Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Vliv očkování na počet nakažených

Lůžka pro pacienty s onemocněním COVID-19 v nemocnicích v MS kraji jsou na mnoha místech prázdná. Třeba v ostravské FN nemají v péči žádného pacienta s aktivním průběhem nákazy, ale pouze v tzv. postkovidové péči. Zároveň se od ledna snížil i počet nakažených zdravotníků, proočkovanost personálu se pohybuje v některých zařízeních až okolo 80 %.

Mýty a fakta o očkování

Hlavní hygienička si od změny pravidel pro očkování slibuje taky větší zájem u mladších ročníků.
Právě i mezi mladými lidmi se šíří řada dezinformací, kvůli kterým se nakonec rozhodnou vakcinaci odložit nebo vůbec nepodstoupit. Klesající zájem ukazují i statistiky největšího krajského očkovacího centra na Černé louce v Ostravě.

Vliv očkování na počet nakažených

Živě Petr Kümpel, primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě.

Studie FNO k léku Imunor

Z 53 zdravotníků ostravské FN, kteří se v počátku letošního roku zapojili do klinické studie zaměřené na účinky léku Imunor v souvislosti s COVIDEM-19, se nakazily koronavirem pouze 2 zdravotnice. Měly navíc lehkou formu onemocnění a po krátké době se dokázaly vrátit zpět do práce. Imunor je registrovaný lék, který ale může předepsat jen imunolog, a to pacientům s potvrzenou poruchou buněčné imunity.

Demolice ocelárny Vítkovice Steel

Část haly bývalé ocelárny Vítkovice Steel v Ostravě dělníci strhli k zemi. Demolice budovy bude dokončená příští týden, kdy se tak definitivně uzavře tamní 100letá tradice zpracování oceli.
Výroba byla ukončena v září roku 2015, o práci tehdy přišlo přes 1 100 lidí.

Zprovoznění dálnice D35

Živě redaktorka Anna Hovorková.

Oprava Mikulášské ulice v Krnově

V Krnově začala rekonstrukce jedné z hlavních ulic ve městě, a to Mikulášské. V plánu je nejen obnova povrchu silnice, ale vyměněny budou také chodníky a přibude veřejné osvětlení. Oprava je rozdělena na 2 etapy, potrvá 17 měsíců a bude stát zhruba 50 mil. Kč.

Nárůst počtu úrazů u dětí

Pandemie koronaviru měla negativní dopad i na hmotnost dětí a jejich zdraví. Některé z nich přibraly
až 20 kg. Kvůli nedostatku pohybu jsou navíc neobratné a často si způsobují drobné úrazy a zlomeniny.

Ostrava opraví Grossmannovu vilu

Památkově chráněnou Grossmannovu vilu v Ostravě nakonec nechá opravit město. Plán nabídnout vilu soukromým investorům totiž nevyšel. Přihlásil se jen jeden zájemce, který nevyhověl podmínkám. Zastupitelé města rozhodli, že na zahájení prací pro renovaci nyní nepřístupné vily z roku 1923
vyčlení 10 mil. Kč. Vedení Ostravy využije peníze z úvěru, který si vzalo u banky.

Čapí hnízda on-line

Pozorování čápů přímo v jejich hnízdě na komíně či na sloupu on-line. Takovou možnost nabízejí kamery v Dětmarovicích a v okolí. Lidé tak mohou sledovat hlavně líheň čápat, kroužkování nebo jak se mláďata učí létat. Podle odborníků by zpět do teplých krajin mohli čápi vyrazit v hejnech
na přelomu srpna a září.

Obvinění za vykrádání aut

Policisté obvinili muže z Ostravy ze série vloupání do zaparkovaných aut. Měl letos vykrást především v centru města 11 vozů a způsobil škodu za více než 320 tis. Kč. 2Recidivistovi hrozí až 5 let vězení.

Trienále SEFO 2021

Desítky umělců, řada doprovodných akcí, umění nejen v galeriích, ale i ve veřejném prostoru. Olomouc se chystá na první ročník Trienále současného středoevropského umění. Muzeum umění,
které ho pořádá, chce propojit středoevropské výtvarníky i instituce. Jeho hlavním tématem je letos Universum.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD