Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Napětí v huti Liberty

Napětí a stávková pohotovost odborů v ostravské huti Liberty kvůli nejistotě, do které podnik dostala mateřská společnost z Velké Británie. Ta skončila v insolvenci. Odboráři zdejší huti se bojí, že majitel využije peníze z Ostravy na provoz podniků v jiných zemích a dostane tuzemský provoz do existenčních problémů. Ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové dnes odbory potvrdily, že v případě nutnosti ochromí výrobu.

Napětí v huti Liberty

Živě Lukáš Kovanda, ekonom Národní ekonomické rady vlády.

Petice proti nanonástřikům

Bezmála 500 lidí podepsalo petici za odstranění nano-nástřiku z interiéru několika škol v Prostějově.
Měl tam snížit riziko nákazy koronavirem. Podle organizátorů petice radnice neposkytla jednoznačné informace, že je nástřik zdravotně nezávadný. Specializované firmy jej aplikovaly v polovině února,
i kvůli kritice rodičů a opozice město práce po několika dnech zastavilo.

Ztráty horských středisek

Tuzemská horská střediska spočítala ztráty za uplynulou zimu, dělo to v součtu 25 mld. Kč. Provozovatelé se přitom shodují, že to díky dostatku sněhu mohla být nejúspěšnější sezóna posledních let. Lyžovat se ale mohlo jen 9 dní. Podle Asociace horských středisek zatím stále není jasné, kolik skiareálůuž v příštím roce neotevře.

Vládní plán rozvolňování

Živě redaktor Marek Slavík.

Dodávky vakcín Johnson & Johnson

V Česku začal rozvoz vakcíny americké společnosti Johnson & Johnson. Látkou by měli očkovat
praktičtí lékaři. Do MS kraje má na přelomu tohoto a příštího týdne dorazit okolo tisícovky dávek,
do Olomouckého jen dnes 350.

Sčítání v nemocnicích

K lidem domů, ale třeba taky do nemocnic. Sčítací komisaři míří k těm, kdo chtějí při aktuálním
sčítání obyvatel raději vyplnit papírový než webový formulář. Od 17. dubna je k získání buď u komisařů, nebo na většině pošt, které jsou kontaktními sčítacími místy.

Vydírání podnikatelů před soudem

Ani na po páté se Okresnímu soudu v Ostravě nepodařilo zahájit proces s ekologickými aktivisty,
kteří měli několik let vydírat podnikatele. Za to, že nebudou blokovat stavební řízení, požadovali podle žalobce peníze. Před soudem jsou společně s dalšími 4 obžalovanými, kteří měli s vydíráním pomáhat.

Rekonstrukce Havlíčkova nábřeží

Levý břeh řeky Ostravice v centru Ostravy se promění v místo, kde se bude dát relaxovat. Na prostranství mezi Mostem Miloše Sýkory a Hradní lávkou přibudou lavičky, lehátka, ale i stromy a květinové záhony. Hotovo bude v září. Proměna je součástí celkové postupné úpravy Havlíčkova nábřeží, na které město pracuje šestým rokem.

Zátěžová zkouška mostu v Přerově

192 tun, celková zátěž 6 naložených nákladních aut. Během dneška se jimi zkoušela pevnost nového mostu v Přerově. Půl kilometru dlouhá estakáda je součástí nové mimoúrovňové křižovatky, která má pomoci městu s velkým dopravním vytížením. Most by měl řidičům sloužit od začátku května.

Sběr použitých stříkaček

Od začátku roku sesbírali ostravští strážníci ve městě přes tisíc použitých injekčních stříkaček. Za celý loňský rok to bylo přes 3,5 tis. Většinu použitých jehel ale přináší lidé přímo do organizací, které se zabývají prevencí.

Sčítání Hanáků

Lidé ze střední Moravy se neúčastní jen celostátního sčítání, až do srpna se mohou přihlásit také ke sčítání Hanáků. Starostové z obcí na Litovelsku tak chtějí zjistit, kolik lidí ještě mluví hanácky.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD