Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Horská střediska počítají ztráty

Jen zhruba týden fungovala uplynulou sezonu lyžařská střediska. Ztráty, i přes kompenzace, hlásí v desítkách mil. Kč. To zároveň omezí i plánované investice v rezortech. Navíc kvůli nejisté budoucnosti
mají střediska nedostatek personálu, nejvíce v restauracích.

Horská střediska počítají ztráty

Živě s Liborem Knotem, předsedou Asociace horských středisek ČR.

Žalobce navrhl tresty v kauze Dědic

Soudní projednávání kauzy lobbisty Martina Dědice, který od r. 2016 stojí před soudem v souvislosti s obžalobou z manipulace s veřejnými zakázkami ostravského magistrátu a krácení daní, se chýlí ke konci. Dnes začaly před senátem Krajského soudu Ostrava závěrečné řeči. Martinu Dědicovi žalobce navrhuje 11letý nepodmíněný trest, dalším 7 obžalovaným podmíněné tresty či vězení v délce 4 nebo 6 let.

Liberty Ostrava má nového ředitele

Novým výkonným ředitelem hutního podniku Liberty Ostrava byl jmenován Aleksandr Ivanov.
Pracoval 20 let ve vedení různých společností, naposledy jako ředitel pro výrobu v ukrajinské integrované huti Krivoj Rog. Nahradil tak Pascala Genesta, který odešel z osobních důvodů, a Paramjita Kahlona ze skupiny Liberty Steel Group, jenž se řízení ujal dočasně. Alexandr Ivanov ve své funkci bude podřízen představenstvu Liberty Ostrava.

Důsledky uzavřené D35

Dopravní komplikace zažívají obyvatelé vesnic, přes které vede objížďka uzavřené dálnice D35 na Olomoucku. Tam o víkendu na několika místech praskl její povrch. Opravy by měly skončit ve středu v noci.

Nebezpečné splavy v MS kraji

Loňské deštivé léto způsobilo podle Asociace vodní turistiky a sportu výrazný nárůst počtu utonulých vodáků. I z tohoto důvodu zástupci Povodí Odry instalují u nebezpečných míst záchranné prvky,
aby k nešťastným událostem docházelo co nejméně.

Změna ve vedení Ostravy-Mariánských Hor

Zastupitelstvo Ostravy-Mariánských Hor a Hulváků opět odvolalo starostu i zbytek vedení tamního obvodu. Důvodem byli protestující občané, nespokojená opozice i úředníci. Do čela radnice se teď opět vrací Patrik Hujdus, zvolený jako nezávislý. Ke změnám v obvodu pomohly hlasy 2 členů dosavadní koalice Tomáše Suchardy a Sandry Sofie Murtinové. Oba v novém uspořádání zaujmou křesla místostarostů.

Zvyšování produkce piva o 20 %

I přes loňské významné propady v tržbách za prodej piva během pandemie některé pivovary významně investují do modernizace svých provozů. Pivovar Radegast v Nošovicích jen za poslední 2 roky více než tři čtvrtě mld. Kč. Dnes slavnostně otevřel novou varnu, která zvýší produkci tamního piva o 20 %.

Školní výlety a pobyty v přírodě

Žáci ZŠ vyrážejí na výlety a školy v přírodě. Většina ředitelů škol chce dětem pomoci s posílením vzájemných vztahů po dlouhé sociální izolaci kvůli epidemii koronaviru. Podle odborníků z olomoucké Univerzity Palackého děti mají také nedostatek přirozeného pohybu a výlety jim ho mohou částečně nahradit. Doporučení neseďte v lavici, učte se v přírodě, vydala i Česká školní inspekce.

Čtvrt století provozu Dlouhých strání

Před čtvrtstoletím byla uvedena do provozu vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku. Její komplex je z ekologických důvodů celý schovaný uvnitř hory Mravenečník, nachází se totiž na území CHKO Jeseníky. Horní nádrž vznikla ve výšce 1 350 m. Toto unikátní energetické zařízení je i vyhledávanou turistickou atrakcí, ročně ho navštíví více než 90 tis. lidí.

Jednání o obchvatu Havířova

Živě redaktorka Kateřina Golasovská.

Riziko silných bouřek trvá

Na severu Moravy a ve Slezsku platí varování před silnými bouřkami provázenými přívalovým deštěm
i kroupami do dnešní 21:00. Navíc bude i silně foukat, místy i rychlostí zhruba 70 km/h. Varování před bouřkami platí i pro Jesenicko a Šumpersko.

Sto let čtvrti Zábřeh-Družstvo

Ostravská městská čtvrť Zábřeh-Družstvo slaví 100 let. K narozeninám dostala výpravnou publikaci o své historii. Příběh o tom, jak ve městě vznikla jedna z nejhezčích zahradních čtvrtí, která měla vypadat jinak než hornické kolonie, kdo v ní žil a jak vypadá dnes, napsal historik a kronikář
Petr Lexa Přendík.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD