Počty nakažených osob koronavirem na Karvinsku postupně klesají. Ministerstvo vnitra do Karviné zaslalo ochranné pomůcky. Rezort zdravotnictví zase změnil pravidla pro ukončování karantény. V některých případech nebudou nutné testy.
Bývalý Flascharův důl u Oder na Novojičínsku se otevře pro veřejnost. Návštěvníci si budou moci prohlédnout dvě horizontální štoly, které jsou vzájemně propojeny dvacetimetrovým komínem.
Sochy z písku dnes řezbáři dokončovali na Pustevnách v Beskydech. Díla jsou součástí dobročinného projektu Pískoles – za les bez kůrovce. Jedinečná výstava se návštěvníkům otevře v sobotu dopoledne.

Obsah dílu

Českem tam a zpět

Dnes jsou na řadě jižní Čechy, vysíláme i Události v regionech z krásného, historického Českého Krumlova.

Atmosféra v Českém Krumlově

Dnes hostí živé vysílání České televize a ta tu připravila i další program pro děti i dospělé - ať už na pódiu tady kousek ode mě, nebo ve stanech na protilehlé straně náměstí Svornosti.

Prázdné ulice se začínají plnit

Za normálních okolností bývá Český Krumlov - i pro mimořádný zájem zahraničních turistů o jeho krásy - někdy přirovnávaný k jakési malé Praze. - tak bývá turistů plný.

Vltava - oblíbená řeka vodáků

Český Krumlov - to zdaleka není jen zámek nebo malebné uličky a romantická zákoutí, je to taky řeka Vltava, která historické město klikatě obtáčí.

Český Krumlov

Rozhovor s ředitelem Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromírem Poláškem.

Nákaza koronavirem na Karvinsku

Živě redaktorka Natálie Flajžíková.

Nová pravidla pro ukončování karantény

MZ ČR změnilo režim ukončování izolace. Pokud během ní nakaženému odezní příznaky, anebo je ani neměl, je možné ukončit 14denní karanténu bez provedení PCR testů. Tento krok ulehčil práci lékařům
i hygienikům. Při aktualizaci pravidel využilo ministerstvo nové poznatky zdravotníků.

Nová pravidla pro ukončování karantény

Změny se týkají i dalších případů. Pojďme se na ně podívat. Pokud nakaženému odezní příznaky minimálně 4 dny před koncem karantény nebo je vůbec neměl,může izolaci ukončit bez PCR testů.

Omezené hudební festivaly

Kvůli pandemii nového typu koronaviru se zrušily letošní ročníky hned několika hudebních festivalů. Většina z nich přesunula program na příští rok. Vládní nařízení ale umožňuje konat jejich komorní podobu do tisíce návštěvníků.

Akademický senát LF OU bude řešit akreditaci

Neudělení akreditace Lékařské fakultě Ostravské univerzity bude řešit její Akademický senát. Uvedl to děkan Arnošt Martínek s tím, že chce celou situaci konzultovat i ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava. Národní akreditační úřad neudělení akreditace zdůvodnil zejména nedostatkem odborníků na škole. Podle děkana Martínka bude mít rozhodnutí negativní dopad nejen na školu, ale i na celý region.

Vyšetřování výbuchu a vraždy

Policisté vyšetřují příčinu výbuchu v Bolaticích na Opavsku. Exploze poškodila několik rodinných domů a aut, nikdo nebyl zraněn. Kriminalisté případ prošetřují pro podezření z trestného činu obecného ohrožení. Ostravští policisté také obvinili 63letého muže z vraždy o 2 roky starší ženy. Její tělo našel včera odpoledne svědek v Bělském lese. Mezi dvojicí mělo údajně dojít k hádce, muž pak ženu usmrtil nožem.

Flascharův důl ukazuje těžbu břidlice

Bývalý tzv. Flascharův důl u Oder na Novojičínsku se otevře pro veřejnost. Návštěvníci si budou moci
prohlédnout 2 horizontální štoly. Ty jsou vzájemně propojeny 20m komínem. Důl se stal součástí projektu Technotrasa. Ta představuje tři desítky technicky atraktivních míst MS kraje.

Výstraha před bouřkami a povodněmi

Meteorologové varují před silnými bouřkami a ojedinělým krupobitím. Ty mají dorazit na sever Moravy a do Slezska odpoledne. Hrozí vzestup hladin některých toků, místy mohou dosáhnout i 1. stupně povodňové aktivity. Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí až do nedělního odpoledne.

Schránka pro budoucí generace v Olomouci

Tubus se vzkazy pro příští generace dnes v Olomouci naplnili zástupci tamního magistrátu. Schránku příští týden vloží dělníci do renovované dřevěné konstrukce radniční věže na místo, kde vloni na jaře
našli 4 starší tubusy. Věci vložené do schránky mohli navrhovat obyvatelé města.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD