Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Začala sklizeň chmele

Také na Moravě už se rozbíhá letošní sklizeň chmele. Např. u Lipníku nad Bečvou začnou v polovině týdne. V zemědělském družstvu v Kokorách na Přerovsku, které je v regionu s téměř 200 ha největším pěstitelem, sklízejí už od víkendu. Úroda by měla být vyšší než v předchozích letech, kdy se na ní výrazně podepsala sucha. Nakonec ale ne tak vysoká, jak se ještě před pár dny čekalo.

Začala sklizeň chmele

Živě Vladimír Lichnovský, předseda zemědělského družstva Kokory.

Maďar skončil na ministerstvu

Epidemiolog Rastislav Maďar na vlastní žádost skončil jako člen pracovní skupiny ministra zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření. Ministra o tom informoval v pátek. Skupina měla za úkol dodávat ministrovi odborná stanoviska pro postup kroků, které život v Česku postupně vracely do běžného režimu po uzavření škol, většiny obchodů a dalších opatřeních. Pracovní skupinu Maďar,
který působí na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity, vedl od začátku letošního dubna.

106 ohnisek nákazy v ČR

V Česku je teď podle týmu Chytré karantény 106 ohnisek nemoci covid-19. Lidé se nejčastěji nakazí v rodině, nákazu si přinesou např. z dětského tábora, večírku, ale i chmelové brigády. V poslední době souvisí případy také s fotbalovými kluby nebo svatbami. Stále se vyskytují také ve zdravotnických nebo sociálních zařízeních.

Nakažený v kopřivnické Tatře

Moravskoslezské laboratoře zpracovaly o víkendu 524 testů na koronavirus. Více než 4 % vzorků byla pozitivní. Nejvíce nakažených přibylo na Novojičínsku, na Opavsku a Karvinsku. Mezi nakaženými je i jeden zaměstnanec kopřivnické automobilky Tatra Trucks.

Učitelé se chystají na začátek výuky

Učitelé a vedení škol se připravují na příchod žáků. Na poradách řeší hygienická opatření, nebo se chystají na případnou 2. vlnu koronaviru. Ministerstvo zaslalo školám manuál, podle kterého mají postupovat. Obsahuje informace např. o distanční výuce. Podle epidemiologů by návrat dětí a studentů do škol mohl situaci s koronavirem v Česku zhoršit.

Ocenění zachránci policistů

2 policisty, které v Beskydech koncem července zasáhl blesk, a jeden z nich utrpěl popáleniny a byl ve vážném stavu, ocenil krajský policejní ředitel. Dary dostali také jejich zachránci, kteří incident viděli
a ihned zavolali pomoc.

Přechod na DVB-T2

Už jen 3 dny mohou diváci na severu Moravy a Slezska sledovat programy ČT ve standardu DVB-T.
Tehdy vysílání přejde na nový formát v HD rozlišení s názvem DVBT-2. Ten bude možný jen s novější televizí, nebo set-top boxem. Časem se změna dotkne i komerčních stanic.

Medu bude méně

Domácího medu bude podle včelařů letos méně. Někteří dokonce mluví o nejhorší sezóně za posledních 50 let. Můžou za to choroby včel a chladné jaro. Cena medu tak poroste. Včelaři mají navíc i obavy z dovozu nekvalitního levného medu ze zahraničí.

Vlkodlak na zámku v Novém Jičíně

Na zámku v Novém Jičíně se za necelý měsíc usadí vlkodlak. Tamní muzeum zahájí sezónu novým projektem s názvem "Akta mytologika nebo-li Fakta o mytologii". Jeho prvním tématem je mytická postava vlkodlaka. Jeden z nich měl podle pověstí žít v lesích nedaleko Nového Jičína.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD