Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Firmy testují zaměstnance

Firmy začaly s povinným testováním zaměstnanců na COVID-19. Ten, kdo se bude testům vyhýbat,
může dostat až 50tis. pokutu. U firem to může být půl milionu, a to i opakovaně. Testy musejí mít velké podniky u všech pracovníků hotové do 12. března.

Firmy testují zaměstnance

Živě s Tomášem Pastrňákem z Krajské hospodářské komory MS kraje.

Omezení dopravy v krajích

V souvislosti s omezením pohybu lidí mezi okresy budou regionální autobusy a vlaky v MS kraji dočasně jezdit jako o prázdninách. Turistické linky, jako třeba na Praděd nebo do Krásné a na Morávku v Beskydech, přestanou od zítřka jezdit úplně. Omezení pro příměstské autobusy začne platit v neděli a změny ve vlakové dopravě nastanou od čtvrtka 11. března.

Obce Karvinska vyzývají vládu

O výjimku pro cestování mezi okresy Karviná a Ostrava zažádal Svazek měst a obcí okresu Karviná
zahrnující 16 obcí a měst s 250 tis. obyvatel. Argumentuje dopravním kolapsem na Rudné, protože většina obyvatel Karvinska dojíždí za prací do Ostravy. Dopis s žádostí o udělení výjimky poslali ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi.

Třetí den kontrol pohybu

Živě redaktorka Lucie Křížková.

Vyšetřování otravy Bečvy

Viník otravy Bečvy je dál neznámý. Znalec už potřetí požádal o odklad termínu pro vypracování klíčového znaleckého posudku. Původně ho měl policii dodat do 28. února. Bez závěrů jeho zkoumání
vyšetřovatelé případ neuzavřou. K úhynu 40 tun ryb v Bečvě došlo vloni 20. září.

V nemocnicích ubývá volných lůžek

Epidemie koronaviru v zemi stále sílí. Podle dat MZ ČR se stále nebezpečně zvyšuje zatížení nemocnic. S nemocí COVID-19 je v ČR hospitalizováno více než 8 tis. lidí, z toho téměř 1 700 je pak ve vážném stavu. Například v Pardubickém kraji už nejsou žádná volná lůžka, v MS kraji je situace klidnější.
I zde ale počty nemocných strmě rostou.

Pomáhají seniorům s registrací

Část praktických lékařů je zahlcená telefonáty. Někteří senioři se jich ptají na informace ohledně očkování a samotné registrace. Proces je pro ně totiž složitý a někteří z nich nemají přístup k počítači a internetu. Proto zřídili na magistrátu v Karviné speciální linku. Lidé tam zavolají, domluví si termín
a pracovníci jim s registrací pomohou.

Nové očkovací centrum ve Frýdku-Místku

Živě Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku.

Zájem o rekonvalescentní plazmu

Krevní centra stále hledají dárce rekonvalescentní plazmy. Její využití stoupá, a to především u nově hospitalizovaných. Fakultní nemocnice v Ostravě jí zásobuje nejen nemocnice v kraji, ale i v Čechách a hlavním městě. Jde ale pouze o podpůrnou léčebnou metodu.

Zemřel Radim Pařízek

Zemřel ostravský hudebník Radim Pařízek. Bylo mu 67 let. Byl kapelníkem a bubeníkem heavymetalové skupiny Citron. V jeho ostravském hudebním studiu nahrávaly desítky hudebníků,
mezi nimi třeba Miroslav Žbirka nebo David Koller. Jako podnikatel se věnoval mediální sféře.
Byl majitelem rozhlasových a televizních stanic.

Ve Strukově mají nejméně prostoru

Kvůli novým omezením volného pohybu obyvatel mají v Olomouckém kraji nejméně prostoru lidé ve Strukově na Olomoucku. Druhá nejmenší obec v České republice, ve které žije 150 obyvatel, má totiž rozlohu 0,5 km2. Podle starosty Jiřího Hubáčka se opatření v jejich obci ve skutečnosti ani dodržet nedá.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD