Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Znečištěná půda pod lagunami

V areálu ostravských lagun odborníci zjišťují, jak moc je kontaminovaná půda, která zůstala pod vytěženými ropnými kaly. Ty jsou definitivně pryč od prosince 2020. K dalšímu využití zatím lokalita, která je jednou z největších ekozátěží v Česku, připravená není.

Znečištěná půda pod lagunami

Živě Barbara Stalmachová, VŠB-TU Ostrava.

Okleštěk povede olomoucké ANO

Hnutí ANO by měl vést v Olomouckém kraji do podzimních sněmovních voleb bývalý hejtman a poslanec Ladislav Okleštěk. Na jeho jménu se straníci shodli na krajské úrovni, potvrdit ho ještě musí celostátní výbor. Kandidátku vedl i před čtyřmi lety, kdy v čele nahradil místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka - ten byl nakonec volebním lídrem na Vysočině.

Digitalizace sbírek Vlastivědného muzea

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá digitalizaci 70 tisíc sbírkových předmětů - jde třeba o starobylé rukopisy, tisky nebo unikátní fotografie. Odborníci je navíc předem zrestaurují nebo zakonzervují. Podle zástupců muzea jde o jeden z největších tuzemských projektů digitalizace a ochrany kulturního dědictví, který financuje Evropská unie. Potrvá tři roky a vyjde na 8-a-60 milionů korun, dalších zhruba 19 milionů by mělo stát plánované virtuální muzeum.

Blíží se tropická vedra

Živě redaktorka Kristýna Prokešová.

Úspěch Toxi týmu

Moravskoslezští kriminalisté obvinili trojici lidí, kteří měli vyrábět a distribuovat pervitin - podle odhadu policistů mohlo jít celkem až o 130 kilogramů drogy za přibližně 150 milionů korun. Výrobci ji vyváželi také nedaleko za hranice.

Kyslíkové lahve na Srí Lanku

Téměř 5 stovek tlakových lahví na kyslík míří z ostravské továrny na Srí Lanku. Pomohou zachraňovat životy při covidové pandemii. Stovku kyslíkových lahví věnuje tamní vládě vítkovická společnost jako humanitární dar. Už před měsícem darovala dalších 500 kusů Indii.

Města se chystají na komáry

Kvůli deštivému jaru a aktuálně teplému počasí se daří komárům. Zoologové očekávají v Poodří do 14 dnů kalamitní situaci. Města a obce začaly situaci řešit s předstihem. Do tůní například aplikují ekologický přípravek na likvidaci komářích larev.

Olomouc sází na turisty

Olomouc chce přitáhnout turisty k letní návštěvě města. Letos zve nejen na památky, ale taky na venkovní zážitky. A stejně jako vloni nabízí turistickou kartu, která zahrnuje hromadnou dopravu zdarma a volné vstupy nebo slevy na atraktivní místa v celém kraji.

Útoky dobrmana

Útok dobrmana na psa menšího plemene v Hlubočkách na Olomoucku řeší policisté. Pokousaný německý špic na následky zranění uhynul. Podle vedení obce nejde o první incident.

Divočáci ničí úrodu

Na Opavsku jsou přemnožení divočáci - dlouhodobě. Opavský magistrát před dvěma lety žádal, aby se jejich odlov zvýšil o 40 %. Podle zemědělců se to ale nestalo. Farmáři mají rozrytá pole i louky a přicházejí o krmivo pro dobytek.

Ohlédnutí Jindřicha Štreita

Fotografie Jindřich Štreita zaplnily hrad Sovinec - včetně vstupní brány. Retrospektivní výstava má název Ohlédnutí a připravilo ji Muzeum v Bruntále k autorovým pět-a-sedmdesátinám. Jde o výběr z několika fotografických cyklů. Některé snímky jsou vystavované vůbec poprvé.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD