Horníci se rozloučili s dolem Darkov Karvinsku. Na povrch vyvezli symbolický poslední vozík s uhlím. Už příští týden šachtu převezme státní podnik DIAMO a začne dlouhý proces likvidace.
Polská vláda upravila podmínky pro příjezd cizinců do země. Týkají se žáků a očkovaných lidí. Polský kabinet zároveň připravuje další zpřísnění od víkendu.
Mobilní lékařský tým v Olomouckém kraji poprvé očkuje mimo nemocnice nebo zařízení sociálních služeb. První vakcíny proti covidu dostávají senioři z Konice a okolí.

Obsah dílu

Poslední vozík z Dolu Darkov

Horníci se rozloučili s dalším dolem na Karvinsku, na povrch vyvezli symbolický poslední vozík s uhlím z Dolu Darkov. Už příští týden šachtu převezme státní podnik Diamo a začne dlouhý proces likvidace.
V sobotu definitivně skončí také těžba na Dole ČSA.

Historie těžby v lokalitě Darkov

Historie těžby v lokalitě Darkov sahá do poloviny 19. století. Tehdy tam začalo hloubení první jámy, Dolu Gabriela.

Konec těžby na dvou dolech OKD

Živě Martin Jemelka, historik, Masarykův ústav a Archiv AV ČR.

Tříkrálová sbírka vynesla 11,5 milionů

V letošní Tříkrálové sbírce se v MS kraji a v části Jesenicka vybralo přes 11,5 mil. Kč. Koledníci letos kvůli pandemii poprvé za 20 let historie sbírky nemohli do ulic. Online koleda, kdy lidé přispívají do virtuální kasičky, dosud vynesla v ostravsko-opavské diecézi přes 3 mil. Kč. V diecézních pokladničkách, které stály na farách, v kostelech či na úřadech, bylo téměř 8,5 mil. Kč. Online lze přispívat i dál, až do konce dubna.

Počet nakažených a volná lůžka v nemocnicích

Aktuální statistiky nakažených v regionech vypadají následovně. V MS kraji přibylo přes 750 prokázaně nakažených koronavirem, je to asi o 100 více než minulé pondělí.

Polsko mění podmínky na hranicích

Živě redaktorka Natálie Flajžíková.

Respirátory a dvojité roušky od čtvrtka

Od čtvrtka budou povinné respirátory, nanoroušky, nebo 2 přes sebe nasazené chirurgické roušky
ve všech vnitřních veřejných prostorách a veřejné dopravě. Večer o tom rozhodla vláda. Ministr zdravotnictví Jan Blatný původně avizoval, že opatření začne platit už dnes. Mnoho lidí proto určené
ochranné pomůcky už nosit začalo. Jak je tomu ve vlacích, zjišťoval Jiří Šíma.

Očkování imobilních seniorů

Mají se dostavit k očkování proti koronaviru, ale řeší potíž, jak se tam přepravit. Senioři, kteří se špatně pohybují nebo nechodí vůbec, musejí spoléhat na pomoc blízkých, nebo žádat o převoz sanitkou. A na tu, pokud má pacienta přepravit na náklady pojišťovny, musí praktický lékař vypsat žádanku. Ne vždy to udělá.

Očkovací místo v Konici

Mobilní lékařský tým v OL kraji poprvé očkuje mimo nemocnice nebo zařízení sociálních služeb.
První vakcíny proti covidu-19 dostávají senioři z Konice a okolí na severu prostějovského okresu.
Místní tak za očkováním nebudou muset dojíždět desítky km. Podobná regionální centra by mohla vzniknout v celém kraji.

Jiří Večeř opět před soudem

Usvědčil několik podnikatelů zapletených do obchodů s lehkými topnými oleji, kvůli kterým stát v 90. letech přišel až o 60 mld. Kč. Přiznal se k podílu na vraždách kvůli lehkým topným olejům. Teď je Jiří Večeř opět před soudem. Tentokrát si měl podvodem přijít na 7 mil. Kč. On ale tvrdí, že nic nezákonného neudělal.

Edmont ve Slezské divadle v Opavě

Napsal drama o nejslavnějším majiteli velkého nosu a dobyl s ní světová jeviště. Nakonec se stal námětem divadelní hry on sám. Inscenaci Edmond o kariéře francouzského básníka a dramatika
Edmonda Rostanda a o vzniku jeho Cyrana z Bergeracu nastudovali v české premiéře herci Slezského divadla v Opavě.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD