Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Budoucnost Karvinska

Zmírnit nezaměstnanost, zlepšit bytovou politiku, zastavit odliv lidí a přilákat ty nové. Karviná chce prostřednictvím peněz z Fondů spravedlivé transformace zaplatit projekty, které by zlepšily její situaci. Možná už příští rok se bude muset město srovnat s koncem těžby. Žádosti o miliardové dotace
podávají jednotlivá města v regionu.

Budoucnost Karvinska

MS chce během nového programového období získat zhruba 100 mld. Kč z evropských fondů. Jistých je zatím už zmiňovaných 19 miliard z Fondu pro spravedlivou transformaci. Modernizační fond má podpořit hlavně ekologické projekty. Největší sumu peněz by měl kraj získat z už zavedených programů.

Budoucnost Karvinska

Živě Petr Birklen, vedoucí programu POHO 2030.

Týdenní vývoj počtu nakažených

V MS kraji bylo za uplynulý týden podle tzv. Chytré karantény na COVID-19 pozitivně testováno
208 lidí. V předchozím týdnu jich bylo o 135 více. Týdenní přírůstek je nejnižší od konce loňského srpna. I v Olomouckém kraji epidemie slábne, hygienici tam za uplynulý týden evidují 93 nových případů, o 65 méně než týden předtím.

Změny jízdních řádů

V souvislosti s útlumem těžby na dolech Darkov a ČSA se od neděle mění jízdní řády 6 autobusových linek. 3 z nich budou omezené a jedna zrušena, zbývající 2 pak tyto linky nahradí. V neděli taky začne jezdit nový cyklobus z Frýdku-Místku do Horní Lomné. České dráhy pak od neděle obnoví další dálkové spoje na Ostravsko, které zrušily kvůli koronaviru. Do provozu se vrací také noční vlaky na Slovensko.

Cizinci se mohou registrovat k očkování

O půlnoci se spustila rezervace k očkování pro lidi bez veřejného zdravotního pojištění. Typicky jde o cizince, kteří žijí v Česku. Očkování si ale budou muset zaplatit. Vakcínu dostanou ve vybraných očkovacích centrech, v Olomouci ve fakultní nemocnici, v Ostravě v očkovacím centru v areálu výstaviště Černá louka.

Průmysl 4.0 míří do škol

Nové montážní linky a více digitálních technologií, tak se do průmyslové výroby otiskla pandemie koronaviru. Ve výrobních firmách budou potřeba noví odborníci, kteří budou umět s technologiemi zacházet a taky programovat. Na změnu pracovního trhu reagují školy. Začínají vyučovat například robotiku.

Policie hledá svědky jízdy v protisměru

Policisté hledají svědky dopravního přestupku. V pondělí 7. června vjel řidič škodovky v ulici Místecká
v Ostravě-Hrabové, na úrovni průmyslové zóny, do protisměru, a ohrozil tak ostatní řidiče. Jel po 19. hodině večer směrem z Frýdku-Místku do centra Ostravy.

Na Šumpersku útočí rys

V okolí Hanušovic na Šumpersku se usadil volně žijící rys. Ten komplikuje život zejména tamním zemědělcům i chovatelům dobytka a drůbeže. Šelma už roztrhala jehně a téměř dvě desítky slepic,
troufla si i na daňky. Lidé ji běžně vídají i přímo v obcích. Poprvé se v oblasti objevil rys asi před měsícem

Populace rysa ostrovida

Rys ostrovid dříve obýval prakticky všechny lesní oblasti Eurasie. Dnes se v Evropě vyskytuje
roztříštěně v několika větších a menších populacích od severu až k jihu. V českých zemích byl v minulých stoletích vyhuben, na přelomu 80. a 90. let se ale do české přírody vrátil.

Černé stavby na Červenohorském sedle

Na dvě černé stavby na Červenohorském sedle upozornilo Hnutí Duha. Obě slouží jako restaurace a bar u sjezdovky. Původně dostaly výjimku od Správy CHKO. Ta je ale v jednom případě 11 let propadlá, v druhém rezort stavbu bez povolení rozšířil. Obě budovy teď posuzuje stavební úřad v Šumperku, v krajním případě provozovatelům hrozí jejich odstranění.

Útok sekáčkem na maso

Sekáčkem na maso zaútočil na 2 studenty 27letý recidivista. Na zastávce tramvajové zastávce
v Ostravě po vysokoškolácích chtěl cigarety a peníze. Sekáčkem přitom mával v bezprostřední blízkosti obou mladíků. Když násilník neupěl, jednoho z nich zbil. Studentům se nakonec podařilo utéct a přivolat policisty.

Landscape festival v Krnově

V Krnově začíná 9. ročník festivalu krajinářské architektury Landscape. Organizuje ho galerie
Jaroslava Fragnera a město Krnov. Jeho podobu i okolí oživí po celé léto umělecké instalace i řada happeningů. Obyvatele i návštěvníky po nich provede speciální mapa.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD