Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Bleskové povodně na Opavsku

Po bleskových povodních uklízí lidé na Opavsku následky silných přívalových dešťů. Ty včera způsobily nárůst hladiny řeky Hvozdnice až na třetí, tedy nejvyšší stupeň ohrožení. Voda škody opět napáchala v Šilheřovicích, kde už ve středu udeřila lokální povodeň. Ještě ráno v regionu platil první povodňový stupeň na řece Opavě v Děhylově a na Ropičance v Řece.

Následky silných bouřek v Šilheřovicích

Živě Radek Kaňa, starosta Šilheřovic.

Výhled na víkend

Doplním, že během dneška by podle předpovědi měl déšť v Česku slábnout. Už zítra, zejména v druhé polovině noci na neděli, může na některých místech Moravy a Slezska napadnout až kolem 25 litrů vody na m2. Meteorologové proto nevylučují, že tam řeky opět vystoupají na některý z nižších SPA.

Denní nárůst počtu nakažených

V MS kraji za týden přibylo 1 394 pozitivně testovaných na koronavirus. Je to o 302 méně proti předešlému týdnu, a to je nejméně od počátku října. Celkově je v kraji 116 nakažených
na 100 tis. obyvatel.

Pokuta pro Sviadnov za omezení hazardu

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zamítnul rozklad, který podala obec Sviadnov na Frydecko-Místecku kvůli trestu za loterijní vyhlášku, která podle Úřadu porušuje pravidla hospodářské soutěže. Zároveň však předseda úřadu Petr Mlsna zkrátil dobu trvání přestupku, což se promítlo do výše pokuty. Byla snížena ze 107 tis. Kč na 86 tis. Kč.

Pivovary se chystají na rozvolnění

Bary a restaurace se připravují na pondělní otevření zahrádek. Kvůli tomu roste i poptávka po pivu.
Pivovary kvůli pandemii v posledních měsících zaznamenávaly vysoké ztráty.

Upřesnění pravidel od pondělí

Živě redaktor Jiří Šíma.

Očkování zrychluje

V OL a MS kraji je k dnešnímu dni proočkováno oběma dávkami vakcíny skoro 170 tis. lidí. V Olomouckém kraji je to přibližně 11 % obyvatel, v MS kraji pak 9 %. První dávku v obou krajích
už dostalo zhruba 480 tisíc zájemců. V prostějovském očkovacím centru si pro první dávku vakcíny
přišel také arcibiskup Jan Graubner. Ten si před půl rokem nákazou sám prošel.

V OKD motivují k očkování

Společnost OKD odměňuje zaměstnance za očkování proti COVIDU-19. Každému, kdo se nechal naočkovat, dá příspěvek 3 000 Kč. Jedná se o motivační program, aby zaměstnanci chránili zdraví
svých rodin i spolupracovníků. Naočkovaní zaměstnanci už nebudou muset podstupovat ani pravidelné testování.

OKD letos vytěžila milion tun uhlí

Společnost OKD od počátku roku vytěžila 1 mil. tun uhlí. Ještě v lednu a únoru těžili horníci na Dolech Darkov a ČSA, od března už jenom v Dole ČSM. V OKD už teď probíhajípřípravy na rok 2022.
Horníci provádí ražbu. Za rok by mělo OKD skončit s těžbou úplně.

Honička policie a zloděje

Mohelničtí policisté dopadli muže, který s komplicem vykradl restaurace v Úsově, prodejnu potravin
v Lipince na Olomoucku, bývalý zemědělský objekt v Troubelicích a budovu Obecního úřadu v Bohuslavicích. I s lupem z předchozí noci ho zadrželi poté, co jim ujížděl v autě.

Seniorka vjela autem do obchodu

Kriminalisté vyšetřují seniorku, která včera odpoledne vjela svým autem až do prodejny s oblečením v obchodním centru v Jeseníku. Uvnitř bylo v tu chvíli nejméně 20 lidí, nikomu se nic nestalo. Řidička chtěla vycouvat z parkoviště, všimla si ale přijíždějícího auta a chtěla se vrátit na své parkovací místo.
Manévr ovšem nezvládla, vjela na chodník, prorazila vstupní dveře prodejny a vjela dovnitř. Způsobila škodu 400 tis. Kč.

Podnikání na Osoblažsku

Osoblažsko, dlouho opomíjený region. Trpěl odlivem obyvatelstva i velkou nezaměstnaností.
Teď starostové zaznamenali zvýšený zájem o domy i stavební parcely, stěhují se tam mladé rodiny
z celého MS kraje. Někteří začali na Osoblažskui podnikat a daří se jim. Příkladem je třeba Bylinkový ranč Majoránek v Horních Povelicích.

SeČTeno z Vysočiny

Vysočinou prochází přes 420 km silnic I. třídy. Do jejich oprav a rekonstrukcí plánuje ŘSD v letošním roce dát přes 600 mil. Kč bez daně. Spolu s ním bude do silnic investovat i samotné vedení Kraje Vysočina.

Nové dopravní značení v Přerově

Řidiči kamionů i přes zákaz dál projíždí Přerovem. Zástupci Olomouckého kraje se proto ve spolupráci
s magistrátem a policií rozhodli opět zasáhnout. Pomoci by nově mohlo dopravní značení, které by se mělo objevit na příjezdových cestách do města.

Skleněné plastiky Václava Ciglera

Galerie Synagoga v Hranicích představuje dílo Václava Ciglera. Sochař, pedagog a průkopník nových uměleckých postupů, jako je land art nebo práce s optickým sklem, se do Synagogy vrací po 25 letech. A přináší své úvahy o skle.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD