Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Příčiny požáru vrakoviště

Speciální týmy hasičů a policistů pátrají po příčině exploze a následného požáru autovrakoviště
v Ostravě-Vítkovicích. Podle vedení firmy nejspíš nastal výbuch v drtiči. Ze stroje poté vyletěl
hořící materiál a ten zapálil vraky v okolí. Škoda po požáru ještě není vyčíslena. Požár hasiči likvidovali
téměř celý 1 den.

Bezpečnost průmyslových provozů

Živě sociální geograf Ondřej Slach z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.

Znalecké posudky kvůli otrávené Bečvě

Vyšetřovatelé se v kauze otravy řeky Bečvy nadále seznamují se znaleckým posudkem. Jeho písemné vyhotovení, které je pro prověřování ekologické havárie klíčové, obdrželi policisté v prvním květnovém týdnu. O dalším vývoji v kauze budou informovat veřejnost do konce měsíce. Posudek vypracoval soudní znalec Jiří Klicpera, jeho obsah odmítl komentovat. Loni v září unikly do řeky Bečvy kyanidy a uhynulo přes 40 tun ryb.

Požár na Babí hoře u Šternberku

2. stupeň poplachu vyhlásili hasiči OL kraje, 8 jednotek teď zasahuje u požáru mýtiny na Babí hoře u Šternberku. Práce komplikuje silný vítr a nepřístupný terén.

Konec sčítání lidu

Ještě do dnešní půlnoci je možné odeslat buď elektronicky, nebo i listinný formulář ke Sčítání lidu 2021. To se koná jednou za 10 let a je povinné pro všechny obyvatele. Sčítání začalo 27. 3. a doposud statistici dostali téměř 4,8 mil. vyplněných formulářů.

Očkování starších 45 let

Živě redaktor Jiří Šíma.

Kauza Studénka pokračuje

Hlavní líčení ve věci pádu mostu na železniční trať ve Studénce je odročeno. Obhajoba soudu předložila revizní znalecký posudek. Nyní má soud čas na to materiály prostudovat. Jednání by mělo pokračovat 31. 8. Při pádu mostu, do kterého poté najel vlak, v r. 2008 zemřelo 8 lidí a dalších 95 se jich zranilo.

Projekt ADRY pro seniory

Dobrovolníci mohou po Ostravě vozit seniory v rikši. Elektrokolo nabízí pro své pracovníky i další zájemce centrum ADRA. Akce je součástí projektu dobrovolnictví MS kraje s názvem BO SME PARTYJA.

Záchrana koně z bláta

MS hasiči zachraňovali koně zapadlého v bahně ve slepém rameni Moravy v Bílé Lhotě na Olomoucku.
Vyprostili ho pomocí speciální techniky. Kůň je v pořádku.

Nadprůměrně teplé počasí

Morava a Slezsko má za sebou první tropický den letošního roku. V Karviné vystoupala teplota k 31 °C. Přidal se i silný vítr. Ten na některých místech vyvracel stromy a lámal větve. Meteorologové teď varují, že by zítra mohly dorazit i silné bouřky.

Padaly rekordní teploty

Na 5 měřicích stanicích MS kraje dnes padly rekordy - v Mošnově, Ropici, Ostravě-Porubě a vůbec nejtepleji bylo v Karviné a Bohumíně, kde teploměry ukazovaly 29,8 °C.

Krádeže v drogériích

Policisté hledají ženu, která vykradla nejméně 10 obchodů v Ostravě a Frýdku-Místku. Zaměřuje se pouze na drogerie, ze kterých bez placení přes pokladní zónu odnesla zboží za téměř 20 tis. Kč.

Plastika pro EXPO v Dubaji

Olomoucký sochař Jan Dostál dokončuje plastiku pro pavilon EXPO v Dubaji. Světová výstava začne letos v říjnu, poprvé v arabské zemi. Téměř 10 m vysoká obří skulptura s názvem Mrak je vytvořená
z 9 km nerezových trubek. Sochař ji tvořil ze 17 tun materiálu přímo na místě 3 měsíce.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD