Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Do Ostravy dorazila vakcína Moderna

Do Ostravy před polednem dorazila vakcína firmy Moderna. 8 400 dávek převzala fakultní nemocnice. V následujících dnech se bude očkovací látka rozvážet do více než 150 domovů pro seniory a dalších zařízení sociální péče po celém MS kraji. Vakcína je rozmražená a musí se spotřebovat do 30 dní.

Vakcína proti koronaviru

Vakcíny firmy Moderna jsou druhým typem očkovací látky proti covidu, která dorazila do Česka. Kromě ní už je v zemi také zhruba 170 tis. dávek vakcíny od firem Pfizer, BioNTech. Podrobnosti, včetně údajů ze severu Moravy a Slezska, nabídne Tereza Šnoblová.

Očkování v sociálních službách

V MS kraji druhým dnem očkují obyvatele a zaměstnance domovů pro seniory. Zájem v regionu projevilo přes 8 tis. lidí, přibližně polovina těch, kteří v domovech žijí nebo pracují. V kraji Olomouckém spustili očkování v sociálních službách před víkendem. Pro veřejnost tam připravují
13 očkovacích center.

Očkování v sociálních službách

Živě Marcela Mikulová, předsedkyně Asociace poskytovatelů sociálních služeb MS kraje a ředitelka seniorského Domova pod Vinnou horou v Hlučíně.

Počty očkovaných

Vakcínu proti nemoci COVID-19 už v Česku oficiálně dostalo přes 60 tis. lidí. Podle vládních odhadů
ale až o 15 tis. víc. Při návštěvě velkokapacitního očkovacího centra v Brně to uvedl premiér Andrej Babiš. Očkování v zemi začalo 27. prosince, dosud dorazilo více než 177 tis. dávek vakcíny od dvou různých výrobců.

Očkovací strategie a registrace

Živě redaktorka Pavla Daňková.

Vývoj počtu nakažených

V MS kraji přibylo v úterý téměř 1 500 potvrzených případů s COVIDEM-19. Oproti minulému úterý
je to o 900 méně, ve srovnání s pondělkem ale o osm desítek víc. V OL kraji v úterý přibylo necelých 700 případů COVIDU-19, oproti minulému týdnu je to zhruba o čtyři desítky více. Index rizika protiepidemického skóre v Česku klesl o 3 body, je na hodnotě 81, což je nejméně od počátku roku.

Neshody ohledně vrácení jízdenek

Olomoucký kraj a České dráhy se neshodnou, za jakých okolností mohou cestující vracet tzv. krajské jízdenky. V případě velkého zpoždění vlaku mohou podle krajského koordinátora dopravy dostat lidé peníze zpět. České dráhy ale takový výklad neuznávají a tvrdí, že je to možné jen výjimečně.

Výstraha před novým sněhem

V Jeseníkách a Beskydech má dál sněžit, meteorologové předpovídají, že může napadnout až 15 cm nového sněhu. Na silnicích se mohou tvořit sněhové jazyky, řidiči by neměli zapomenout na zimní výbavu, při cestách do hor i na sněhové řetězy. Výstraha platí do zítřejšího podvečera.

KS o svěřených fondech premiéra

Odvolací krajský soud v Ostravě pravomocně zamítl stížnost senátora za Piráty Lukáše Wagenknechta na platnost založení svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše. Ten do nich kvůli střetu zájmů převedl svůj podíl v holdingu Agrofert. Podle senátora tím Babiš obcházel občanský zákoník,
aby pro Agrofert mohl pokračovat v čerpání veřejných prostředků. Babiš jakékoliv pochybení odmítá.

Nový varovný a informační systém

Má upozornit na povodně nebo chemickou havárii, oznamovat může ale i příjezd pojízdné prodejny.
Varovný a informační systém, který dnes spustili v Olomouci, je podle zástupců radnice nejmodernějším zařízením v tuzemsku. Obsluhovat ho můžou jen vybraní zaměstnanci magistrátu,
případně policie a hasiči.

Taneční kluby vyučují online

Taneční kluby hledají cestu, jak přestát nucenou koronavirovou pauzu. Ostravské taneční studio Like sáhlo po online řešení. Když to jde, vyučuje standardní i latinsko-americké tance na dálku. Studio funguje 6. rokem, navštěvují ho zejména ženy, které trénují s profesionálními tanečníky.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD