Dětem prvních stupňů základních škol skončila rotační výuka. Na covid-19 se tam počínaje dneškem testují méně často. Část škol už přešla na PCR testy.
Otevřené zahrádky restaurací přilákaly první hosty. Napilno mají i pivovary, které se jim starají o zásobování.
Vytrvalý déšť zvedá hladiny řek. Meteorologové kvůli tomu vydali výstrahu s vysokým stupněm nebezpečí před povodněmi. Lidé a obce se už připravují.

Obsah dílu

Testování a návrat žáků do škol

Dětem 1. stupňů ZŠ skončila rotační výuka, jsou kompletně zpátky ve škole. A na covid-19 se tam počínaje dneškem testují méně často, buď jednou týdně antigenně, nebo co dva týdny PCR metodou,
na tu už přešla řada škol, další to zvažují.

Rozvoz antigenních testů

Zítra začnou hasiči rozvážet další téměř 3 miliony antigenních testů určených pro školy. Ze skladu na Letišti Václava Havla v Praze zamíří testovací sady do celého Česka. Školy jimi budou testovat od příštího pondělí do půlky června.

Testování a návrat žáků do škol

Živě Leon Bouchal, ředitel MŠ A ZŠ v Tovačově.

Nástup žáků do dalších typů škol

A ještě jak bude návrat žáků do škol postupovat dál. Příští pondělí skončí rotační výuka pro 2. stupeň ZŠ a nižší stupně gymnázií. Týž den se obnoví plná výuka na středních školách. Ty ale termín kritizují, protože je v týdnu čekají také maturity. A ve stejný den se otevřou i vysoké školy, mnohé z nich
už ale mají zkouškové období.

MS kraj spustil očkovací kampaň

MS kraj spustil kampaň na podporu očkování. Na billboardech a ve spotu se objevují osobnosti
z různých oborů a snaží se motivovat ty, kteří se ještě pro vakcínu nerozhodli. V kraji už má za sebou
kompletní očkování, tedy obě dávky, přes 110 tis. lidí.

Registrace k očkování pro starší 40 let

Ode dneška se mohou registrovat k očkování proti covidu-19 lidé nad 40 let. Jen od půlnoci do 8:30 ráno se do registru zapsalo 100 tis. mladších čtyřicátníků. V Česku je jich celkem přes 900 tis., asi 1/7 už se stihla naočkovat dříve, protože patří do některé z prioritních skupin.

Uvolňování koronavirových opatření

V Česku se ode dneška zmírnila také další proticovidová pravidla, restaurace a kavárny mohou zvát hosty na zahrádky, konat se mohou venkovní kulturní akce za účasti max. 700 diváků, a otevřít mohly posilovny, smí tam být max. 10 lidí naráz. Návštěvníci kultury i fitness center se musejí prokázat buď platným testem, dokončeným očkováním, nebo dokladem o prodělané nemoci covid-19. Pro návštěvy se otevírají nemocnice a více návštěvníků může také do zoologických zahrad a arboret.

Otevřely zahrádky restaurací

A na rozvolňování v tuzemsku reagovaly i přidružené obory. Třeba pivovary se od brzkého rána chystaly na zásobování restaurací. Jejich provozovatelé mohli otevřít zahrádky za jasně daných pravidel: alespoň 1,5m rozestupy mezi stoly, a u nich, pokud nejde o členy 1 domácnosti, nejvýše 4 lidé.

Obnova návštěv v nemocnicích

Nemocnice obnovují návštěvy. Za blízkými mohou lidé přijít jen s negativním testem na koronavirus, příp. potvrzením, že jsou očkovaní, nebo prodělali covid v uplynulých 90 dnech. K tomu musejí dodržovat hygienická opatření, používat respirátor a dezinfekci.

Plán dalšího rozvolňování

Živě redaktorka Lucie Botorová.

Výstraha před povodněmi

Živě redaktor Marek Slavík.

Opavsko se připravuje na další vodu

Reportáž Jiřího Loučky.

Podmínka za sražení policistky

20měsíční podmínka pro motorkáře, který v r. 2018 srazil v Mohelnici při dopravní kontrole policistku. Lukáše Pulkerta zastavovala, protože téměř dvojnásobně překročil povolenou rychlost. Hlídce chtěl ale ujet a při manévru ženu srazil. Případem se šumperský okresní soud zabýval znovu poté, kdy mu případ vrátil krajský soud. Původně poslal muže do vězení na 2,5 roku.

Objížďka na výjezdu z Frýdku-Místku

Objížďka, která potrvá 2 měsíce, komplikuje řidičům výjezd z Frýdku-Místku směrem na Příbor.
Kvůli stavbě obchvatu města jezdí veškerá doprava přes nový kruhový objezd a ulici 17. listopadu.
Ve špičkách se tvoří kolony. Někteří řidiči kamionů bloudí a jezdí přes místní část Lysůvky a Zelinkovice.

Přípravy festivalu Dream Factory

Živě Tomáš Suchánek, ředitel festivalu Dream Factory.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD