Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Podezřelí z nákazy v karanténě

V MS kraji se nyní budou kvůli podezření na koronavirus odebírat a testovat vzorky od 2 lidí. Jeden se vrátil z Itálie, druhý člověk cestoval po Thajsku. Právě do Itálie vyrazilo v posledním týdnu několik tisíc občanů ze severní Moravy a Slezska. Především pak z okresů, kde jsou jarní prázdniny. Tedy z Frýdecko-Místecka a Přerovska. Řada z nich např. i ukončila kvůli šíření koronaviru svou dovolenou dříve a teď zůstávají na doporučení doma.

Vykoupené markety

A tady jsou záběry z obchodů, které zmíněnou paniku potvrzují, téměř vyprodané těstoviny a konzervy v souvislosti s šířícím se koronavirem v Evropě. Tak vypadaly regály jednoho ze supermarketů ve Frýdku-Místku. Kvůli vysokému zájmu kupujích prodavačky zboží neustále doplňují.

Dopady koronaviru

Živě Rastislav Maďar, epidemiolog a odborník na cestovní medicínu.

V Opavě čekají na návrat do Číny

Přijeli z Číny, kde žijí . Do školy a do práce se přihlašují on-line. Kvůli časovému posunu fungují hlavně v noci. Otec s dcerou, kteří tráví čas u rodiny v Opavě, čekají, kdy se budou moci vrátit do koronavirem zasažené Číny.

V noci bude sněžit

Sněžení v noci na dnešek zasáhne většinu území Česka. Meteorologové původně očekávali sníh jen na jihozápadě Česka, podle jejich aktuální informace se však sněžení přesune i na východ republiky,
přičemž na východě Zlínského a MS kraje může napadnout do pátečního dopoledne až 15 cm sněhu.
Sníh má být většinou mokrý a hrozí to, že bude lámat stromy, způsobí škody na elektrickém vedení a s tím související výpadky proudu.

Vagónka rozšíří výrobu

Skupina Škoda Transportation během 2 let investuje do své ostravské dceřiné firmy Škoda Vagonka 1 mld. Kč. V projektu Nová Vagonka postaví novou lakovnu za 300 mil. Kč, obráběcí centrum za 100 mil. Kč nebo nové výrobní linky za 200 mil. Kč. Na dvojnásobek rozšíří prostory firmy i počet zaměstnanců, ze současných zhruba 450 na 900. V Ostravě montují vlaky z projektu 50 vozů v konsorciu seSiemensem pro ČD a také první z 5 patrových vozů pro trať Ostrava-Frenštát pod Radhoštěm.

Nová pravidla pro reklamu

Dotace na reklamu, která nehyzdí město. Ostrava nabízí pomoc podnikatelům, kteří se rozhodnou
změnit vzhled svých provozoven, mohou požádat o finanční příspěvek. Od ledna platí v Ostravě
nová pravidla pro reklamu, město ale nechce rozdávat pokuty, spíše poradit, jak vkusně využít reklamní plochy. Vydalo i speciální manuál.

Skončila uzavírka důležitého mostu

Živě redaktor Dušan Gavenda.

13letý zločinec zatčen

V Ostravě roste počet trestných činů, které mají na svědomí děti mladší 15 let. Loni policisté vyšetřovali
115 případů. Je to téměř o 1/3 více než o rok dříve. Většinou šlo o loupežná přepadení a krádeže.
V těchto dnech policisté zatkli dalšího nezletilého zločince.

Čokolády z Ostravy vyhrávají

Čokoláda jen ze 3 přísad. Hlavní z nich jsou kakaové boby. Ručně takové tabulky vyrábí pár z Ostravy.
Jejich čokolády vyhrávají mezinárodní soutěže. V současné době jsou mezi lidmi stále oblíbenější
čokolády jednodruhové.

Umělci z Lublinu v Ostravě

Nic není tak, jak to vypadá. Pocit z výstavy, kterou přivezli do Ostravy polští umělci z Lublinu. Institut výtvarných umění Univerzity Marie Curie Skłodowské přijel na pozvání Fakulty umění OU. 30 umělců představuje ve 3 galeriích tzv. Lublinskou školu.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD