Antigenní testy ze skladu Správy státních rezerv putují do škol v Moravskoslezském i Olomouckém kraji. Region obdržel jiné testy než české kraje.
Husté sněžení a náledí dnes komplikovalo dopravu na řadě míst Česka. Do kopců v Jeseníkách a Beskydech některé kamiony vůbec nevyjely.
Olomoucký magistrát řeší následky kybernetického útoku. Hackeři včera ráno vyřadili z provozu datovou síť a lidé si od té doby nemohou vyřizovat své záležitosti.

Obsah dílu

Přípravy na otevření škol

Antigenní testy ze skladu Správy státních rezerv putují do škol v MS i OL kraji. Zástupci škol si je dnes
vyzvedávali na příslušných radnicích. Morava a Slezsko dostaly jiné testy než české kraje. Někteří ředitelé tvrdí, že jejich použití je složitější.

V pondělí se z části otevírají základní školy

Živě s Bohuslavou Burou, Asociace ředitelů ZŠ, MS kraj.

Ve Zlínském kraji se školy a obchody otevřou

Školy a obchody se v pondělí otevřou i ve Zlínském kraji, byť to MZ ČR původně odmítalo. Dnes o tom rozhodl krajský krizový štáb. Nemocnice v kraji podle hejtmana Radima Holiše zůstávají plné a epidemie koronaviru ještě neklesá. Situace však není podle hygieniků alarmující.

Zoo Ostrava se chystá na otevření

Ostravská zoologická zahrada se připravuje na pondělní otevření. Návštěvníky přivítá stejně jako další ZOO v Česku po více než čtvrt roce. Lidé si prohlédnou jen venkovní expozice a areál může být naplněný maximálně z 20 %.

Sníh způsobil komplikace na silnicích

Husté sněžení a náledí dnes komplikovalo dopravu na řadě míst Česka. Policisté evidovali desítky dopravních nehod. Do kopců v Jeseníkách a Beskydech některé kamiony vůbec nevyjely a například v Mostech u Jablunkova kvůli tomu byla silnice přes hodinu kompletně zavřená.

Pomoc lidem se sčítáním

Pomoc sociálně znevýhodněným lidem s vyplněním formuláře sčítání lidu. Lidem bez počítače nebo internetu pomáhají neziskové organizace. Ta ostravská s názvem Společně-Jekhetane už s vyplněním pomohla desítkám zájemců. Sčítání je povinné, za neúčast hrozí až 10tis. pokuta.

Modernizace operačních sálů v Prostějově

Prostějovská nemocnice modernizovala pětici operačních sálů. Vybavila je novými stoly, přístroji a digitální technikou, s jejíž pomocí mohou lékaři komunikovat s kolegy v nemocnici i vzdálených zdravotnických zařízeních. Rekonstrukce stála 90 mil. Kč a nemocnice k ní využila čas, kdy prováděla kvůli epidemii koronaviru méně operačních výkonů.

Magistrát řeší následky útoků hackerů

Olomoucký magistrát řeší následky kybernetického útoku. Hackeři včera ráno vyřadili z provozu datovou síť a lidé si od té doby nemohou vyřizovat své záležitosti. Na obnově provozu pracují 3 specializované firmy.

Další útoky hackerů

Hackerským útokům musely v poslední době čelit i další firmy a instituce. Například v březnu hackeři napadli počítačové systémy Správy železnic i Českých drah. Minulý měsíc zaútočili taky na MPSV ČR a pražský magistrát. Před rokem útočili na FN v Ostravě a, jak už bylo zmíněno, i v Olomouci. V prosinci 2019 taky odstavili na několik dní počítačovou síť OKD.

Kybernetické útoky na úřady a firmy

Živě Ivan Zelinka, odborník na kybernetickou bezpečnost.

Provoz autobusů se vrací do normálu

Příměstská autobusová doprava v MS kraji se od pondělka začne postupně vracet do normálu.
Dopravci nejprve obnoví školní spoje a turistické linky, které kraj omezil v době nouzového stavu
a uzavřených škol. Zpátky k běžným jízdním řádům se vrátí také vlaky, ale až od úterý 20. dubna.
Olomoucký kraj obnovení zrušených autobusových spojů dosud neoznámil, železniční doprava
tam v posledních týdnech výrazně zredukována nebyla.

VRT bude schvalovat ministerstvo dopravy

Správa železnic připravuje ve zrychleném režimu stavbu prvních 5 úseků vysokorychlostních tratí.
Jedním z nich je trasa mezi Přerovem a Ostravou. Studii proveditelnosti má na jaře posoudit MD ČR. Stavět by se mělo nejdříve v roce 2025. Podle železničářů by měla cesta z Ostravy do Brna
trvat 45 minut, z Brna do Prahy zhruba hodinu.

Bestiář Lukáše Musila

Před 6 lety začal výtvarník a bývalý tatér Lukáš Musilhledat kořeny a prvotní příčiny umění. Dostal se až k jeskyním, pravěkým malbám a zvířecím výjevům. Tak vznikla série Bestiář, ke které se po letech vrací. Do Prostějova přivezl nejen malby, ale i objekty, které na zvířecí téma volně navazují. Dvojvýstava je přístupná individuálně.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD