Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Nárůst nakažených na Dole Darkov

Skončilo testování pracovníků Dolu Darkov. Počet nakažených zaměstnanců novým typem koronaviru tam od včerejška stoupl na 82. Pozitivně testovaných je i 6 rodinných příslušníků. Vedení společnosti teď čeká na další pokyny KHS. Ta by měla určit, jestli je potřeba ještě zpřísnit nastavená opatření.

Nárůst nakažených na Dole Darkov

Živě redaktorka Kristýna Prokešová.

Počty nakažených v krajích

Poslední souhrnné údaje o počtu nakažených jsou ze včerejší 20. hodiny, takže ještě neobsahují
nové případy z Dolu Darkov. 23 nemocných se z nemoci COVID-19 v MS kraji vyléčilo. V OL kraji k pondělnímu večeru nepřibyl žádný nakažený, 9 lidí hygienici nově zařadili mezi vyléčené.

Testování na protilátky v MS kraji

V MS kraji začalo poslední kolo testování dobrovolníků na přítomnost protilátek proti koronaviru.
Zbývá dotestovat tři stovky lidí. Přihlásit k odběrům se mohli přes webou aplikaci na stránkách kraje.
Na Prokešově náměstí je zdravotníci testovali od 9 hodin ráno.

Tragický požár v Havířově

Kriminalisté a vyšetřovatelé hasičů pátrají po příčině požáru v Havířově-Šumbarku, při kterém včera zemřely 2 děti a třetí se zranilo. Na místě pracoval také trauma tým hasičů, pomáhal rodičům dětí
i členům záchranných složek. Prověřování tragédie je podle policistů teprve na začátku.

Tragické požáry v MS kraji

V MS kraji zemřelo vloni při požárech 14 lidí, nejčastěji se nadýchali kouře. Ve Strahovicích na Opavsku zahynul muž při výbuchu munice a dům nechal statik zbourat. 2 lidé zahynuli před 2 týdny při požáru bytu na sídlišti v Ostravě-Dubině. Hořelo tam od svíčky. V lednu zase zemřel 81letý senior v domku v Hrabyni.

Tragický požár v Havířově

A ke včerejšímu tragickému požáru ještě jeden dodatek. Jeden z hasičů se ještě před zásahem
setkal s nakaženým pracovníkem Dolu Darkov. Tento hasič a 20 jeho kolegů je teď v karanténě a půjdou na testy. 4 hasičské stanice a 7 zásahových vozů muselo projít dezinfekcí.

Peníze pro sociální služby

Živě redaktor Jiří Šíma.

Cestování do zahraničí se uvolní

Česko chce od příštího týdne otevřít většinu hraničních přechodů. Kontroly by byly namátkové. Stále bude potřeba negativní test na COVID-19 nebo 2týdenní karanténa. V polovině června by se mohly otevřít hranice se Slovenskem. Testy ani karanténa by nemusely být nutné. Ještě o tom ale není rozhodnuto.

Stavba repliky kostela v Gutech

Stavba repliky historického dřevěného kostela v Třinci-Gutech, který shořel v létě roku 2017, začne 26. května. Stavební technici budou nejdříve opravovat či nově budovat základy. Počátkem června by se měly na místo převážet dřevěné konstrukce. Tesařská firma stavbu z připraveného dřeva už od loňského roku skládala v Hošťálkové na Valašsku.

Bezručův Červený domek se otevřel

Červený domek, jak se říká domu z červených cihel básníka Petra Bezruče v Kostelci na Hané,
se po letech chátrání otevřel jako muzeum. Dům prošel kompletní rekonstrukcí, vnitřní expozici věnovanou životě básníka pak připravili pracovníci prostějovského muzea. Autor Slezských písní
tak má vedle opavského památníku další připomínkové místo.

Obavy z růstu domácího násilí

Nárůstu domácího násilí se obávají organizace na ochranu obětí. Opatření proti šíření koronaviru
totiž do rodin vnesla větší finanční problémy, sociální izolaci nebo zvýšenou konzumaci alkoholu.
To může domácí násilí ještě zintenzivnit.

Kontakty na pomoc obětem

Bílý kruh bezpečí nabízí pomoc obětem domácího násilí na bezplatné lince 116 006, která funguje nepřetržitě celý den. Na webové adrese bkb.cz pak najdou lidé také kontakty na nejbližší poradny,
které se kvůli koronaviru otevřou 1. června. Pomoc seniorům mimo jiné taky v případě domácího násilí
nabízí organizace Život 90 na číslo 800 157 157.

Výroba aut razantně klesla

Výroba aut v Česku klesla v dubnu meziročně skoro o 90 %. Kvůli koronavirové epidemii totiž továrny téměř nevyráběly. Jako první obnovila provoz nošovická automobilka Hyundai. Výjimku je kopřivnická Tatra, ve které se výroba nákladních aut nezastavila vůbec.

Pátrání po pohřešované dívce

Policisté pátrají po 12leté Elišce Rácové z Orlové. Soudním rozhodnutím byla umístěna do výchovného ústavu. 11. května v ranních hodináchodešla a už se nevrátila. Dívka je vysoká 155 až 160 cm, má světlehnědé vlasy po ramena, které často nosí v drdolu. Měla na sobě mikinu červené barvy
s obrázkem, černé legíny, růžové sportovní boty a černou kabelku.

Seriál sKORO NA mizině

Herci z Ostravy a Prahy začali natáčet internetový seriál sKORO NA mizině. Ukazuje s humorem
frustraci umělců, kteří kvůli koronaviru nemůžou pracovat. Na první epizodě se podíleli všichni bez nároku na honorář. Vznik dalších dílů je závislý na částce, kterou pošlou tvůrcům seriálusami diváci.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD