Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Opatření proti koronaviru

Týden v nouzovém stavu. Potrvzených případů COVID-19 přibývá. Poslední známý údaj 631. Obyvatelé země si zvykají na nové nařízení.

Zakrývání obličeje

Ostrava, Brno, nebo Rozdrojovice. Tam naše štáby sledovaly, zda lidé nařízení dodržují. Většina lidí obličej zakrytý měla. Kolegyně natáčely i v Kuřimi, kde se šitím roušek pomáhají vězni.

Jak se starat o roušky

Živě docent Rastislav Maďar, epidemiolog a odborník na cestovní medicínu.

Otevírací doba pro seniory

Senioři by ode dneška měli chodit na nákupy potravin, drogerie a léků dopoledne ve vyhrazené době. Nové opatření vlády je má ještě víc ochránit před nákazou. Právě starší lidé jsou k onemocnění náchylnější a mívají těžší průběh.

Změna otevírací doby pro seniory

Vláda asi změní otevírací čas, kdy jsou otevírací hodiny vyhrazené seniorům. Bude se jedsnat o dobu mezi 7. a 9. hodinou ranní. Uvedl to premiér Andrej Babiš.

Kontroly pendlerů

Lidé, kteří dojíždí do zaměstnání přes hranice měli ode dneška do Česka přecházet kontrolou příznaků onemocnění novým koronavirem. Hlídky na hranicích jim měly měřit teplotu a při podezření je posílat na testy. Policisté ale jen kontrolovali doklady a potvrzení od zaměstnavatelů, jak v minulých dnech.

Uzavřený hraniční přechod

Hraniční přechod na dálnici D2 se Slovenskem a Lanžhot-Brodskem je od dopoledne znovu uzavřený. Policie dopravu odklání. Na dálnici byla před polednem asi 15km kolona kamionů.

Aktuální počty nakažených koronavirem

V celé republice je aktuálně 694 potvrzených případů nemoci COVID-19. V grafice vidíte stav k 17. hodině.

Pacient ve vážném stavu

Živě redaktorka Markéta Chumchalová.

Mobilní odběrová stanice

Vojenští policisté vybudovali v noci na dnešek nedaleko Litovle na Olomoucku mobilní odběrovou stanici. Urychlit by měla testování obyvatel z uzavřené oblasti.

Zásoby zdravotnického materiálu

Na nedostatek zdravotnického materiálu reagují i některé firmy v regionu. Třeba v Bučovicích plánují zdvojnásobit produkci ústenek. Brněnská společnost zase představila masky hubící koronavirus.

Koronavirus a lidé bez domova

Situace se dotýká všech - i lidí bez domova. Sociální pracovníci jim teď třeba kromě jídla rozdávají i roušky.

Polák narušil chod krnovské nemocnice

Chod krnovské nemocnice minulý týden narušil 33letý cizinec z Polska, který předstíral, že se vrátil z Itálie a může být nakažený koronavirem. Zdravotníci proto muže izolovali. Ukázalo se ale, že si vše vymyslel. Za šíření poplašné zprávy mu hrozí až 3 roky za mřížemi.

Automobilka zastavuje výrobu

Živě s redaktorkou Ivou Kubankovou.

Lázně nesmí přijímat nové hosty

Lázeňská zařízení nesmí přijímat nové klienty. Nařízení státu má snížit riziko šíření koronaviru. Bude ale znamenat velké finanční ztráty.

Aktualita z MHD

Autobusy dopravce Flixbus zastaví od soboty kvůli krizi kolem koronaviru dočasně veškerý svůj provoz v ČR. Společnost už přestala jezdit v Německu.

Děti cvičí doma

Nejen náhradu za školní výuku, ale také zrušené volno časové sportovní aktivity řeší v těchto dnech rodiče se svými dětmi. Zákaz shromažďování sice omezil organizovanou činnost, ale sportovat lze i v domácích podmínkách.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ZJ ST HD