13. listopad 2020

Obsah dílu

Vědci zkoumají stav řeky Bečvy — Vědci zkoumají stav řeky Bečvy — Vědci zkoumají stav řeky Bečvy — Poslanci o úniku kyanidu do Bečvy — MS kraj a Ostrava proti splavení Odry — Nový systém hodnocení rizika nákazy — Vývoj počtu nakažených — Studenti nabízeli dezinfekci a čistili povrchy — Testování v domovech pro seniory — Nákupy pro seniory — VŠB-TUO vyvinula nový typ roušky — Opravy silnic v Ostravě — On-line přednášky o umění a historii

Části dílu

00:41
Vědci zkoumají stav řeky Bečvy
  Biologové z Akademie věd ode dneška v terénu zkoumají řeku Bečvu. Snaží se zjistit, v jaké formě je po zářijové kyanidové otravě a říjnových povodních. Téměř 2 měsíce od ekologické havárie dokumentují, kolik ryb a potravy pro ně v řece žije. Zajímají se o vytrávené úseky i o místa, která katastrofa nezasáhla.
  02:33
  Vědci zkoumají stav řeky Bečvy
   Kyanid vypustil do Bečvy zatím neznámý pachatel 20. 9. Zasaženo bylo téměř 40 km řeky. Chemikálie poškodila celý vodní biotop a negativně ovlivnila podmínky pro všechny na vodu vázané organismy. Do kafilerie odvezli rybáři téměř 40 tun ryb. Celkové škody jdou do desítek mil. Kč. Případ vyšetřují vsetínští kriminalisté. Pracují s několika možnými verzemi.
   03:04
   Vědci zkoumají stav řeky Bečvy
    A další podrobnosti o aktuálním počínání vědců v Bečvě připojí Kristýna Prokešová.
    05:23
    Poslanci o úniku kyanidu do Bečvy
     Únikem kyanidu do řeky Bečvy, po němž uhynulo více než 40 tun ryb, se dnes zabývali také poslanci.
     Během diskuse navrhli několik usnesení, nakonec ale žádné nepřijali a budou se jimi znovu zabývat v následujících týdnech.
     07:03
     MS kraj a Ostrava proti splavení Odry
      A u vody ještě zůstaneme, i když tentokrát se přesuneme k Odře. Se splavněním řeky v úseku Ostrava-Koźle nesouhlasí vedení MS kraje a ostravský magistrát. Hejtman Ivo Vondrák označil návrh na splavnění řeky až do Polska za nesmyslný. V úvahu podle něj připadá pouze vybudování plavebního úseku do Bohumína. Ostravští zastupitelé pošlou nesouhlasný dopis premiérovi.
      10:39
      Nový systém hodnocení rizika nákazy
       Ministr zdravotnictví Jan Blatný zblízka představil nový systém hodnocení rizika epidemie, tzv. PES.
       Podle něj se bude v ČR denně počítat, jak velké je nebezpečí šíření koronaviru, a to na škále 0 až 100.
       Výsledné číslo pak celou zemi i každý z krajů zařadí do jednoho z 5 stupňů pohotovosti. A určí, jak přísná budou momentální opatření.
       13:47
       Vývoj počtu nakažených
        O téměř 250 nově nakažených méně, to je statistika MZ ČR ke včerejšku v MS kraji. Od počátku týdne se v kraji nakazilo o 2 800 méně lidí než v týdnu minulém. Podle hejtmana Ivo Vondráka už se dá mluvit o pomalém ústupu epidemie, ale impulz pro rozvolňování to ještě není. V OL kraji včera klesl počet nově nakažených téměř na polovinu, od pondělí tam MZ ČR eviduje o 1 500 pozitivních případů méně než před týdnem.
        14:23
        Studenti nabízeli dezinfekci a čistili povrchy
         Studenti z VŠ podnikání a práva v Ostravě vyrazili do ulic. V rukou měli desinfekci, kterou nabízeli kolemjdoucím. Kromě toho se pustili do čištění zábradlí nebo laviček, tedy míst, kterých se lidé venku nejvíce dotýkají. Chtějí tak pomoci v boji proti koronaviru.
         15:49
         Testování v domovech pro seniory
          Živě redaktorka Kateřina Golasovská.
          18:17
          Nákupy pro seniory
           Nakoupit si potraviny, léky a drogerii. Možnost, kterou teď nemá řada seniorů nebo lidí v karanténě. Těm, o které se nemohou postarat jejich blízcí, nabízí pomoc třeba charita. V Olomouci nebo Litovli si vyzkoušeli tuto službu během 1. vlny koronaviru, a teď ji pro zájemce znovu obnovili
           19:51
           VŠB-TUO vyvinula nový typ roušky
            Vědci z VŠB-TUO vyvíjejí nový typ UV roušky. Má účinně chránit před koronavirem i jinými infekčními chorobami. O novinku už projevila zájem konkrétní tuzemská firma. Ta by ji mohla začít vyrábět začátkem příštího roku.
            21:01
            Opravy silnic v Ostravě
             Dvě důležité ostravské tepny čekají částečné opravy. ŘSD bude od zítřka do příštího pátku spravovat dvojici jižních nájezdů na vytížené křižovatce ulic Rudná a Plzeňská v Ostravě-Zábřehu. Řidiči nebudou moci odbočit na Plzeňskou ve směru od Poruby a z Plzeňské na Havířov. V pondělí pak začne rekonstrukce povrchu Místecké, půjde o úsek mezi ulicemi 28. října a Moravská ve směru na Frýdek-Místek. Na 4 kilometrech budou silničáři za provozu odstraňovat nerovnosti. Práce potrvají zhruba měsíc.
             21:59
             On-line přednášky o umění a historii
              Středověku se historik Marek Zágora věnuje už 13 let. Pro ostravskou GVUOpřipravuje pravidelně přednášky. Během 8 let se staly fenoménem. Rozebírá na nich umělecká díla, ale také erotiku nebo zvířata ve středověku. V této době přednášky streamuje online. Téma té poslední byla liška.
              Přehrát celé video
              Stopáž25 minut
              Další díl
              16. listopad 2020

              Přehled dílů

               
              Stopáž25 minut

              31. květen

              Začala rekonstrukce OD Breda. — Dohled památkářů na opravy historických objektů. — Stížnosti na hluk v okolí obchvatu. — Nejvyšší soud řeší kauzu Studénka. — Změny na seznamu rušených pošt v Prostějově. — Pštros ve volné přírodě u Olomouce — Silný povrchový otřes na Karvinsku. — Prestižní turnaj v plážovém volejbale. — Pamětní deska ostravskému lékaři a legionáři. — PŘEHLED ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ: První mláďata krajty zelené v Zoo Ostrava. / Truck trial v Mohelnici. — Otec v podání Norberta Lichého.

              31. 5. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              30. květen

              Vondrák zůstává hejtmanem — Odpady se v Biskupicích zpracovávat nebudou — Penězokazci před VS — Sdílená kola v Olomouci — Nový majitel Meopty — Nová ředitelka Divadla loutek a — Závod aut na vodíkový pohon — Další osud Gearworks — PŘEHLED ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ: Přepadení zlatnictví v Kopřivnici. / Strážníci pomáhali řidičům v nouzi. — Umělá inteligence v Třinci

              30. 5. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              29. květen

              ANO o důvěře Vondrákovi — Spor ekologů o trať — Smrt klíčové svědkyně — Zelenina potřebným — Nová zubařská křesla — Socha patronky Olomouce — Hřbitov pro zvířata v Přerově — Pocta divadlu v Aréně

              29. 5. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              26. květen

              Přemnožení hraboši na polích na Hané — Škody po přemnožených hraboších — Velký zájem o kempy a karavany — Změny v tarifu jízdného ODIS — ŘSD připravuje stavbu D35 u Olomouce — Kniha o starostovi Janu Prokešovi — Opravená terasa v Květné zahradě v Kroměříži — Návrh na pojmenování nábřeží — Dobrovolníci obnovují turistické trasy — Jízda motocyklů Palackého tisícovka — ZUŠ Open představuje činnost uměleckých škol

              26. 5. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              25. květen

              Bourání povrchu obchvatu Frýdku-Místku — Další opravy povrchů dálnic — Dětské skupiny nedostaly státní příspěvek — Zpoždění ve výplatě humanitárních dávek — Cena Gloria musealis pro Muzeum umění Olomouc — Doživotí za vraždu v herně — 11 let vězení za vraždu exmanželky — Volební sněm Agrární komory v Olomouci — Uzavírka silnice v Hukvaldech — Výběr ze sociálních sítí ČT — Přípravy 20. ročníku Colours of Ostrava — Začíná festival Dream Factory

              25. 5. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              24. květen

              Budoucnost zimního stadionu v Olomouci — Rozpory ohledně nové multifunkční haly. — Slouční divadla a filharmonie v Olomouci. — Nový náměstek ostravského primátora. — Na Slovensko jen přes oficiální přechody. — Dva autobusy zamíří na Ukrajinu. — Výrazný nárůst boreliózy a encefalitidy — Cvičení horské služby v Dolní Moravě. — Lichtenštejnové na návštěvě Opavy. — Zahradníci zdražili, zájem o ně roste. — SOCIÁLNÍ SÍTĚ: Přes 30 zásahů hasičů při bouřkách. / Dvě mláďata servalů v Zoo Ostrava. — Operační centrum pro lodní dopravu. — Příběhy Paměti národa v ČT.

              24. 5. 2023 na ČT1

              Události v regionech (Ostrava) na sociálních sítích

              Napište nám