Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Nedostatečná podpora rané péče

Od začátku týdne probíhá v ČR osvětová kampaň na podporu rané péče, jde o pomoc pro rodiny
s malými dětmi, které se narodily s postižením. Ostravské centrum rané péče má 5 poradců, každý rok mají v péči zhruba 100 dětí. Na větší počet chybí finance, i když letos dostali více peněz od MS kraje,
přesto stačí pomoc nabídnout jen zhruba 10 % rodin, které ji potřebují.

Nedostatečná podpora rané péče

Živě Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast.

Neznámé kuřecí maso na Přerovsku

Bezmála 300 kg drůbežího masa neznámého původu našli inspektoři Státní veterinární správy v potravinářském podniku v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku. Provozovatel musí maso zlikvidovat. Inspektoři podnik v Hustopečích nad Bečvou zkontrolovali, když zaregistrovali na sociálních sítích inzerát, který nabízel prodej zmrazených slepic z vlastního chovu. Firmě hrozí až milionová pokuta.

Zneužívání léků u dětí a mladistvých

Přerovským kriminalistům se podařilo odhalit skupinu osmi desítek dětí a mladistvých. Ti měli být zapojeni do případu rozsáhlého zneužívání léků na předpis. Nelegálně distribuované léky mají u zdravých osob podobný účinek jako drogy. Trestní řízení zahájili policisté nakonec u 13 lidí ve věku 14 do 20 let, dvě kvůli nízkému věku pachatelů odložili.

Troubky rozebírají protipovodňový val

Zemědělci likvidují v Troubkách na Přerovsku val, který si obec sama zhotovila jako bariéru proti povodním. S těmi se v Troubkách potýkali hned několikrát, obec ale přesto stále nemá účinný protipovodňový systém. Val, který měl jako sloužit alespoň jako částečná ochrana, označilo Povodí Moravy za nevyhovující a Magistrát města Přerova pak nařídil vedení obce jeho odstranění.

Debata primátorů Ostravy

Od 17:00 probíhá v ostravském Divadle loutek unikátní debata. Setkalo se na ní 5 primátorů Ostravy,
kteří byli zvoleni od roku 1989 ve svobodných volbách. Jedinou výjimkou je Jiří Smejkal, který před 6 lety zemřel. Tématem debaty je zejména proměna Ostravy za posledních 30 let. Dnešní debata
je součástí akce SAMETOVA, která vyvrcholí od 15. do 18. listopadu na ostravkém Masarykově náměstí. Ve speciálním stanu tam proběhnou nejrůznější besedy, projekce a výstavy věnované
výročí začátku sametové revoluce. Svůj program nabídne i ČT.

Omezení pěstování plodin na 30 ha

Už od příštího roku může být pohromadě maximálně 30 ha řepky, pšenice nebo jiných plodin včetně zeleniny. Takové je nařízení MZE ČR. Opatření obhajuje hlavně bojem proti erozi půdy, vyvolává však rozdílné reakce.

Diskuze o vzdělávání nadaných dětí

V Ostravě dnes diskutují odborníci a ředitelé škol o tom, jak mají učitelé vzdělávat nadané děti. Ty se totiž během výuky na běžné škole často nudí. V MS kraji už existuje několik speciálních tříd pro takové děti.

Cvičení v krnovské nemocnici

Pacient s podezřením na závažné infekční onemocnění po návratu z exotické ciziny. Právě takový případ simulovalo taktické cvičení v krnovské nemocnici. Akce měla prověřit připravenost a spolupráci záchranných složek a pracovníků hygieny.

Nalezené náhrobky ve Slezské Ostravě

Poblíž bývalého Dolu Trojicese v travnatém terénu povaluje několik náhrobních kamenů. Některé z nich jsou podle slov odborníků staré více než 100 let, pocházejí nejspíšez období první republiky. Na staré zbytky hrobů upozornil na sociální síti Lukáš Bonček.

Nový Jičín přestavěl letní kino na relaxační areál

Z bývalého letního kina v Novém Jičíně je relaxační areál. Kino z 60. let už 6 let chátralo a areál začal být nebezpečný. Radní se rozhodli do místa vrátit vodu. A využili hloubku amfiteátru.

Fotografie židů na Dnech židovské kultury

Chasidé. Mystická menšina, o které lidé moc neví. Jindřicha Buxbauma, jehož rodina prošla holocaustem, ale pustili mezi sebe. Už 10 let za nimi jezdí do celého světa. Jak vypadá život ortodoxních židů, představuje výstava ve Vlastivědném muzeu v Olomouci, kde se koná festival Dny židovské kultury.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD