a Pstružím tak řidiči musejí počítat se zdržením. Rekonstrukce silnice přijde Ředitelství silnic a dálnic na více než 120 milionů korun. A kvůli dalším opravám jsou v kraji dopravní komplikace na několika místech.

Kontroly kvality vody

V některých moravskoslezských přírodních koupalištích hygienici nedoporučují koupání. Jedná se třeba o přehradu Olešná. Neměli by do ní vstupovat alergici nebo také děti a těhotné ženy. Horší kvalita vody je také na Těrlicku. Úplný zákaz platí pouze v rybníku Pod Hradem v Bohušově na Bruntálsku. Vyplývá to z pravidelných kontrol hygieniků. Dnes vypluli třeba na Kališovo jezero v Bohumíně.

Bezpečnost v Ostravě-Mariánských Horách

Vedení ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky se snaží bojovat s tamější kriminalitou. Podpořilo petici za zvýšení bezpečnosti a udržení pořádku. Tu za dva týdny podepsalo přes 500 obyvatel. Městská část plánuje vyhlásit bezdoplatkovou zónu nebo odkoupit problémovou ubytovnu.

Výsledky zbraňové amnestie

Obyvatelé Olomouckého kraje odevzdali v rámci zbraňové amnestie 276 pistolí, revolverů, malorážek, pušek a 7930 kusů střeliva. Téměř 90% všech zbraní se po zaregistrování vrátilo původním majitelům. Amnestie byla vyhlášena v souvislosti s novelou zákona o zbraních - lidé mohli od konce ledna bez vysvětlování a bez postihu odevzdat nelegálně držené zbraně nebo také požádat o jejich zaregistrování.

Poškozený Svatojánský most v Litovli

Zatékání a velké zatížení automobily. Vlivy, které poškozují historický Svatojánský most v Litovli. Ten je po Karlově a Kamenném mostu v Písku považován za 3. nejstarší takovou stavbu u nás. Radnice teď připravuje jeho opravu. Ve hře je velké omezení dopravy. Rozhodnou o tom i místní.

Kontroly kvůli nelegální migrace

Policisté se v Moravskoslezském kraji zaměřili na nelegální migranty. Speciálním detektorem, který dokáže odhalit tlukot srdce, zkontrolovali auta na hranicích se Slovenskem. Tentokrát žádné migranty nenašli. Nelegální migrace letos vzrostla. Během prvního půl roku policisté napříč Českem zadrželi 5430 cizinců, proti loňsku je to více než dvojnásobně vyšší číslo. Většina migrantů míří do západní Evropy, především do Německa.

Ocenění pro Olgu Borisovou-Pračikovou

Primabalerína Olga Borisová-Pračiková, výrazná osobnost ostravské taneční scény, dostala cenu Artis Bohemiae Amicis. Prestižní resortní ocenění jí udělil ministr kultury Lubomír Zaorálek za systematickou uměleckou činnost a šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí.

Festival Kino na hranici

Živě Martin Novosad, programový ředitel festivalu.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD