Už téměř 20 let bojují lidé bydlící v okolí Rudné ulice v Ostravě-Svinově za to, aby stát vybudoval protihlukové stěny. Navíc po zprovoznění Prodloužené Rudné se podle starosty městského obvodu ještě zvýšil provoz a tím i hlučnost. Hygienici ji budou znovu měřit.
Na některých sjezdovkách se stále nerozjely vleky. Důvodem je teplé počasí a nedostatek sněhu, který trápí především níže položená střediska. V příštím týdnu navíc meteorologové očekávají další oteplení a déšť.
Po čtyřiceti letech se osada Kunov na Bruntálsku oficiálně vrátila do správy sousední obce Nové Heřminovy. Ty přitom měly osadu v katastru odjakživa, administrativně ale spadala pod město Bruntál. Město a obec teď ale musí dořešit některé povinnosti a hlavně převod majetku.

Obsah dílu

Svinov i Poruba chtějí odhlučnit Rudnou

Už téměř 20 let bojují lidé bydlící v okolí Rudné ulice v Ostravě-Svinově za to, aby stát vybudoval
protihlukové stěny. Zatím ale nepomohly ani petice, ani další desítky jednání s úřady. Navíc po zprovoznění Prodloužené Rudné se podle starosty městského obvodu na frekventované silnici
ještě zvýšil provoz a tím i hlučnost, proto ji hygienici budou znovu měřit.

Mapa hluku z dopravy

Kde mají lidé největší problémy s hlukem v MS a OL kraji, to už zjišťoval Jiří Šíma. Dopravní hluk trápí lidi především v blízkosti hlavních dopravních tepen. Ty nejproblémovější lokace zmapovalo MŽP ČR
ve své hlukové mapě.

Méně emisí v Ostravě-Porubě

A v souvislosti s Rudnou ulicí v Ostravě ještě jedna tentokrát pozitivní zpráva.Po otevření Prodloužené Rudné se podle meteorologů zlepšila kvalita ovzduší v Porubě. Dokládají to data z měřicích stanic.

Přibylo pacientů s respiračními chorobami

V MS kraji za poslední týden vzrost o téměř 60 % počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Nejvíce nemocných přibylo mezi malými dětmi do věku 5 let. Na 100 tis. obyvatel jich teď připadá přes 5 tis.
V porovnání okresů je nejhorší situace v Opavě. Nemocnost zatím ale nepřekročila hodnoty pro epidemii. U jedné ženy z Karvinska, která nebyla očkována, měla chřipka typu A závažný klinický průběh a musela být hospitalizována na oddělení ARO.

Zima nesvědčí malým sjezdovkám

Lyžařská sezóna pokračuje. Na některých místech se však stále vleky nerozjely. Důvodem je teplé počasí a nedostatek sněhu, který trápí především níže položená střediska. V příštím týdnu navíc meteorologové očekávají další oteplení a déšť.

Soud vrátil dobrovolným hasičům dům

Po 9 letech skončil spor mezi nájemníky v bytovém domě dobrovolných hasičů náměstí ve Frýdku-Místku a Jakubem Smolíkem. Rozhodl Krajský soud v Ostravě. Jakub Smolík totiž bytový dům
získal podle soudu podvodem a nájemníky také šikanoval. Obyvatelům domu navíc netopil a na společnách chodbách nesvítil. Jakub Smolík se v současné době skrývá před nástupem do vězení
na neznámém místě.

Saunování v přírodě získává na oblibě

V zimních měsících roste popularita saunování. Plní se wellness centra nebo sauny v bazénech a hotelech. Po vzoru skandinávských zemí ale přibývá i zájemců o relaxaci přímo v přírodě třeba u vodních ploch. Vstříc jim vyšli třeba na přírodním koupališti po

Dělení majetku osady Kunov

Po 40 letech se osada Kunov na Bruntálsku oficiálně vrátila do správy sousední obce Nové Heřminovy. Ty přitom měly osadu v katastru odjakživa, úředně ale spadala pod město Bruntál. Tzv. kunovskou anomálii odstranilo až loňské rozhodnutí ministerstva. Město a obec teď ale musí dořešit některé povinnosti a hlavně převod majetku.

Havířov chce odložit zrušení křižovatky

Havířov oficiálně požádal o odklad zrušení křižovatky před velkým kruhovým objezdem. Důvodem jsou obavy, že by souběžné práce na úpravách před vlakovým nádražím mohlo komplikovat místní dopravu. Po zrušení už nepůjde odbočit do Šumbarku, ani nepůjde odtud vyjet do centra města. Zrušení křižovatky schválil na podzim MS kraj na návrh ŘSD.

Nadstandardní péče v nemocnicích

Připlatit si za některé služby, které nehradí pojišťovny, nadstandardní péči, nabízí zejména porodnice
a je o ně stále větší zájem. K dispozici mají třeba rodinné pokoje, kde může žena trávit dny po porodu nejen s dítětem, ale i jeho staršími sourozenci a partnerem. V ostravské fakultní nemocnici mají třeba i jednu nadstandardní službu zdarma, a to matriku přímo v budově porodnice.

Praktická lekce filmu pro studenty i žáky

Jak pracovat s kamerou, světly a střihem při natáčení filmů. Nejen to dnes slyšeli a zkoušeli studenti
SŠ a ZŠ z MS kraje v posluchárně Albrechtovy SŠ v Českém Těšíně. Speciální filmařský workshop
pro ně připravili organizátoři festivalu studentských filmů Envofilm i krajský úřad.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD