Vysoké školy sčítají uchazeče, kteří mají zájem o studium. Většina fakult obdržela rekordní počet přihlášek. Třeba u hornických oborů ale naopak zájem klesá – fakulty se tomu snaží přizpůsobit a akreditovat nové obory.
Vláda otevře od pondělí 12. dubna některé obchody jako prodejny dětského oblečení nebo papírnictví. V omezenou provozu budou moct být i zoologické zahrady. Zároveň by se do škol měla vrátit část školáků.
V Česku se výrazně ochladilo – v noci klesaly teploty pod nulu. Během dnešního rána platila téměř pro celou zemi výstraha před náledím. Doprava se kvůli tomu komplikovala hlavně na horách.

Obsah dílu

Zájem o vysoké školy

Vysoké školy sčítají uchazeče, kteří mají zájem o studium. Některé fakulty a obory obdržely rekordní počet přihlášek. Třeba u hornických oborů ale naopak zájem klesá, fakulty se tomu snaží přizpůsobit
a akreditovat nové obory.

Zájem o vysoké školy

Živě Pavel Tuleja, rektor Slezské univerzity.

Uvolnění opatření od pondělí

Od pondělka mohou znovu otevřít vybrané obchody a služby. Půjde například prodejny s dětským oblečením a obuví, papírnictví, taky farmářské trhy nebo čistírny a prádelny. Provoz mohou obnovit i zámečnictví, opravny zařízení pro domácnost nebo zoologické a botanické zahrady. Schválila to vláda.

Návrat žáků a studentů do škol

Živě redaktorka Pavla Šamaj.

Hasiči rozvážejí testy pro školy

Hasiči rozváželi antigenní testy ze 3 skladů státních hmotných rezerv v zemi. Jsou určené zaměstnancům škol, žákům a studentům, kteří by se měli jako první vrátit do tříd. Ze skladu ve Štítině na Opavsku vyjelo celkem 6 nákladních aut se 700 krabicemi testovacích sad.

Opravy zámků na česko-polském pomezí

Hrady a zámky musejí být momentálně zavřené, a tak čas vyžívají k větším opravám. Třeba zámky Slezské Rudoltice a Linhartovy na české a Moszna na polské straně Slezska na rekonstrukci získaly
v rámci přeshraničního projektu 91 mil. Kč.

Počty nakažených klesají

V Moravskoslezském kraji přibylo za pondělí 138 nových případů, je to nejméně za celé 4denní velikonoční volno a přibližně o 600 méně než před týdnem, kdy byl ale pracovní den.

Situace v nemocnicích

V Olomouckém kraji za pondělí přibylo 27 nově potvrzených lidí s koronavirem, v sobotu 22. Jde o nejnižší čísla od konce listopadu. Pozitivně testovaných i hospitalizovaných je ale výrazně více než po loňských Velikonocích.

Očkovací centrum Ostrava ve středu uzavřené

Očkovací centrum na ostravském výstavišti Černá louka bude zítra zavřené. Fakultní nemocnice Ostrava to zdůvodňuje posunutím dodávek vakcín kvůli Velikonocům. Všichni objednaní lidé už obdrželi SMS zprávu nebo e-mail s novým termínem očkování. Do MS kraje má zítra dorazit 30 tis. dávek vakcíny Pfizer BioNTech. Centrum se otevře znovu ve čtvrtek.

Ochlazení a nový sníh

V Česku se výrazně ochladilo .V noci na dnešek klesaly teploty pod nulu. Už od včerejšího odpoledne padal na řadě míst sníh a přidal se i silný vítr. Během dnešního rána platila téměř pro celou zemi
výstraha před náledím. Doprava se kvůli tomu komplikovala hlavně na horách.

Komplikace na koridoru

Na hlavním železničním koridoru mezi Kolínem a Českou Třebovou dnes začala série dlouhodobých výluk. Kvůli tomu jezdí dálkové spoje z Ostravska v jiné časy než dříve. Podle dopravců zatím vlaky
projíždějí opravovanými úseky bez větších zpoždění.

Pomoc matkám v nouzi na Ukrajině

Ostravsko-opavská diecézní charita se v novém projektu na Ukrajině snaží pomoci samoživitelkám,
které by jinak žily pod hranicí chudoby. Charitní projekt podporuje Domov pro ohrožené matky
poblíž Oděsy. Žije v něm 5 žen se svými dětmi.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD