Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Budoucnost lékařské fakulty ohrožená?

Po rozhodnutí Akademického senátu Ostravské univerzity o odvolání děkana Lékařské fakulty je její budoucnost vážně ohrožena. Proděkani i někteří vyučujícítotiž zvažují rezignaci, a to i ve chvíli, kdy se nejmladší LF v zemi snaží získat akreditaci na klíčový obor Všeobecné lékařství. Vedení univerzity ale slibuje, že udělá vše proto, aby výuka mediků zůstala zachována.

Budoucnost lékařské fakulty ohrožená?

Živě Arnošt Martínek, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Policisté obvinili mladíka

Moravskoslezští kriminalisté dnes obvinili z těžkého ublížení na zdraví mladíka, který podle nich v neděli v obci Těrlicko na Karvinsku zastřelil svého známého. Obviněnému ještě nebylo 18 let. Proto mu hrozí snížená sazba. Ve vězení může strávit maximálně 8 let. Kdyby byl na jeho místě dospělý, mohl by ve vězení strávit až 16 let.

Němečtí rytíři znovu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu, který usiluje o navrácení některých nemovitostí v Karlově Studánce na Bruntálsku. ČT to zjistila z databáze rozhodnutí Ústavního soudu. Podle soudu je stížnost řádu neopodstatněná. Svým rozhodnutím tak potvrdil předchozí rozsudky prvoinstančního,
odvolacího i dovolacího soudu. Ten samý řád ve sporu se státem usiloval také o navrácení Hradu Bouzov.

Stížnosti na přeregistraci ČSSD

Členové zrušených městských organizací ČSSD v Ostravě si stěžují na průběh přeregistrací. Někteří totiž nebyli pozváni na schůzku, na níž se rozhodovalo o jejich členství. A to i přes to, že podle dopisu, který jim rozesílalo předsednictvo moravskoslezské ČSSD, stojí, že o termínu schůze budou informováni. Podle slov předsedy moravskoslezské ČSSD Tomáše Hanzela proto, že členové poslali žádost o přeregistraci často pozdě.

Nová zóna v Hrušově

Během 5 let práce až pro 700 lidí. V Ostravě-Hrušově začalo budování nové průmyslové zóny. Na 35 ha tady vyrostou průmyslové, kancelářské a obchodní plochy.

Střelec ze Zubří zproštěn obžaloby

Olomoucký krajský soud zprostil viny obviněného Milana Sobotku, který zastřelil návštěvníka
restaurace v Zubří na Vsetínsku. Podle soudu nešlo o trestný čin, obviněný jednal v sebeobraně,
když jej oběť fyzicky napadla. Nehoda se stala na podzim roku 2018, policie původně Sobotku obvinila
z vraždy. Návrh ale státní zástupce nepřijal a rozhodl o jeho propuštění. Až do vydání rozsudku tak byl Sobotka stíhán na svobodě.

Další schůzky k osudu orlovské ortopedie

Zdravotníci orlovské ortopedie nechtějí v budoucnu pracovat pod nemocnicí Karviná-Ráj.Na jedné ze svých společných schůzek to dnes opět dali jasně najevo. 54 z nich podalo výpověď poté, co tehdy ještě dočasně zvolený ředitel nemocnice odvolal primáře ortopedie Tomáše Knybla a vedení kraje v médiích řeklo, že přesun ortopedie do Karviné je jediným možným řešením. S tím souhlasí i nový primář orlovské ortopedie. Ve čtvrtek bude o budoucnosti ortopedie jednat se zdravotníky hejtman MS kraje.

Cvičení jednotky sil rychlé reakce

Ve vojenském prostoru Libavá v těchto dnech cvičí jednotka síly rychlé reakce. 400 vojáků se připravuje na nasazení v jakýchkoliv podmínkách. Přitom si zvykají na podporu letectva nebo minometnou palbu.

Repliky londýnských budek v Domě umění

Kateřina Šedá je výtvarnice a autorka sociálně zaměřených projektů. Do ostravského Domu umění
přivezla 12 replik londýnských telefonních budek. Jejich prostřednictvím prezentuje 5letý projekt,
který dělala v obci Bedřichovice. Jeho cílem bylo mimo jiné probudit ve vesnici život a propojit ji s městem.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD