Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Začala registrace pro zdravotníky

Živě redaktor Jiří Šíma.

Začala registrace pro zdravotníky

Začala rezervace na očkování proti covidu-19 pro zdravotníky, kteří nepracují v nemocnicích.
Ti jsou po seniorech nad 80 let další skupinou, která se může do registru zapsat.

Očkování zatím jen v očkovacích centrech

Právě dodávky vakcín v uplynulých dnech řešili i praktičtí lékaři v kraji. Část z nich měla nejprve za úkol vytvořit seznam a objednat k očkování své pacienty nad 80 let. Většina lékařů pak ale vakcíny nedostala a objednané pacienty musela odvolat. Očkovat se zatím bude jen ve stávajících očkovacích centrech.

Očkování zatím jen v očkovacích centrech

Živě Zdeněk Hromek, krajský předseda Sdružení praktických lékařů v MS kraji.

Vývoj epidemie v krajích

V MS kraji přibylo za pondělí přes 700 nově potvrzených případů koronaviru, zhruba stejně jako před týdnem. První očkovací dávku zatím dostalo přes 21 tis. lidí, z toho přes 7 tis. seniorů nad 80 let. V OL kraji je včerejší nárůst potvrzených nákaz přes 460, to je zhruba o 1/3 méně než minulé pondělí. Vakcínu zatím v kraji dostalo přes 13 tis. lidí, téměř 600 z nich už má za sebou i 2. očkovací dávku. Index rizika PES klesl od včerejška o 1 bod, má hodnotu 68. To je nejméně od 17. 12. 2020. Česko je už 13. dní na hodnotách 4. z pěti stupňů rizika, v zemi ale stále platí stupeň 5.

Experti z FN Olomouc k následkům covidu

Experti z FN Olomouc právě teď online prezentují, co zjistili o zdravotních následcích covidu-19.
Speciální seminář je veřejně přístupný přes web nemocnice. Lékaři připravili např. informace o tom,
jak se nemoc může projevit na plicích, anebo kdy mají lidé vyhledat pomoc pneumologa.

Podezření na britskou mutaci koronaviru

MS hygienici mají podezření na tzv. britskou mutaci koronaviru. Pracovníci ostravských laboratoří poslali na pražské pracoviště už několik desítek vzorků k prověření. Britský typ mutace je podle odborníků nakažlivější a šíří se rychleji.

Covid zkomplikoval provoz školy

Rodiče žáků speciální školy v Hlučíně na Opavsku mají obavy, zda škola ustojí nucenou covidovou pauzu. Zařízení pro děti s hendikepem se za přispění rodičů povedlo otevřít loni v lednu. Už v březnu se ale provoz kvůli koronavirovým opatřením na několik měsíců přerušil. Rodiče se teď bojí, že se plánovanou kapacitu nepodaří naplnit a o školu přijdou.

Oprava domu po žhářském útoku

Bohumín dokončil hlavní opravy panelového domu, který loni v létě poničil požár, při němž zemřelo 11 lidí. Dělníci opravili ohořelou fasádu a poškozené byty. Renovace městského domu zatím přišla na 15 mil. Kč. Další úpravy se ještě chystají. V únoru chce radnice např. začít s pracemi na elektroinstalaci.

Značení sloupů pomáhá záchranářům

Stres a dezorientace. Hlavní příčiny, proč lidé při volání na tísňovou linku nedovedou často určit,
kam potřebují přivolat pomoc. Napovědět mají čísla, která v některých městech označují sloupy veřejného osvětlení. Nově také v Přerově. A užitečné jsou třeba i při opravách pouličních lamp.

Obvinění za zneužívání školaček

Policisté obvinili 40letého muže z Opavska, měl zneužít desítky školaček. Nejmladší bylo 11 let.
Dívkám za pohlavní styk podle policie platil, stejně jako těm, které mu sháněly další oběti. V některých případech měl děti i znásilnit. Školačky kontaktoval od r. 2015 přes internet. Kriminalisté muže obvinili např. ze znásilnění či pohlavního zneužití. Ve vězení může strávit až 12 let.

Pokračují kontroly chatových oblastí

Policie v OL kraji pokračuje v kontrolách chatových oblastí. Vloni tam policisté šetřili 57 vloupání do rekreačních objektů s celkovou škodou přes 640 tis. Kč. Objasnit se podařilo přes 45 % případů.

Horští záchranáři varují turisty

Hory trápí nedisciplinovaní turisté. Letos v zimě tam míří víc lidí než dřív, a ne všichni znají a ctí
zásady bezpečného pohybu v terénu. Dokládá to třeba čerstvý případ z Beskyd. V neděli odpoledne
se tam ztratil 25letý muž, který se odpojil od skupinky kamarádů, s nimiž původně vyšel. Po mladíkovi pátralo 50 horských záchranářů a policistů.

Ostrava industriální a moderní

Ostrava industriální a moderní. To je nový knižní průvodce ostravskou architekturou v průběhu jednoho století. Stavby od velkolepých průmyslových paláců a továrních hal až po soukromé vily
a domky kolonií vybral historik architektury Martin Strakoš. Společně s fotografiemi Martina Štěrby a Josefa Horázného v publikaci nakladatelství Paseka ukazují, jak se malá provinční Ostrava měnila
v sebevědomé, průmyslové velkoměsto.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD