Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Začaly státní maturity

Dnes začaly státní maturity,resp. jejich společná část. 11 studentům z orlovského gymnázia ale hrozilo, že budou didaktické testy psát až na podzim. Jedna jejich spolužačka totiž onemocněla nemocí COVID-19. Krajská hygienická stanice maturantům udělila výjimku, že můžou porušit karanténu a ke zkouškám přijít.

Začaly státní maturity

Živě Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana MS kraje.

Diecéze má nového biskupa

Pomocný biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David byl jmenován biskupem. Převezme tak řízení diecéze od sídelního biskupa Františka Václava Lobkowicze,který se dál bude věnovat vyučování a posvěcování. Informoval o tom mluvčí biskupství Pavel Siuda. 72letý biskup Lobkowicz má dlouhodobé zdravotní problémy, v úřadu je od roku 1996.

Potkávač v karvinské nemocnici

Senioři z Karviné se po zhruba 3 měsících budou moci vidět se svými blízkými.Do města totiž dnes přivezli tzv. Setkávač. Speciálně upravený pojízdný kontejner se měl původně využívat při olympijských festivalech. Kvůli posunu olympiády zaviněnému koronavirovou pandemií se ho ale Český olympijský výbor rozhodl využít k bezpečnému setkávání seniorů. Vnitřní prostor Setkávače je přepažený plexisklem, vznikly tak v něm dvě stejné místnosti. Návštěvníci se bezpečně vidí a mluví spolu přes mikrofony.

Ekonomické škody koronaviru

Ekonomika OL kraje letos přijde o stovky milionů korun. Se zmírněním dopadů pandemie koronaviru má pomoct expertní tým ze zástupců hejtmanství,hospodářské komory, CzechInvestu, krajského inovačního centrai vysokých škol. První návrhy směřují třeba do oblasti cestovního ruchu. Kraj by se mimo jiné mohl zapojit do projektu turistické slevové karty.

Trikolóra před krajskými volbami

Kandidátku hnutí Trikolóra pro podzimní krajské volbyv Olomouckém kraji povede Zuzana Majerová Zahradníková. V zastupitelstvu by chtělo hnutí prosazovat vyšší investice do obnovy lesů nebo zadržování vody v krajině. Kraj by se měl podle Trikolóry také více zaměřit na podporu mládežnického sportu. Současná poslankyně Majerová Zahradníková by chtěla v krajském zastupitelstvu také více podporovat učební obory, po kterých je poptávka mezi zaměstnavateli. Zmínila třeba sládky, řezníky anebo truhláře.

Fakultní nemocnice bez omezení

Ostravská fakultní nemocnice zrušila zákaz návštěv. A to na většině klinik a oddělení. I přesto budou při návštěvách platit některá opatření i časová omezení. Zároveň obnovila plný provoz ambulancí
a operačních výkonů. Aby se dostalo co nejrychleji na pacienty, kterým lékaři kvůli nouzovému stavu
odložili operaci, budou provádět odborná vyšetření i o víkendech.

Před druhým kolem testů na Dole Darkov

Aktuálně je v MS kraji 578 nemocných s nemocí COVID-19, 930 lidí se vyléčilo a 51 zemřelo.Největší ohnisko nakažených je podle hygieniků na Karvinsku. Nejčastěji jde o horníky z Dolu Darkov a jejich rodiny. Kvůli tomu tam stále platí zákaz akcí nad 100 lidí a zákaz návštěv v nemocnicích a v domovech důchodců.

Před druhým kolem testů na Dole Darkov

Živě s Petrem Alexandrem Polanským, hygienikem.

Městská knihovna otevřela pro veřejnost

Dnes opět po několika měsících otevírá pro veřejnost Knihovna města Ostravy. Lidé tak opět mohou vstoupit do jejích půjčoven. Zrušená je také povinná karanténa knih.Ty se po vrácení okamžitě mohou vracet do oběhu.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD