Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Nákaza koronavirem v MS krajem

Živě redaktor Jiří Šíma.

Testování koronavirem v MS kraji

O víkendu měly v kraji výpadek některé laboratoře testující na COVID-19, zaznělo také při debatě v PSP ČR. Podle poslance a moravskoslezského hejtmana Iva Vondráka není problém lidi na nákazu novým typem koronaviru testovat, upozornil ale na omezené kapacity. V době, kdy není vyhlášený nouzový stav, je obtížné umístit do všech odběrových míst zdravotníky, protože jsou vytíženi v naplno fungujících nemocnicích.

Vliv koronaviru na cestování ruch

Města na Moravě a ve Slezsku zaznamenala pokles turistů. A to kvůli strachu z koronaviru. Nálepka ohniska nákazy snižuje návštěvnost Litovle nebo třeba karvinských lázní Darkov. Pokles zaznamenala i Ostrava nebo Havířov.

Ohniska koronaviru v Česku

Kromě Karvinska, kde je teď nejvyšší výskyt nákazyna 100 tis. obyvatel, hlásí nové případy také Frýdecko-Místecko. Firma DEVA, v níž se už nakazilo 20 lidí, přerušila na několik týdnů provoz. Na Ostravsku evidují hygienici 26 nemocných na 100 tis. obyvatel a nakažení přibývají mimo jiné také v Církvici na Kutnohorsku a Větrném Jeníkově na Jihlavsku.

LF OU nemůže přijímat studenty

Živě redaktorka Tereza Krumpholzová.

LF OU nemůže přijímat studenty

A teď problémy Lékařské fakulty Ostravské univerzity přehledně: Vedení fakulty mělo přijímat studenty, i když nesplnili přijímací zkoušky. Pochybení potvrdily kontroly Národního akreditačního úřadu loni v červnu a v srpnu jeho rada rozhodla, že zahájí správní řízení k omezení akreditace oboru Všeobecné lékařství. Letos v lednu se řízení zastavilo, protože podle úřadu chyby při přijímání studentů vedení fakulty napravilo. V červnu ale hodnotící komise Národního akreditačního úřadu nedoporučila schválení nové akreditace studijního programu Všeobecné lékařství, úřad prověřil situaci na fakultě znovu a dnes tedy jeho rada rozhodla, že Lékařská fakulta OU nebude moci přijímat studenty do tohoto programu.

Nové armádní bojové simulátory

Česká armáda začíná využívat nový typ bojového simulátoru. Speciální senzory dokážou vyhodnotit,
jestli nepřítel vojáka při výcviku zasáhl případně jak vážně. Soupravy poprvé používají při cvičení
ve vojenském prostoru Libavá. Za skoro 400 simulátorů zaplatila armáda 300 mil. Kč.

Studio Evy Jiřičné navrhne úpravu mrakodrapu

Návrh na rekonstrukci výškového domu v Ostrčilově ulici v centru Ostravy připraví pro město studio světoznámé architektky Evy Jiřičné. Objekt o 22 podlažích s výškou 86 metrů je kvůli technickým problémům prázdný už 7 let. Návrh na jeho proměnu by město mělo mít k dispozici v lednu příštího roku. Zaplatí za něj 2 mil. 400 tis. Kč.

Obecní čidla kvality ovzduší

Petrovice u Karviné a dalších 9 obcí v Česku se zúčastní pilotního projektu českého start-upu AG data. Ten nabízí cenově dostupné meteostanice. Kromě počasí měří např. prašnost a oxidy síry. Obyvatelé tak budou mít informace o kvalitě ovzduší v reálném čase on-line.

Rekonstrukce silnice odřízla příjezdovou cestu

Rekonstrukce silnice I. třídy na dálnici u Příboru zavinila zrušení několika příjezdových cest. Majitelé se tak nemohou dostat na některé ze svých pozemků. Situaci řešili s městem Příbor i Ředitelstvím silnic a dálnic, zatím ale neúspěšně.

Nové kino Etáž a stěhování Provozu Hlubina

Ostrava má nové kino. Jmenuje se Etáž a lidé ho najdou v Dolních Vítkovicích. Promítat se v něm bude 3x denně. V programu najdou lidé artové filmy ale i filmové trháky. V těchto dnech se tam koná také celorepublikový festival TADY VARY.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD